Elementary OS Macerası

Sanırım iyi bir bilgisayara sahip olana kadar Windows 10+ Ubuntu ile devam edeceğim. :)

Bundan önce Manjaro XFCE denemiştim ama hoşuma gitmedi pek, Windows'ta açarken bile fanın helikoptere döndüğü yazılımları Ubuntu'da adanmış ekran kartı ile sessizce açabilmek güzel.

Tabii bu süreçte Debian tabanlı dağıtımları da denemeye devam edeceğim.

Sanırım iyi bir bilgisayara sahip olana kadar Windows 10+ Ubuntu ile devam edeceğim. :)

Bundan önce Manjaro XFCE denemiştim ama hoşuma gitmedi pek, Windows'ta açarken bile fanın helikoptere döndüğü yazılımları Ubuntu'da adanmış ekran kartı ile sessizce açabilmek güzel.

Tabii bu süreçte Debian tabanlı dağıtımları da denemeye devam edeceğim.

Fedora'yı da denemenizi tavsiye ederim. Kullanımı açısından fark yok nerdeyse, belki hoşunuza gider. Fedora KDE kullanıyorum ben, masaüstü olarak da KDE tavsiyer ederim.

Wine'da tam ekran oyun oynadığımızda, Alt+Tab yapınca sistem donuyor ve yeniden başlatmak zorunda kalıyorum Elemantary OS ile. Sizde de oluyor mu bu durum?

Bu sorunu Ubuntu Linux ve Deep'in OS'ta yaşamadım.

Elementary Os güzel bir deneyim ve deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Bu dağıtım bildiğim kadarıyla masa üstünü kullanmaz, masa üstüne simge atma şansı yok diye biliyorum. Bu önemli bir eksi mi, önemli olmayabilir ama masa üstü simgelerini kullanmak isteyenler için önemli bir eksi olabilir.
Ayrıca özelleştirme seçeneği pek yok, mevcut ne ise onu kullanmak zorundasın, kendine göre özelleştirmeyi sevenler için bu da önemli bir eksi olabilir.
Benim gibi sonsuz özelleştirme özelliğine sahip Openbox ve JWM severler için bu ve bunun gibi dağıtımlar işkence gibi gelir, tabi biraz da alışkanlık meselesi:)

Elementary OS güzel bir deneyim ve deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Bu dağıtım bildiğim kadarıyla masa üstünü kullanmaz, masa üstüne simge atma şansı yok diye biliyorum. Bu önemli bir eksi mi, önemli olmayabilir ama masa üstü simgelerini kullanmak isteyenler için önemli bir eksi olabilir.

Aslında eklenebiliyor. Sadece default olarak eklenemez halde geliyor. :)

Ayrıca özelleştirme seçeneği pek yok, mevcut ne ise onu kullanmak zorundasın, kendine göre özelleştirmeyi sevenler için bu da önemli bir eksi olabilir.

Özelleştirmeden kastınız nedir acaba? :)

Özelleştirmeden kastınız nedir acaba?

Panel görünümü, panel konumu, sağ tık bağlam menüsüne özellikler atanması, sistem menüsünün görünümünü ve kullanış şeklini değiştirme, dosya yöneticisini kendine göre özelleştirme gibi daha bir çok özelleştirme diyebiliriz.

Birkaç zamandır laptopa yüklemeyi düşünüyordum. Fırsat bulunca masaüstü bilgisayarda denemek istedim. Elementary OS sitesinden güncel ISO dosyasını indirdim. Sonrasında GPT olarak USB belleğe yazdım ve USB bellekten Boot ederek boşta duran SSD'me yükledim.

İlk izlenimlerim sonrası konuşmam gerekirse, güzele benziyor. Şu ana kadar herhangi bir uyumluluk sorunu yaşamadım. Gerekli sürücüleri ve resmi NVIDIA sürücülerini, OS'u kurarken kendisi kurdu, bunu seçebiliyorsunuz. Sürücüler gayet temiz çalışıyor. İki ekranla beraber kullanıyorum. 2K ekranda 75 Hz ve FHD ekranda 60 Hz görüntüyü rahatlıkla ve sorunsuz alabildim.

Soru ve tavsiyelerinize açığım. :)

Kullandığım tema: adapta-project/adapta-gtk-theme

İkon paketi: PapirusDevelopmentTeam/papirus-icon-theme

Yüklerken kullandığım faydalı link: Customizing Elementary OS 5.0 (Theme + Icons + Cursor)

Resimler:

Eki Görüntüle 646636

Eki Görüntüle 646635

Eki Görüntüle 646637

Hocam sağ üstteki Wi-Fi Bluetooth vb. iconları nasıl küçülttünüz?

Gayet güzel gözüküyor ancak benim bilgisayarımda Elementary kararlı çalışmıyor, hatalar veriyor, ekranda yırtılmalar oluyor. Elbet bir çözümü vardır ama uğraşmak istemedim açıkçası :)

Geri
Yukarı