En iyi GNU/Linux dağıtımı nedir?

Bence Ubuntu kullanan otistik sayisi Gentoo kullanan otistik sayisinin 50 kati falandir.
Şimdi bana diyorsun ki, herkesin kullanabileceği kolay bir işletim sistemini kullanan kişiler otistik? Babanı, aileni, yakın arkadaşını, beni, dünya nüfusunun %80'ini OKBli (OSBli değil) sayabiliriz bu durumda. Ama bütün işlerini, güçlerini bırakıp saatlerini sistemin her gıldır gıcığını ayarlamakla harcayan ve sonuç olarak zoraki gözle görülebilir bir kaç optimizasyona sevinen %10 (Gentoo kullanıcı sayısına çok cömert bir oran veriyorum) tamamen sağlıklı insanlar? :D

Gentoo'yu ne zaman anlayabilirim biliyor musun?
Çok spesifik bir işlemcin vardır, OK.
Ailenle veya iş hayatınla doyumsuzsundur, OK.
Öğrenci ya da emeklisindir ve hobin Linux'tur, OK.
Yaptığın bir iş çok spesifik bir kurulum gerektiriyordur ve bu amaca kesinlikle benim IQ seviyem yetmiyordur, OK.

Bir işte çalışan, para kazanan, kendini geliştiren, bir hayatı, sevgilisi, belki çocuğu, sağlıklı bir rutini olan kimsenin zaten kendine zamanı yok ki bilgisayarının kerneline kadar ne çalıştığını düşünsün :D Gentoo bilgisayarınla evlenmek gibi bir şey. Yazılımcıysan ve bekarsan belki sürdürülebilir. Ama evet, Gentoo kullanıcılarının çoğunun biraz insan eli tutması gerektiğini, daha önemlisi çevrelerindeki onları depresyona sokan şeyleri değiştirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü adamın konuşmaların bakınca o kadar küçük şeyleri dert ediyor ki, adam sanki hayatındaki daha büyük sorunlardan kaçmak için Gentoo kurmuş. Dışarıdan dinleyen birisinin bön bön bakacağı tarzda öfke patlamaları geçiriyor. 10 yılı aşkın zamandır bu topluluktayım ve Gentoo kullanıcısı olup da insanları kendinden kaçırmayan, aile ve çevresiyle sorunları olmayan, sosyal davranış bozukluğu olmayan, sürekli birileriyle kavga etmeyen tanıdığım kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Benim gördüğüm o ki Gentoo, Linux kullanıcılarının afyonu.

Sorun dedigin kullanici hatasi olabilir mi?
Kod:
pacman -Syu && restart
%100 kullanıcı hatası 😂
Evet, gece güncellediğim sistem sabaha patlamıştı. Hattın diğer tarafında öğrenci bekliyor. 10 dakikaya ders var. Dersi ertelemem gerekti. Sonra yine aynı sorun olur diye korkumdan Windows 11 kurdum.

Ubuntu, kullandıklarımdan en sevdiğimdir. GNOME'dan dolayı herhalde.
@gen2 Otistiğim sanırım. Fedora falan da kullandım ama Ubuntu'yu tercih ediyorum.
Hepimiz biraz otistiğiz sanırım😁

Son düzenleme:
Şimdi bana diyorsun ki, herkesin kullanabileceği kolay bir işletim sistemini kullanan kişiler otistik?

Herkesin kullanabilecegi ve bozuk bir isletim sistemi o. Ama tabii bunu fark edebilmek icin o otistik dagitimi dedigin dagitimlari en azindan hayatinda bir kez kullanmis olman gerekiyor.

Babanı, aileni, yakın arkadaşını, beni, dünya nüfusunun %80'ini OKB'li (OSBli değil)

OKB'de intihar orani %25'tir. Bu durumda 2 milyar insanin intihar etmesi gerekiyor.

Yaptığın bir iş çok spesifik bir kurulum gerektiriyordur ve bu amaca kesinlikle benim IQ seviyem yetmiyordur, OK.

