En iyi Osmanlı padişahı size göre hangisi?

En iyi padişah

• Oy verenlerin toplamı
    232
Beylerbeyliğin ağalıkla pek bir farkı olduğunu sanmıyorum, her ikisinde de halk marabadır.

Beylerbeyliği'nin ağalıktan farklı olduğunu düşünmüyorsanız, daha da açıklama yapmama gerek yok sanırım. Zaten başından beri Feodal bir sistemle yönetildiğini düşünmeniz bile ilginçti...

Tarih terimi Olarak Arazi-i Öşriyye:
İslam hukukuna göre, mülkiyet hakkı Müslümanlara verilen, tamamen kişiye ait olan özel mülkiyetteki bağ, bahçe özelliğine sahip, verimli bölgelerde 60 dekarı, kıraç alanlarda 150 dekarı aşmayan büyüklükteki (bir çiftlik= bir yılda bir çift öküz ile işlenebilen toprak genişliği) topraktır. Bu topraktan elde edilen ürün üzerinden yaklaşık 1/10 oranında şeri vergi alınırdı.

Beylerbeyliği'nin ağalıktan farklı olduğunu düşünmüyorsanız, daha da açıklama yapmama gerek yok sanırım. Zaten başından beri Feodal bir sistemle yönetildiğini düşünmeniz bile ilginçti...

Öyle düşünüyorum iddia etmiyorum, yanlış düşünebilirim, zaten onun için soru sordum, teşekkürler, biraz aydınlattınız.
Bu arada buraya nasıl isim yapıştırılıyor, hani şu etiketleme diyorsunuz galiba?

Öyle düşünüyorum iddia etmiyorum, yanlış düşünebilirim, zaten onun için soru sordum, teşekkürler, biraz aydınlattınız.
Bu arada buraya nasıl isim yapıştırılıyor, hani şu etiketleme diyorsunuz galiba?
Konuyu cidden sapıttık herkes sevdiği padişahı oylasin dedim bu kadar raddeye geleceğini düşünmemiştim 🙂

Konunun tamamını okumadım ama kendi görüşümü belirteyim:
Fatih Sultan Mehmed Han, ilmiye sınıfına verdiği değer ile, askeri deha oluşuyla bildiği dünya dilleriyle olsun, en iyi Türk hükümdarıdır bana göre.

İlber Ortaylı'nın çoğu kitabında da bahsettiği görüşünü de buraya ekleyeyim.
'Fatih Sultan Mehmet Han, o bir dünya hükümdarıdır'

Konunun tamamını okumadım ama kendi görüşümü belirteyim:
Fatih Sultan Mehmed Han, ilmiye sınıfına verdiği değer ile, askeri deha oluşuyla bildiği dünya dilleriyle olsun, en iyi Türk hükümdarıdır bana göre.

İlber Ortaylı'nın çoğu kitabında da bahsettiği görüşünü de buraya ekleyeyim.
'Fatih Sultan Mehmet Han, o bir dünya hükümdarıdır'
Evet, doğrudur. İlber Ortaylı Fatih Sultan Mehmet bu zamana kadar gelmiş geçmiş en iyi hükümdar diye söz eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı