Endüstri mühendisliği okuyan ve bilgi verebilecek var mı?

@Evrener hocam size mesaj yoluyla ulaşma şansım var mı endüstri 2.sinifim egitim hayatimin geleceği hakkinda sorum var. Buradan da yazabilirim eğer forumda aktifseniz.

Üniversitenin önemi adında değil, sağladığı ortamda, eğer hayat görüşün mühendise yakışır şekilde geliştirirsen iş bulunabilir. Boşa okumayın diyenler ne yaparak para kazanıyorlarmış merak ediyorum. İş bulamama durumu ülkenin şartlarından dolayı.
Bilgisayarın da makine mühendisliğinin de alanları var tabii. Fabrika veya teknik bir iş yapılmayacaksa tabii ki endüstri mühendisliği daha fazla tercih ediliyor. Hizmet sektöründe matematik bilen sayısal insanlara ihtiyaç var.
Bugün tercih yapsam yine endüstri okumak isterdim. Ama şu kafayla yapacağım ilk iş kesinlikle yabancı dili geliştirmek, erken yurtdışına çıkmak ve yazılım öğrenmek olurdu. Yabancı dilim orta düzey, yazılım az çok biliyorum yaptığım işleri geliştirecek kadar, yurtdışına da ancak 26 yaşında çıkabildim.

Konyada endüstri mühendisliği okuyacaksan mesela evet boşuna okuma diyebilirim. Konyada üniversite okumak çok bir şey katmaz insan hayatına. İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir gibi şehirlerde okumak gerekiyor bana göre.
İtü endüstri mühendisi arkadaşım 15 yıldır bifiil çok güzel işlerde çalıştı, konya mezunu bir endüstri mühendisi arkadaşım var mesela, herkes'i "herkez" diye yazan bir tip. Araba satışı yapıyor asgari ücrete.
Baksan ikisi de mühendis. O yüzden üniversitenin önemi var.
Hocam bir sorum olucak, fıratta (elazığ) bilgisayar mühendisliği okumak mantıklı mı?

Hocam bir sorum olucak, fıratta (elazığ) bilgisayar mühendisliği okumak mantıklı mı?
(Kendi yaşadığım şehir halihazırda)

Endüstri mühendisliğinde okulun önemi var bence. Diğer mühendisliklere göre daha az olabilir belki ama Selçuk Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi arasında dağlar kadar fark tabii ki. Puan olarak da çok fark var zaten.
Benim zamanımda eğitimde en iyi olduğunu duyduğumuz, İTÜ, ODTÜ, sabancı, koç, Boğaziçi geliyor. Bunun haricinde uludağ endüstri müh. Çok duyardık. Hocaları kaliteliydi. Eskişehir osmangazi Üni.de okudum, 10 sene önce kadro çok kaliteliydi, Anadolu Üniversitesi'nden bile iyiydi ama ne oldu şimdi bilemiyorum, kan kaybetmişti en son hocaları tek tek ayrılmıştı. Özel ve vakıf üniversitelerinin sağladıkları katkılar da farklı oluyor tabii. Özel okullara da göz atılabilir çünkü birçok laboratuvar, atölye ve bilgisayar ile ilgili imkanları olabiliyor.

@Evrener hocam merhaba. Bilgili birisi olduğunuz belli. Bu sene İstanbul'da devlet üniversitesinden yine İstanbul'da özel bir okula endüstriye yatay gecis yapmak üzereyim.

Zaten en başında isteğim endüstri okumaktı.
Çevremde devletten özele geçmem konusunda olumsuz yorumlar var siz ne düşünürsünüz. İleride pişman olur muyum?

@Evrener hocam size mesaj yoluyla ulaşma şansım var mı endüstri 2.sinifim egitim hayatimin geleceği hakkinda sorum var. Buradan da yazabilirim eğer forumda aktifseniz.
Yazabilirsin, foruma uğruyorum ara ara.

(Kendi yaşadığım şehir halihazırda)

Eğer maddi problemin yok ise başka şehirde oku derim. Aile yanından ayrılmak hayata hazırlanmak için 1-0 önde başlatıyor. Ayrıca büyükşehirde okursan yeni gelişmeleri daha kolay takip edebilirsin.

@Evrener hocam merhaba. Bilgili birisi olduğunuz belli. Bu sene İstanbul'da devlet üniversitesinden yine İstanbul'da özel bir okula endüstriye yatay gecis yapmak üzereyim.

Zaten en başında isteğim endüstri okumaktı.
Çevremde devletten özele geçmem konusunda olumsuz yorumlar var siz ne düşünürsünüz. İleride pişman olur muyum?

Devlette de, özelde de ders veren hocalar sizi bir yerden alıp inanılmaz yerlere taşımayacak bana göre. Eğer üst düzey üniversitelerde değilseniz kendinizi geliştirmeniz daha mantıklı. Zaten üniversite çevre kazandırma ve vizyon geliştirme anlamında olumlu etki yapıyor. İş kendini nasıl geliştirdiğinde bitiyor. İleride inan bana ne okuduğunun önemi olmadığını anlayacaksın. İşe girişte kendini hangi alanlarda geliştirdiğin hangi alanları sevdiğine göre gireceksin ve yükselmen daha kolay kolay olacak. O yüzden içinden ne geçiyorsa onu yap derim. Pişman olmazsın belki ama ya orada okusaydım düşüncesi her zaman kalır.

Benim bir alttaki tercihim mesela YTÜ Mimarlıktı. Mühendis olmasaydım nasıl olurdu sorusunu çok sordum kendime.

