Elementary OS Macerası

Cpu kullanımı o kadar güçlü bir işlemci için biraz yüksek göründü gözüme ilk ekran görüntüsünü alırken arkada birşey çalışıyormuydu. Bende durum farklı baya. Elementary için optimizasyonu kötü falan dediler aslında o yüzden merak ettim. Bende hatta işlemci kullanımı daha düşük bunda arkada Chromium falan açık conky de kullanıyor biraz.

1.jpg

@gen2 arkaplanda bir şeyler çalışıyordu, boşta çekmedim ekran görüntüsünü. Ağır işler yapmaya önümüzdeki hafta başlayacağım, o nedenle bir yorum yapamam. Ancak ilk izlenimlerim, optimizasyonun iyi olduğu ve boşta kullanımın normal seviyede olduğu yönünde. Tabii ki işin içine dalıp özelleştirmek gerekebilir, zamanla.
Linux üzerinde kullandığınız uygulamalar hangileri? Tarayıcıyı falan saymıyorum, özellikli olanlar; Blender, GIMP gibi.

GIMP yükleyeceğim. :)

Aktif olarak Premiere Pro, Photoshop ve Lightroom kullanıyorum. Elementary OS'a ise Skype, Spotify, Sublime Text ve VSCode programlarını yükledim. CUDA çalıştıracak programlar dışında ağır bir program kullanmayı düşünmüyorum.

Aklında bir program varsa denemeye çalışabilirim. :)

Premiere Pro alternatifi olarak Kdenlive.
Photoshop alternatifi olarak GIMP ve Krita.
Lightroom alternatifi olarak Darktable.

Bunların hepsi depolarda vardır muhtemelen. Ben yalnızca Kdenlive ve GIMP kullandım, diğerlerini pek bilmiyorum. Adobe ürünlerini ise hiç kullanmadım, hem parasızlıktan hem de Linux üzerinde çalışmıyorlar.

Genelde insanlar yalnızca Adobe ürünlerini ya da Özgür ürünleri kullanıyorlar. Sizi ikisini de kullanıp karşılaştırma yaparsanız çok güzel olur. Hatta gaza gelip Youtube videosu bile hazırlayabilirsiniz. Türkçe olarak pek fazla içerik yok. İngilizce altyazı işini de ben hallederim eğer yaparsanız videoyu.

@cengover_ekin Kdenlive ile bir test yaptım. :)

YouTube'a yüklediğim, 3.5 GB 4K çözünürlüğünde bir video vardı.

İki programda da (Kdenlive ve Premiere Pro), aynı dosyayı 4K çözünürlükten, H.264 FHD dosyaya dönüştürdüm.

Kdenlive işi 6.40 dakikada tamamladı. 600 MB boyutunda dosya oluştu. Test boyunca kullanımlar bu seviyede oldu:

render_E_OS.jpeg

Premiere ise işi, 3.30 dakikada tamamladı. 460 MB boyutunda dosya oluştu. Test boyunca kullanımlar bu seviyede oldu:

usage_2.PNG

usage.PNG

Kdenlive, Camtasia programına çok benziyor. Ancak ücretsiz olması ve sunduğu seçenekler nedeniyle, Linux kullanıcıları için iyi bir alternatif. Bunun yanında RAM kullanımının beklediğimden az olması da dikkat çekici.

Premiere Pro ise, 11 GB RAM kullanıyor ki bunu ben limitledim. Yani limiti açsam Windows'a bile izin vermeyebilir. Ancak gördüğüm kadarıyla %50 bir hız farkı oldu yaklaşık. Tabii ki farklı OS ve farklı programlar, ancak Elementary OS ve Kdenlive, beklediğimden iyi sonuç verdi. :)

Son düzenleme:
İki programda da (Kdenlive ve Premiere Pro), aynı dosyayı 4K çözünürlükten, H.264 FHD dosyaya dönüştürdüm.
Bu iş için HandBrake isimli açık kaynaklı ve ücretsiz yazılımı kullanmak daha mantıklı olur gibi. HandBrake, Adobe Media Encoder alternatifi.

Bu iş için HandBrake isimli açık kaynaklı ve ücretsiz yazılımı kullanmak daha mantıklı olur gibi. HandBrake, Adobe Media Encoder alternatifi.

Evet, sadece boyut düşürülecekse daha iyi alternatifler var. :) Ancak iki editleme programını denemek için en iyi yollardan biri bu. :)

@cengover_ekin Kdenlive ile bir test yaptım. :)

YouTube'a yüklediğim, 3.5 GB 4K çözünürlüğünde bir video vardı.

Kdenlive işi 6.40 dakikada tamamladı. 600 MB boyutunda dosya oluştu. Test boyunca kullanımlar bu seviyede oldu:

Eki Görüntüle 646692

Premiere ise işi, 3.30 saniyede tamamladı. 460 MB boyutunda dosya oluştu. Test boyunca kullanımlar bu seviyede oldu:

Eki Görüntüle 646694

Eki Görüntüle 646693

Kdenlive, Camtasia programına çok benziyor. Ancak ücretsiz olması ve sunduğu seçenekler nedeniyle, Linux kullanıcıları için iyi bir alternatif. Bunun yanında RAM kullanımının beklediğimden az olması da dikkat çekici.

Premiere Pro ise, 11 GB RAM kullanıyor ki bunu ben limitledim. Yani limiti açsam Windows'a bile izin vermeyebilir. Ancak gördüğüm kadarıyla %50 bir hız farkı oldu yaklaşık. Tabii ki farklı OS ve farklı programlar, ancak Elementary OS ve Kdenlive, beklediğimden iyi sonuç verdi. :)

Kdenlive'deki sıkıntı, GPU kullanamıyor oluşu. Benim ekran kartım dandik olduğu uğraşmadım bile ancak siz bir yöntem bulabilirseniz belki daha da hızlanır.

Premiere ise işi, 3.30 saniyede tamamladı

Dakika herhalde burası

Bu görseldeki Disk 0 için neden F:F:F: olarak gözüküyor, RAID mi yaptınız? İlginç geldi.

Kdenlive'deki sıkıntı, GPU kullanamıyor oluşu. Benim ekran kartım dandik olduğu uğraşmadım bile ancak siz bir yöntem bulabilirseniz belki daha da hızlanır.

Evet Adobe tarafında CUDA'nın kullanılması, çoğu zaman zaman ve güç olarak fayda sağlıyor.

Dakika herhalde burası.

Evet, bir yanlışlık olmuş. :)

Bu görseldeki Disk 0 için neden F:F:F: olarak gözüküyor, RAID mi yaptınız? İlginç geldi.

O disk yaklaşık 9 - 10 senelik 1 TB boyutunda HDD. İçinde ağzına kadar RAW fotoğraflar var. Diskte bazı problemler var ancak ağzına kadar dolu olduğundan ve arşiv görevi gördüğünden pek dokunmak istemedim. :)

Ufak bir macOS hatırlatıyor simgeler ve menü. Hocam deneyiminiz nasıldı Windows 10 karşı nasıldır hangisi sizce?

Evet, kendileri de macOS ve Windows arasında bir yaklaşıma sahip olduklarını ve temelde macOS alternatifi olduklarını belirtiyorlar.Windows 10 ile şu aşamada karşılaştırmak güç. Ancak iyi bir işletim sistemine benziyor. :)

Geri
Yukarı