Emin Çapa: “TOGG'un parçaları yerli ve milli değil"

He, halkın parası size de bir tane paketleyip gönderelim adil olsun, diyorsun yani?
Sağolun, çok cömertsiniz. Ama halkın toplamı kadar değil.
Emeğimizle kavrulup gidiyoruz. Emeksiz götürenlere engel olabilsek kafi.
Bu projenin her şeyi baştan sona haram. Benden yana da her kuruş haram zıkkım olsun. Proje kamulaştırılsın ve hesabı sorulsun. Başka da bir beklentim yoktur.

Niye dışarıda her zaman Avrupa ile kıyaslıyorsunuz ama ülkeyi? İşine gelince Avrupa'dan örnek ver "ekonomisi çok iyi, refahları çok iyi, oranın arabası şöyle, yaşam şartları şu şekilde" de, işine gelmeyince ilgisiz şeyler de yok ya?

Dünya'nın her yerinde insanlar ülkeleri adına bir şeyler üretmeye çalışıyor ki insanlığın en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi olan otomobil sektörünün gelişmesi için çabalıyorlar. Biz Türkiye olarak çok geç kalsak bile hiç olmamasından daha iyi olan otomobil sektörüne şirket veya devlet fark etmez bir şekilde giriş yaptıysak gurur duymalıyız.
BMW nasıl kurulmuş?
Ne kadar bütçeyle kurulmuş?
Maliyeti kim karşılamış?
Bunlara bir cevabın varsa ilgisiz olduğunu göreceksin.

Son düzenleme:
BMW nasıl kurulmuş?
Ne kadar bütçeyle kurulmuş?
Maliyeti kim karşılamış?
Bunlara bir cevabın varsa ilgisiz olduğunu göreceksin.
Valla sayende 106 yıl öncesine, BMW kuruluşuna gittim. Senin de gitmeni öneririm, ta o zamanlardan Hitler gibi devrin adamı BMW ile birlikte hareket ettiğine göre senin de mantıksız tezlerin çürümüş oluyor. Şu linki de vereyim bari belki okursun.

Hitler’in arkasındaki sermaye: BMW ve Quandt ailesi​

Bundan önceki araçta Saab ve Casillac birleşimiydi. İnsanlar bu gerçeğin farkına varınca zorunlu olarak gerçeği açıklamak zorunda kaldılar. Yanlış hatırlamıyorsam Saab firmasının alt birimini 5 milyon euro'ya satın alınmıştı. Aynı şekilde kör sağır dilsizi oynuyorlar. Şeffaf olsalar kimse bu kadar sorgulamaz bence.

TOGG sadece lisansı bizim olduğu için milli oluyor. Donanımı zamanla yerlileşir ve günümüz dünyasında artık %100 yerlilik kalmadı. Zaten sıfırdan araba üretme konusunda yeni girmişiz. Pazar'da yer edinmek ve rekabet edebilmek için mecbur yerlileşme oranı artacak. Her ne kadar devletçilik ilkesinin %100 uygulanmasını istesem bile bütün dünyada bir kamu kurumu araba üretemez. Volkswagen örnek verilebilir. NSDAP tarafından kuruldu ama şu an halka açık bir firma. Dünyada artık 1970'den beri yeni kamu işletmeciliği ilkesi hakim. Devlet olabildiğince az alanda faaliyet vermek isterken kamu iştiraki ile üretim zor.​

Valla sayende 106 yıl öncesine, BMW kuruluşuna gittim. Senin de gitmeni öneririm, ta o zamanlardan Hitler gibi devrin adamı BMW ile birlikte hareket ettiğine göre senin de mantıksız tezlerin çürümüş oluyor. Şu linki de vereyim bari belki okursun.

Hitler’in arkasındaki sermaye: BMW ve Quandt ailesi​

Şimdi bu örnek güzel oldu. E ben de TOGG için benzer şeyleri söylüyorum.
Arada farklar da var ama çıkar ilişkileri bağlamında benzer durumlar var.
BMW'nin kuruluşu yine de kendi özel sermayesi ile oluyor. Devlete satışlar yaparak işini büyütüyor. Bir diktatöre güç vererek hem Almanya'nın hem de insanlığın başına bela ediyor. BMW ile özdeşleştirilecek bir durum olumlu değil yani.
Bizde ise doğmamış bir tasarı iken 2019'da şak diye 3.8 milyar dolar halkın cebinden yandaşlara bahşediliyor.
Şu konudaki mesajlarımda detaylı olarak anlattım, belgeler de sundum:

Vallahi sayende 106 yıl öncesine, BMW kuruluşuna gittim. Senin de gitmeni öneririm, ta o zamanlardan Hitler gibi devrin adamı BMW ile birlikte hareket ettiğine göre senin de mantıksız tezlerin çürümüş oluyor. Şu linki de vereyim bari belki okursun.

