Emin Çapa: “TOGG'un parçaları yerli ve milli değil"

Onuk E56'nın günahı neydi? Yandaş firma olmamasından başka...

Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan EVT-S1'in günahı neydi?

Motorunun Bosch olması çok iyi olmuş, Alman malı hiçbir şekilde bozulmaz bu da satışlarda güzel etki yaratır. Ben sevindim Bosch kullanmalarına. Tasarım zaten dünyanın en iyilerinden biri ile çalışılmış bu da çok iyi diğerleri hakkında bilgim yok. Kaliteli malzemeler kullanmışlar kullananlar sorunsuz bir ürün ile karşılaşacaktır.

Siemens ve Bosch makinelardan bıktım. Servis bile bıktı. Ariston la idare ediyorum şimdilik. Elektrik pano üreticileri de Siemens istemiyor farklı markalara yöneliyor. Kalitelisi de var adisi de. Eskiden di sağlamlık şimdi garanti süresi bittiğinde çöpe gidiyor.

Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan EVET-S1'in günahı neydi?

Bir de şamil vardı tamamen elektrikli. Aynı araç mı bilmiyorum turuncu Ferrari benzeri araç. 90ların sonunda taslağını görmüştüm. Melih Gökçek"in kanalında sürekli reklamları tanıtımı yapılırdı. Kampüse gittiğim halde görmek nasip olmadı. Sonunda 90 bine sahibinden sayfasında satışa çıkmıştı adamlarda heves bırakmadıklarından. Dediğin gibi birilerinin yolunda olmazsan yoldan çıkarıyorlar.
Benzer olay 90ların sonunda Eskişehir 1. hava ikmalde Hürkuş benzeri tamamen yerli imkanlarla yapılmış ve uçurulmuş eğitim uçağıydı. Hava kuvvetleri yapan komutanlığa sizin üstüne vazife değil sadece tainin yetkisi var diye fırçalayıp proje rafa kaldırılmıştı. Şimdi Hürkuş diye çıkardıkları zaten geçmişte yapılmıştı. O zaman akp kurulmamıştı bile. Galiba köstek olan dahili bedhahlar vardı. Araştırın daha neler var.

Küçük - büyük proje farkı yok, anladığınızı düşünüyorum bunu. Sistem her zaman böyle işliyor. Sizin mantığınızla küçüğe susup büyüğe karşı çıkalım öyle mi? Değil tabii ki de. Mesajımda da dediğim gibi hibe boyutundan bağımsız, verilen hibenin şeffaf olarak takip edilmesini savunuyorum.

Otomotiv devlerinin kendilerine yaptıkları yatırım, kurudukları fabrikalar ve yaptıkları Ar-Ge çalışmaları; o şirketin değeriyle karşılaştırılamayacak derecede büyüktür. Nitekim TOGG örneğinde de yapılan yatırım, kurulan fabrika ve koyulan vizyon göz önüne alındığında, yapılan yatırım uzun vadede istikrarlıdır.

Volvo'yu 1.8 Milyar Dolar'a satın alabilirsiniz ama 18 Milyar Dolar'ınız da olsa bir Volvo'yu kolay kolay ortaya çıkartamazsınız.

Sanayi sizin düşündüğünüz gibi bir şey değil. Hele "her şeyi kamulaştıralım, her şeyi devlet yapsın" düşüncesiyle gidecek bir şey hiç değil. Türkiye'nin mevcut durumunda projeler hibelerle başlar, hibelerle büyür. Verilen bu kaynaklar doğru değerlendirilir ve denetlenirse, ortaya verilen hibeden daha büyük değer üreten şirketler, projeler çıkar. Bunun büyüğü küçüğü yok.

Bunları ele almadan "ama vurgun, ama yandaş" demek, sadece günü kurtarmak için yorum yapmaktır.

Tabii bunu söyleyince o zaman neden hibeyi savunuyorsun diyebilirsiniz. Bu da Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin içinde bulunduğu bir durumdur. Şirket devletin olmasa bile devlet desteğiyle büyümeye muhtaç olabilir. Şirketin devlete ait olmasıyla hibe - yatırım kaynağının devlete ait olması farkı karşımıza çıkıyor bu durumda.

Çok güzel anlatmışsınız ama anlattığınız kişinin troll olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla havada kalacaktır.

Küçük projelerle devasa bir vurgunu bir tutmayalım. Şu belgeye iyi bakın.

Ne demek bu belge?

1- TOGG kimin?
Yandaş firmaların.

2- Bu firmalar ne kadar yatırım yapmış?
Sıfır...

3- Peki parayı nereden bulmuşlar?
Tek adamın imzası ile 2019 rakamları ile tek kalemde 22 milyar TL, 2019 dolar kuru ile 3.8 milyar dolar.

