En çok boy uzatan sporlar nelerdir?

Öncelikle merhabalar. Yaşım 14, 6 ay sonra 15 olacağım ve boyum 175 ama sokak basketbolu oynadığım için biraz daha olmasını istiyorum ve bu konuyu oynadığım uzun abilere sordum. Bana verdikleri cevaplar basketbol boy uzatmaz, boy uzamasını tetikler. Uzamak istiyorsan yüz veya bolca ip atla dediler. Sizce doğru mu? Bu konuyu kesinlikle yok işte şu yaşımda ne zaman bu kadar boyum olur gibi sormuyordum. Sadece sizlere de bir danışayım dedim. Herkese iyi günler dilerim.
Basketbol ve voleybol.

Voleybol bu anlamda harika bir etmen.

Bildiğim kadarıyla sporun (özellikle de basketbolun) boy uzatma üzerine doğrudan bir etkisi yok. Spor yapmak vücudu esnettiği için dolaylı olarak boy uzuyor. Zıplamak da kemikler üzerindeki baskıyı arttırdığı için boy uzamasını tetikliyormuş. Ama gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim genetikten ötürü vücudunuz elverişli ise basketbol, voleybol ve yüzme olabilir. Genel olarak bu sporlarla uğraşan arkadaşlarımda bir atılma fark ettim. Beslenme, spor, düzenli uyku ve sağlık koşulları da önemli bir etken tabii ki.

Bildiğim kadarıyla sporun (özellikle de basketbolun) boy uzatma üzerine doğrudan bir etkisi yok. Spor yapmak vücudu esnettiği için dolaylı olarak boy uzuyor. Zıplamak da kemikler üzerindeki baskıyı arttırdığı için boy uzamasını tetikliyormuş. Ama gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim genetikten ötürü vücudunuz elverişli ise basketbol, voleybol ve yüzme olabilir. Genel olarak bu sporlarla uğraşan arkadaşlarımda bir atılma fark ettim. Beslenme, spor, düzenli uyku ve sağlık koşulları da önemli bir etken tabii ki.
teşekkürler dostum
Boyunuzun ortalama 181 olması lazım daha uzarsın.
inşallah uzarım 181 kötü değil ama kuzenlerime göre kötü aralırnda en kısa ben olacağım :(

Son düzenleme:

Geri
Yukarı