Gentoo bir meta dagitimdir aslinda yani bir dagitim degildir. Serverin vardir performansa ihtiyac duyarsin kendine bir server dagitimi yaparsin. Jenerik konfigurasyonlardan hoslanmazsin her şeyi ben ozellestiriyim dersin kendine bir dagitim yaparsin. Paranoyaksindir guvenlige cok onem verirsin sistemi daha guvenli olmasi icin optimize edersin. Oyun oynuyorsundur daha fazla performans istersin kendine bir dagitim yaparsin. Sisteminde yer sikintisi vardir kendine -OS flagiyla bir dagitim yaparsin.
Isim de var kendimi de gelistiriyorum, muzik yapiyorum trekking yapiyorum. Yazlari bahce ekip yaz sonu biciyorum ve Gentoo bunlarin hicbirine engel olmuyor. Eger sana Gentoo kurulum disinda zaman ister diyen birisi varsa mumkunse bizi bir tanistir 15 yıldır Gentoo kullanan birisi olarak birkac sozum var. Açıkçası Gentoo'yu bir donanima sadece 1 kez kuruyorum sonrasinda donanimin omru boyunca yeniden kurmam gerekmiyor. Sevgilim yok yalan soyle miyim ihtiyac duymuyorum uzun zamandir.

Gentoo bilgisayarınla evlenmek gibi bir şey.

Kim soyluyor bu lafi Allah'ini seversen hayatinda kac kere Gentoo kurmus, kullanmis?

Gentoo kullanıcılarının çoğunun biraz insan eli tutması gerektiğini, daha önemlisi çevrelerindeki onları depresyona sokan şeyleri değiştirmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Guldum bunu okuyunca, harika bir gozlemcisin vallahi.

Çünkü adamın konuşmaların bakınca o kadar küçük şeyleri dert ediyor ki, adam sanki hayatındaki daha büyük sorunlardan kaçmak için Gentoo kurmuş.

Kim bu adam? Adi sani ne?

10 yılı aşkın zamandır bu topluluktayım

Ben 20 yıldır bu topluluktayim ne bahsettigin gibi bir Gentoo kullanicisi gordum ne de seni taniyorum.

%100 kullanıcı hatası 😂
Evet, gece güncellediğim sistem sabaha patlamıştı. Hattın diğer tarafında öğrenci bekliyor. 10 dakikaya ders var. Dersi ertelemem gerekti. Sonra yine aynı sorun olur diye korkumdan Windows 11 kurdum.

Benim ayni Arch kurulumunu 8-10 yıldır kullanan arkadaslarim var buna ne diyorsun?

Şimdi bana diyorsun ki, herkesin kullanabileceği kolay bir işletim sistemini kullanan kişiler otistik? Babanı, aileni, yakın arkadaşını, beni, dünya nüfusunun %80'ini OKBli (OSBli değil) sayabiliriz bu durumda. Ama bütün işlerini, güçlerini bırakıp saatlerini sistemin her gıldır gıcığını ayarlamakla harcayan ve sonuç olarak zoraki gözle görülebilir bir kaç optimizasyona sevinen %10 (Gentoo kullanıcı sayısına çok cömert bir oran veriyorum) tamamen sağlıklı insanlar? :D

Bir işte çalışan, para kazanan, kendini geliştiren, bir hayatı, sevgilisi, belki çocuğu, sağlıklı bir rutini olan kimsenin zaten kendine zamanı yok ki bilgisayarının kerneline kadar ne çalıştığını düşünsün :D Gentoo bilgisayarınla evlenmek gibi bir şey. Yazılımcıysan ve bekarsan belki sürdürülebilir. Ama evet, Gentoo kullanıcılarının çoğunun biraz insan eli tutması gerektiğini, daha önemlisi çevrelerindeki onları depresyona sokan şeyleri değiştirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü adamın konuşmaların bakınca o kadar küçük şeyleri dert ediyor ki, adam sanki hayatındaki daha büyük sorunlardan kaçmak için Gentoo kurmuş. Dışarıdan dinleyen birisinin bön bön bakacağı tarzda öfke patlamaları geçiriyor. 10 yılı aşkın zamandır bu topluluktayım ve Gentoo kullanıcısı olup da insanları kendinden kaçırmayan, aile ve çevresiyle sorunları olmayan, sosyal davranış bozukluğu olmayan, sürekli birileriyle kavga etmeyen tanıdığım kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Benim gördüğüm o ki Gentoo, Linux kullanıcılarının afyonu.

Kod:
pacman -Syu && restart
%100 kullanıcı hatası 😂

Hepimiz biraz otistiğiz sanırım😁
Ha bu arada biraz Ubuntu ve Gentoo bolumlerine goz at bakalim en otistik sorular hangisindeymis.

Son düzenleme:
Herkesin kullanabilecegi ve bozuk bir isletim sistemi o. Ama tabii bunu fark edebilmek icin o otistik dagitimi dedigin dagitimlari en azindan hayatinda bir kez kullanmis olman gerekiyor.
Belki de? Daha önce denemiş, bilenlere danışmış, base sistemi yardımla da olsun kurmuş, yine de sonunda bezmiş olmamın haricinde. Ubuntu'yu en son ne zaman denedin bu arada? Merak ettim sadece. Benim kullanımımda pek bozuk bir yanını göremedim çünkü. Belki benim donanımımdır?

OKB'de intihar orani %25'tir. Bu durumda 2 milyar insanin intihar etmesi gerekiyor.
Parmak bastığım nokta da işte bu 😄 Bu arada OKB-intihar oranı ilginç bir veriymiş. Paylaştığın için teşekkür ederim. Bir Cambridge araştırması buldum hakkında. Boş zamanımda okuyacağım;

Paranoyaksindir guvenlige cok onem verirsin sistemi daha guvenli olmasi icin optimize edersin.
Ben paranoyak olduğum için asla güvenlik konusunda kendime güvenmem :D Çünkü bilyorum ki benim gözümden bir şey kolaylıkla kaçabilir. Red Hat, Canonical gibi bir şirketin dağıttığı patchlere ben kendi başıma yetişebileceğimi sanmıyorum.

Oyun oynuyorsundur daha fazla performans istersin kendine bir dagitim yaparsin.
Gerçekten Gentoo oyun performansını etkiler mi sence? Ya da bununla ilgili elinde benim bilmediğim bir veri, benchmark, yan yana karşılaştırma videosu vs. varsa paylaşır mısın?

Ben 20 yıldır bu topluluktayim ne bahsettigin gibi bir Gentoo kullanicisi gordum ne de seni taniyorum.
Zaten beni tanımanı beklemiyorum desem?🤔

Kim soyluyor bu lafi Allah'ini seversen hayatinda kac kere Gentoo kurmus, kullanmis?
Benden fazla kullanmış birisi diyelim :) Yukarıda neyden bahsettiğimi şimdi daha iyi anlamışsındır sanırım 🙂

Kim bu adam? Adi sani ne?
Dövecek misin adamı? Hayırdır? :D
Dışarıdan dinleyen birisinin bön bön bakacağı tarzda öfke patlamaları geçiriyor.
...
Benim ayni Arch kurulumunu 8-10 yıldır kullanan arkadaslarim var buna ne diyorsun?
Aynı kurulumu 8-10 yıldır kullanan Arch kullanıcısı sayısı çok çok az. Yapan var mı? Var. Peki Arch'ı tek bilgisayarıma kurar mıyım? Muhtemelen hayır. Arch dökümantasyonu çok iyi gibi davranılıyor ama çok sorunumu Arch Wiki yada Arch Forum'dan aldığım yardımla değil, kendi araştırmamla çözmek zorunda kaldım. Yardım isteyince sadece bilmiş ve yarı cahil tiplerle karşılaştım ve yardımcı da olamıyorlardı. Öte yandan ne Ubuntu'da, ne de Fedora'da ilk başta bu sorunlar yoktu. Bil bakalım sorunumun çözümünü Arch forumunda mı, yoksa Ubuntu forumunda mı buldum? Ubuntu'da bir programı kurduğumda olması gerektiği gibi çalışıyor. Bu durumda ben neyle savaş veriyorum? Neden uğraşıyorum?

Ha bu arada biraz Ubuntu ve Gentoo bolumlerine goz at bakalim en otistik sorular hangisindeymis.
Gentoo kullanan adam zaten sorunları nasıl çözeceğini biliyor. Bu yüzden forumlarında gerçekten beyin kanatan sorunların olması normal. Ubuntu kullananlar ise bilmediği için basit sorunları saçma dile getirebiliyorlar ve sistemlerini tanımadıkları için konu bir yere gidemeyebiliyor. Sen öyle görüyorum son kullanıcıların çoğuna aptal gözüyle baktığın için bu tepkini anlayabiliyorum. Ben Linux'un toplulukta yayılmasını istiyorum. Bunu son kullanıcıya beceriksiz diyerek yapamayız. Aksine bilgisayardan biraz anlayan ve Linux'a hevesi olan gençler bizi toksik egoistler olarak göreceği için Linux kelimesini duyunca burun kıvırıp geçerler.

Tahmin et bakalım hangisi topluluğa daha fazla zarar veriyor? A şirketinin anti-linux yaptırımları mı? Yardım almak için girdiğin forumlarda toksiklik mi? Linux'u senin kafayla yayamayız dostum. Üzgünüm. Topluluğa bir şey katmıyor Gentoo.