Hitler'in arkasındaki sermaye: BMW ve Quandt ailesi​

Aynı zamanda Porche ile de çalıştı. Teknik hatalar oldu vs orası ayrı.

Bir şeyin yerli derken neyin kast edildiğini veyahut dünya teknolojisine bakıldığında yerli ürünlerin nerede üretilip kimin malı olduğuna bakmak yeterli olur.

O yüzden bir projeyi çamur atma yerine adamakıllı eleştirin. Benim param benim vergimle olayını geçin.
50 tane kişi okudum bir Allah'ını kulu şarj istasyonu nasıl olacak vb bahsetmemiş.
Cahillikle bir yere kadar....

Aynı zamanda Porche ile de çalıştı. Teknik hatalar oldu vs orası ayrı.

Bir şeyin yerli derken neyin kast edildiğini veyahut dünya teknolojisine bakıldığında yerli ürünlerin nerede üretilip kimin malı olduğuna bakmak yeterli olur.

O yüzden bir projeyi çamur atma yerine adamakıllı eleştirin. Benim param benim vergimle olayını geçin.
50 tane kişi okudum bir Allah'ını kulu şarj istasyonu nasıl olacak vb bahsetmemiş.
Cahillikle bir yere kadar....
Yanlış mesajı alıntıladın herhalde, diğer mesajlarımı okursan bende aynı şekilde her milli olaya çamur atmayı bırakın destekleyin, bravo demesini bilin diyorum.

2023 ortasına kadar 81 ilde 600 üzerinde noktada toplamda 2000 soketle, 1000 adetlik Trugo şarj istasyonu kurulacak. Ayrıca Gemlik tesisinde de hem TOGG hem de diğer marka araçların batarya üretimi sağlanacak.

Türkiye'de benzer büyüklükteki birçok sanayi atılımı senelerdir devlet desteğiyle başlar. Türkiye, bir şirketin kendi kendine böyle bir girişimi başlatabilecek ekonomik olgunluğuna ve yatırımcı güvenine sahip değil, henüz.

TOGG'un daha küçük versiyonları Teknopark'larda, üniversitelerin araştırma labratuvarlarında ve yine TOGG'un da doğduğu Bilişim Vadisi'nde hayat bulup çalışıyor. Devlet, TOGG'a verdiği destek - hibe gibi buradaki büyüklü küçüklü şirketlere de hibe ve destek veriyor. Günümüzde Türkiye'deki birçok girişim bu sayede hayat buluyor. Yani neyin kavgasını verdiğinizi anlamadım. Gemlik'te yapılan fabrika ve ortaya konulan vizyon - plan ele alındığında, yapılan yatırım ve hibeler mantıklı duruyor.

Bilmiyorum buradan kaç kişi haberdardı ancak belirteyim, geçtiğimiz hafta İstanbul'da SAHA EXPO vardı ve içinde de büyük küçük pek çok üreteci ya da tedarikçi, özellikle savunma sanayi üzerine ürünlerini tanıttı. Birçok firmanın ortak özelliği ise başlangıçlarının devlet desteğiyle olması. Özellikle de küçük, girişim üzerine kurulmuş firmaların. Firmalar devlet desteğiyle çalışmaya başlıyor ve ürün geliştirdikçe yeni yatırımcılar bulup özelleşiyorlar. Ya da ürünlerini satıp gelişmeye devam ediyorlar.

Bunu birilerinin savunuculuğunu yapmak için söylemiyorum. Ancak Türkiye'de işler böyle büyüp gelişiyor. Eğer TOGG'a yapılan hibeye karşıysak, tüm Teknopark'ları ve üniversite Teknopark'larını kapatmamız lazım. Çünkü onlar da yukarıda bahsettiğim gibi devlet desteği ile hayat buluyor.

Türkiye gibi sanayi trenini sonradan yakalamış birçok ülkede yatırımlar ve girişimler bu şekilde hayat bulur. Burada eleştirilmesi gereken verilen hibe miktarından çok denetimdir. İster TOGG olsun ister Teknopark'taki herhangi küçük bir girişim, verilen hibeler şeffaflık ve titizlikle denetlenmeli, girişimlerin ortaya ürün çıkarması sağlanmalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı