[Eleştiri] AMD ekran kartları hakkında ne düşünüyorsunuz?

AMD nin denk diye çıkarttığı kağıt üstünde eşitmiş gibi görünen hiç bir kartı, kulvarındaki Nvidia kartlar ile pek yarışamıyor. Bunu, yılların AMD cisi olarak diyorum. Son kartım RX 480' den sonra yeter diyerek RTX2070' e geçiş yaparak rahat nefes aldım.

Sapphire ucuz ama bir o kadar da sorunlu bir model haklısınız hocam bende alacakdımda kararsız kaldım hangi markadan alıcağıma.
Bakın Sapphire kalitesiz diyenlerin hemen hepsi Recep Baltaş'ın yorumuna göre diyor. Recep Bey'in görüşlerini önemserim. Bunu yaparkende MSI kartlar için 2 tane incelemeye bakarken Sapphire kartlar için en az 4-5 incelemeye bakarak yorum yaparım. Sapphire'e kalitesiz derken de en büyük iddialardan birisi RMA oranlarının yüksek olmasıydı. Bugün Navi kartların RMA oranlarına baktığımızda Sapphire'in RMA oranları açsından gayet iyi bir durumda olduğunu görüyoruz.

Mindfactory-RMA-AMD-RX-5700-XT-563x740.jpg

İşlemci tarafına Zen 3 ile noktayı koyacaklar, ona şüphe yok. Ekran kartları da saf güç olarak cidden çok iyi ancak optimizasyonları halletmeleri biraz uzun sürüyor. Bunun dışında adının çokça anıldığı Wattman hatası... Buna RAM hataları (özellikle XMP etkinleştirdikten sonra), işlemci overclockunun stabil olmaması veya kötü bir PSU'nun dengesiz voltaj değerleri neden olabiliyor. Eğer sisteminizdeki parçalar low-tier değilse kolay kolay bu hatayı göremeyeceğinize bahse varım. Bunun dışında @Shimada Sensei 'nin bahsettiği gibi üretici firmalar, yükseltilmiş frekans değerlerini çekemeyecek bir GPU'da çalıştırmaya çalışınca bu hata ortaya çıkabiliyor.

AMD tarafında 2 farklı model RX 580 kullandım ve şu an Vega 56 kullanıyorum. Herhangi bir kartta hata almadım, şans veya farklı bir şey diyebilirsiniz ancak benim gözümde AMD'nin yazılım tarafındaki performansı fena değil. Vega'yı özellikle overclock konusunda beğendim :)

5000 serisinin (5700-5700XT) ilk birkaç ayı çekilmez hatalarla doluydu hatırladığım kadarıyla. Yazılımı yetiştiremedi sanırım AMD. Neyse ki hallettiler, geriye kalan tek önemli sıkıntı ise özellikle oyunlarda sinyal kaybı. Bilinen hatalar kısmının son satırında yazması gerek. Bunu da daisy chain yerine ayrı 8+8 pin GPU kablosu takarak çözen var, DP veya HDMI kablosu değiştirip çözen var. Birçok çözüm yolu var aslında. Buna rağmen çözemeyenler ise AMD forumunda yardım alıyorlar. Hata çıkınca pes edip kartı değiştiren insan pek görmedim, çoğunlukla Reddit'te özellikle bakıyorum bu konulara.

Sürücü sorunu olmasa bende alacağım 5700XT. Sapphire marka soğutma konusunda iyi lakin hatalar var onlar düzelirse alacağım. İsveç'de var mı bilmem Sapphire markası.

Geri
Yukarı