Forumlarda takıldığına göre insanlara yardım etmeye çalışan birisi olduğunu varsayıyorum. Eğer gerçekten niyetin birilerine bir şeyler katmaksa lütfen son kullanıcı dağıtımlarıyla biraz haşır neşir ol. Neyin nasıl pratik yapıldığını öğren ve bunları paylaş. Son kullanıcının pratik bilgiye ihtiyacı var. Bu "Gentoo kullanıyorum! Gentoo kullanmayan bilgisayar kullanmasın!" kafasına değil. Evet, bu sözleri sarf eden çok Gentoocu tanıdım maalesef.

En azından bu bir kaç yıllık tanımamdan senin bende uyandırdığın his, gerçekten bir şeylere dokunmak istiyorsun ve iyi niyetli olduğuna gerçekten inanıyorum. Ama biraz sakin davran dostum. Böyle kaş yapayım derken göz çıkarıyorsun. Kaldı ki senin gerçekten kafana koysan çok güzel tutoriallar ortaya koyabileceğine inanıyorum. Ama şöyle bir söz var; neyi dediğin değil, nasıl dediğin önemlidir.

Son düzenleme:
Ama harbiden, Mint gibi bir dağıtımı kişileştiriken bile 1-2 saat harcayabiliyorsun. Arch ve Gentoo'yu düşünmek bile istemiyorum.

Ama harbiden, Mint gibi bir dağıtımı kişileştiriken bile 1-2 saat harcayabiliyorsun. Arch ve Gentoo'yu düşünmek bile istemiyorum.
Abartmadan söylüyorum, benim Arch’ı tam istediğim gibi yapmam 4-5 saat alıyordu. Arch için kurulum scripti yapabilirdim. Böylece yeniden kurmam çok daha kolay olurdu. Ama sorun şu ki, Arch’ı kurarken tekrar kurmayı düşünmüyorsun. Bir kere kuracağım kafasındasın. Eğer re-install yapmam gerekecek ise zaten Arch muhtemelen sana göre değildir.

Ubuntu'yu en son ne zaman denedin bu arada?
Ubuntu'nun LiveDVD'sini her iki uc releasede bir deniyorum system maintenance isleri icin ayrica arkadaslarim da var Ubuntu kullanan. 15 minute buglarla dolu ve bugune kadar installeri ve kendisi stable 1 tane LiveDVD'ye rastlamadim(2005'den beri)
Benim kullanımımda pek bozuk bir yanını göremedim çünkü. Belki benim donanımımdır?
Ben onlarca farkli donanimla kullandim Ubuntu'yu 2005'ten bu yana zaten sorun donanimimda olsa Gentoo'da da ayni sorunlari yasamam gerekirdi ki 10 da 1 ini bile yasamadim bugune kadar.
Parmak bastığım nokta da işte bu 😄 Bu arada OKB-intihar oranı ilginç bir veriymiş. Paylaştığın için teşekkür ederim. Bir Cambridge araştırması buldum hakkında. Boş zamanımda okuyacağım;
OKB psikiyatrik rahatsizliklar arasinda intihar ile olum orani en yuksek olani.

Belki de? Daha önce denemiş, bilenlere danışmış, base sistemi yardımla da olsun kurmuş, yine de sonunda bezmiş olmamın haricinde.
Kullanmadigini kendin de soylemissin zaten. Nasil Windows kullanmayi ogrendiysen Gentoo kurmayi da ogreniyorsun ve biliyorsan gayet hizli kurulabiliyor.
Ben paranoyak olduğum için asla güvenlik konusunda kendime güvenmem :D Çünkü bilyorum ki benim gözümden bir şey kolaylıkla kaçabilir. Red Hat, Canonical gibi bir şirketin dağıttığı patchlere ben kendi başıma yetişebileceğimi sanmıyorum.
Sadece patchlerle degil compiler optimizasyonlari ve kernel konfigurasyonula da guvenlik onlemlerini arttirabiliyorsun. Kendine ait baska hicbir dagitimda olmayan bir konfigurasyon hazirlayabilirsin Gentoo bunu asiri kolaylastiriyor.
Gerçekten Gentoo oyun performansını etkiler mi sence? Ya da bununla ilgili elinde benim bilmediğim bir veri, benchmark, yan yana karşılaştırma videosu vs. varsa paylaşır mısın?
Linuxgazette.com'da vardi eski bir test performans farki oldugu zaten Phoronix testlerinde de gun gibi asikar. Tabi Gentoo kurdum oyunlar neden daha hizli degil dersen de sasirmam cunku bunu basarabilmek icin biraz bilgili olman gerekiyor.
Benden fazla kullanmış birisi diyelim :) Yukarıda neyden bahsettiğimi şimdi daha iyi anlamışsındır sanırım 🙂
Gentoo kullanan hickimse insanlari sevmez, butun Ubuntu kullananlar insanlari sever diye bir kanun mu var acaba?
Tahmin et bakalım hangisi topluluğa daha fazla zarar veriyor? A şirketinin anti-linux yaptırımları mı? Yardım almak için girdiğin forumlarda toksiklik mi? Linux'u senin kafayla yayamayız dostum. Üzgünüm. Topluluğa bir şey katmıyor Gentoo.
Yani toksiklik anlayisi kisiden kisiye degisiyor herhalde birinin yapip da toksik olmadigini dusundugu davranis baskasina toksik gorunebiliyor mesela?
Sen öyle görüyorum son kullanıcıların çoğuna aptal gözüyle baktığın için bu tepkini anlayabiliyorum.
Ben artik 2024 yilinin esiginde son kullanici diye bir sey kalmasin derdindeyim. Hani son kullanici Linux'ta bir sorun yasamis bu yuzden Linux kullanmayi birakmis falan umurumda degil. Bildigim herseyi kendi cabamla ogrendim ben onlar da ogrensin kullansinlar. Cok zor geliyorsa Windows ellerinden oper, kendimi Linux'u insanliga yaymaya adamis bir adam degilim. Daha fazla insanin kullanmasinin bana bir faydasi da yok.
Evet, bu sözleri sarf eden çok Gentoocu tanıdım maalesef.
Ben 15 yildir Gentoo kullaniyorum ve sayesinde super insanlarla tanistim.

Ben artik 2024 yilinin esiginde son kullanici diye bir şey kalmasin derdindeyim. Hani son kullanici Linux'ta bir sorun yasamis bu yuzden Linux kullanmayi birakmis falan umurumda degil. Bildigim her şeyi kendi cabamla ogrendim ben onlar da ogrensin kullansinlar. Cok zor geliyorsa Windows ellerinden oper, kendimi Linux'u insanliga yaymaya adamis bir adam degilim. Daha fazla insanin kullanmasinin bana bir faydasi da yok.

Aslında var. Ne kadar fazla insan kullanırsa, Linux'a olan destek te o kadar artıyor. Linux genel olarak çok daha hızlı gelişiyor.

Son kullanıcılara gelirsek, azıcık araştırma yapsalar halledilir. Ben kurmadan önce teorik araştırmamı yapmıştım ne nasıl yapılıyor diye. Çünkü bayağı sağlamcı biriyim. İnsan ne nasıl yapılıyor az bakmalı, yeni ve bilmedği bir sisteme girecekse.

Dual boot yaptığım zamanlar da her gün yeni şeyler deniyordum. Windows'taki yaptığım şeylerin Linux'ta nasıl yapıldığına bakıyordum.

Ama harbiden şu yıllarda bile, her gün kullandığı cihazlar hakkında bilgisi olan insan sayısı az. Millet nasıl metrobüs kullanmayı öğreniyorsa, ellerinden düşürmedikleri cihazları da öğrenmeliler. Zaten 10-15dk da halledilir.

Geçen adam bana diyor "dışarıdan uygulama yüklemezsen virüs yemen imkansız" diye. 😂

Son düzenleme:
Aslında var. Ne kadar fazla insan kullanırsa, Linux'a olan destek te o kadar artıyor. Linux genel olarak çok daha hızlı gelişiyor.

Son kullanıcılara gelirsek, azıcık araştırma yapsalar halledilir. Ben kurmadan önce teorik araştırmamı yapmıştım ne nasıl yapılıyor diye. Çünkü bayağı sağlamcı biriyim. İnsan ne nasıl yapılıyor az bakmalı, yeni ve bilmedği bir sisteme girecekse.

Dual boot yaptığım zamanlar da her gün yeni şeyler deniyordum. Windows'taki yaptığım şeylerin Linux'ta nasıl yapıldığına bakıyordum.

Ama harbiden şu yıllarda bile, her gün kullandığı cihazlar hakkında bilgisi olan insan sayısı az. Millet nasıl metrobüs kullanmayı öğreniyorsa, ellerinden düşürmedikleri cihazları da öğrenmeliler. Zaten 10-15dk da halledilir.

Geçen adam bana diyor "dışarıdan uygulama yüklemezsen virüs yemen imkansız" diye. 😂
Yani benim kullandigim butun programlari destekliyor Linux zaten, o yuzden dedigim gibi bana bir faydasi yok 50 milyon tane bug report atmayi bilmeyen kullanicinin Ubuntu kullanmasinin.

Geri
Yukarı