Yazabilirsin, foruma uğruyorum ara ara.

Eğer maddi problemin yok ise başka şehirde oku derim. Aile yanından ayrılmak hayata hazırlanmak için 1-0 önde başlatıyor. Ayrıca büyükşehirde okursan yeni gelişmeleri daha kolay takip edebilirsin.

Devlette de, özelde de ders veren hocalar sizi bir yerden alıp inanılmaz yerlere taşımayacak bana göre. Eğer üst düzey üniversitelerde değilseniz kendinizi geliştirmeniz daha mantıklı. Zaten üniversite çevre kazandırma ve vizyon geliştirme anlamında olumlu etki yapıyor. İş kendini nasıl geliştirdiğinde bitiyor. İleride inan bana ne okuduğunun önemi olmadığını anlayacaksın. İşe girişte kendini hangi alanlarda geliştirdiğin hangi alanları sevdiğine göre gireceksin ve yükselmen daha kolay kolay olacak. O yüzden içinden ne geçiyorsa onu yap derim. Pişman olmazsın belki ama ya orada okusaydım düşüncesi her zaman kalır.

Benim bir alttaki tercihim mesela YTÜ mimarlıktı. Mühendis olmasaydım nasıl olurdu sorusunu çok sordum kendime.

@Evrener teşekkürler hocam dönüşünüz için. Yani ben esasen veri analizi is analizi gibi alanlarda calismak istiyorum. Sizin dediğinize göre makineden mezun olup da bu işleri yapabilirim yanlış anlamadıysam. Endüstri mühendisliğini çok istiyorum ama İstanbul Üniversitesi'ni bırakıp orta seviye bir özel okula gitmek mantıklı mı karar veremedim.

@Evrener teşekkürler hocam dönüşünüz için. Yani ben esasen veri analizi is analizi gibi alanlarda calismak istiyorum. Sizin dediğinize göre makineden mezun olup da bu işleri yapabilirim yanlış anlamadıysam. Endüstri mühendisliğini çok istiyorum ama İstanbul Üniversitesi'ni bırakıp orta seviye bir özel okula gitmek mantıklı mı karar veremedim.

Yapabilirsin tabii, endüstri mühendisi arayan yerlere CV'ne Veri Analizi ile uğraştığını yazarsın. Excel öğrenmeye bak, Udemy'den çok uyguna dersler al. Excel'ini mutlaka geliştir. SAP nedir nasıl işler bilgin olsun az çok. Biraz kodlama bilgin olsun. "Darboğaz" deyimi ve "Sistem Analizi" terimlerini araştır. Bazı oyunlar var iş analizi ile ilgili.company startup vs. gibi. Bunlara göz at. Yapay zeka şimdiden bilgin olsun. Personel yönetimi ile ilgili ve hiyerarşi konularında bilgin olsun. Nüvit Osmay'ın kitaplarını edin mutlaka. Organizasyonlarda performans yönetimi kitapları al. Veri analizi ve iş analizi yapacaksan işinin yarısından fazlası insanlar ile olacak. O yüzden bu kitapları öneriyorum.

İstanbul Üniversitesi'ni bırakıp orta seviye bir özel okula gitmezdim ben olsaydım. Ama makine mühendisliği çok darlıyorsa geçebilirsin. İkisinde de mezun olsan iş bulursun merak etme o konuda. Üniversite adına bakıp alan yerler çoğunlukta değil. Neler yapabileceğine bakarlar.

Canın hangisini daha çok istiyorsa onu yap. Pişman olmayacağın tek şey kalbinin sesini dinlemek dostum. Hayat zor geliyor bazen ama öldürmeyecek bizi merak etme :)

Yapabilirsin tabii, endüstri mühendisi arayan yerlere CV'ne veri analizi ile uğraştığını yazarsın. Excel öğrenmeye bak, Udemy'den çok uyguna dersler al. Excel'ini mutlaka geliştir. Sap nedir nasıl işler bilgin olsun az çok. Biraz kodlama bilgin olsun. "darboğaz" deyimi ve "sistem analizi" terimlerini araştır. Bazı oyunlar var iş analizi ile ilgili.company startup vs. gibi. Bunlara göz at. Yapay zeka şimdiden bilgin olsun. Personel yönetimi ile ilgili ve hiyerarşi konularında bilgin olsun. Nüvit Osmay'ın kitaplarını edin mutlaka. Organizasyonlarda performans yönetimi kitapları al. Veri analizi ve iş analizi yapacaksan işinin yarısından fazlası insanlar ile olacak. O yüzden bu kitapları öneriyorum.

İstanbul Üniversitesi'ni bırakıp orta seviye bir özel okula gitmezdim ben olsaydım. Ama makine mühendisliği çok darlıyorsa geçebilirsin. İkisinde de mezun olsan iş bulursun merak etme o konuda. Üniversite adına bakıp alan yerler çoğunlukta değil. Neler yapabileceğine bakarlar.

Canın hangisini daha çok istiyorsa onu yap. Pişman olmayacağın tek şey kalbinin sesini dinlemek dostum. Hayat zor geliyor bazen ama öldürmeyecek bizi merak etme :)

@Evrener hocam degerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Yine İstanbul'da başka bir devlet okulunda endüstri mühendisliğine gecis yaptım. Sanırım 2. sınıftan başlayacağım. Kendimi geliştirmek için başka ne yapabilirim ne önerirsiniz?

Geri
Yukarı