4- Eee Dünya'da bu kadar değerli otomotiv firması çok az, nasıl göze batmayacağız?
"Olmuş birkaç vur kaçım, kahramanlıkmış suçum, sizler öyle bakarken, arkamiz sağlam koçum!"
Ye ye yee!..

5- Fabrika için yeri nereden bulmuşlar?
Devlet ne istedilerse vermiş, vermeye devam edecekmiş.

6- Personel gideri ne olacak?
Tek kişinin imzası ile o da devlet desteğinden...

7- Gelir vergisi ne olacak?
Aaa olur mu öyle şey, bizdensin... Götür!

8- Gümrük vergileri?...
Yok hemşerim, sana da mı gümrük vergisi koyacaz yaa!

9- Ya stopaj?
Yaa hâlâ vergi soruyorsun, hiçbir vergi yok kardeşim. Götür işte...

10- Sigortalar ne olacak?
Tüm primler bizden...

11- Ya arabayı satamazsak?...
O da dert mi kardeşim, alım garantisi de bizden.

Oooh kılçıksız, tertemiz vurgun...
Troller, bilgi belge paylaşanlara mı troll diyor?
Azıcık anlama yetiniz de mi yok? Aldığınız emirler mi böyle boş boş konuşmanızı gerektiriyor?

Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan EVT-S1'in günahı neydi?
Sermaye. Togg'un ortakları Türkiye'nin en zengin şirketleri. Ki sadece para da değil, bilgi olarak da. Şak diye binlerce çalışan alabiliyorsun, fabrikanı 1-2 senede kuruyorsun, italya'dan otomobil tasarımı vs alabiliyorsun. Sermaye önemli yani. Togg ile karşılaştırdığınız şey birisi butik sayılabilecek bir işletme, diğeri de üniversite projesi.

Sermaye. Togg'un ortakları Türkiye'nin en zengin şirketleri. Ki sadece para da değil, bilgi olarak da. Şak diye binlerce çalışan alabiliyorsun, fabrikanı 1-2 senede kuruyorsun, italya'dan otomobil tasarımı vs alabiliyorsun. Sermaye önemli yani. Togg ile karşılaştırdığınız şey birisi butik sayılabilecek bir işletme, diğeri de üniversite projesi.
Sermaye sadece biziz. Adı geçen ortakların hiçbir sermaye katkısı yok. Onlar götürmekle mükellef. Hem de gereken paranın onlarca katı akıtılıyor.
Yer, fabrika, personel gideri, sigortalar, vergiler vs hep bizden...

Küçük projelerle devasa bir vurgunu bir tutmayalım. Şu belgeye iyi bakın.

Ne demek bu belge?

1- TOGG kimin?
Yandaş firmaların.

2- Bu firmalar ne kadar yatırım yapmış?
Sıfır...

3- Peki parayı nereden bulmuşlar?
Tek adamın imzası ile 2019 rakamları ile tek kalemde 22 milyar TL, 2019 dolar kuru ile 3.8 milyar dolar.

4- Eee Dünya'da bu kadar değerli otomotiv firması çok az, nasıl göze batmayacağız?
"Olmuş birkaç vur kaçım, kahramanlıkmış suçum, sizler öyle bakarken, arkamiz sağlam koçum!"
Ye ye yee!..

5- Fabrika için yeri nereden bulmuşlar?
Devlet ne istedilerse vermiş, vermeye devam edecekmiş.

6- Personel gideri ne olacak?
Tek kişinin imzası ile o da devlet desteğinden...

7- Gelir vergisi ne olacak?
Aaa olur mu öyle şey, bizdensin... Götür!

8- Gümrük vergileri?...
Yok hemşerim, sana da mı gümrük vergisi koyacaz yaa!

9- Ya stopaj?
Yaa hâlâ vergi soruyorsun, hiçbir vergi yok kardeşim. Götür işte...

10- Sigortalar ne olacak?
Tüm primler bizden...

11- Ya arabayı satamazsak?...
O da dert mi kardeşim, alım garantisi de bizden.

Oooh kılçıksız, tertemiz vurgun...
Buradaki paylaşıma bir bakın bakalım.

Benim televizyon izleyince anladığım %100 yerli ve milli bir otomobil. Bütün proje, parça, yazılım vs hepsi yerli. Piyasadaki araçlarla rekabet edecek, ihracat yapıp devlete para kazandıracak.

Sermaye sadece biziz. Adı geçen ortakların hiçbir sermaye katkısı yok. Onlar götürmekle mükellef. Hem de gereken paranın onlarca katı akıtılıyor.
Yer, fabrika, personel gideri, sigortalar, vergiler vs hep bizden...

Buradaki paylaşıma bir bakın bakalım.
Paylaşıma baktım da resmi gazetede yazan şeyleri çok yanlış anlamışsınız bence siz. :D
Alım garantisi bile vermişler. Yani makam araçları artık mercedes değil togg olacak.

Teşvikler de herkese veriliyor zaten. Siz de kurun bir startup siz de yararlanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı