Ergenlikte boy uzamaması mümkün mü?

Ben ergenliğe 12 yaşımda girdim şu an 16 yaşındayım ve boyum ergenlik boyunca hiç uzamadı. Hormonel bir sıkıntım yok ve kemiklerin arası halen açık ancak yaşım geçiyor ve çok vaktim kalmadı. Boy uzamasının 12 yaşında durması mümkün mü? 1.61 boyundayım, annem 1.60, babam ise 1.83 ancak kendisi erken uzamış ben ise 1cm bile uzamadım. Sakallarım bazı yerlerde var sizce boyum daha uzar mı yoksa uzamaz mı?
Dostum, hormanal bir sıkıntının olmadığını ve kemiklerinin hala kapanmadığını bildiğine göre doktora görünmüş olman lazım. Sonuçta endokrin testleri ve röntgen evde yapılamıyor. E öyleyse en bilgi alınmayacak yerden bilgi almaya çalışmadan önce doktorunun zaten sana bilgi vermiş olması lazım.

Dostum, hormanal bir sıkıntının olmadığını ve kemiklerinin hala kapanmadığını bildiğine göre doktora görünmüş olman lazım. Sonuçta endokrin testleri ve röntgen evde yapılamıyor. E öyleyse en bilgi alınmayacak yerden bilgi almaya çalışmadan önce doktorunun zaten sana bilgi vermiş olması lazım.
Doktorlarla konuştum ancak her zaman geçiştiriyorlar çünkü bu işlerde ne olacağı belli olmuyor ondan deneyim olan yerlerde arıyorum

Doktorlarla konuştum ancak her zaman geçiştiriyorlar çünkü bu işlerde ne olacağı belli olmuyor ondan deneyim olan yerlerde arıyorum.

Dostum vallahi kendi adıma konuşacak olursam senin yaşlarındayken ben de aynı şeyleri düşünüyordum hatta benim durumum seninkinden daha vahimdi. Sonra anneme falan sordum dedim ne oluyor herkesin boyu 170 185 falan ben niye hala 150'yim diye. Bana dedi ki az daha sabret erkeklerin boyu bir anda atıyor diye. Kısacası şu anda boyum 178 falan. Yani bence doktora falan gerek yok biraz sabret herkesin hormonal düzeyi aynı değildir.

Dostum vallahi kendi adıma konuşacak olursam senin yaşlarındayken ben de aynı şeyleri düşünüyordum hatta benim durumum seninkinden daha vahimdi. Sonra anneme falan sordum dedim ne oluyor herkesin boyu 170 185 falan ben niye hala 150'yim diye. Bana dedi ki az daha sabret erkeklerin boyu bir anda atıyor diye. Kısacası şu anda boyum 178 falan. Yani bence doktora falan gerek yok biraz sabret herkesin hormonal düzeyi aynı değildir.
Bekleyelim bakalım umudumuzu kaybetmemek lazım

Bekleyelim bakalım umudumuzu kaybetmemek lazım.

Şöyle de ekleme yapayım. Bence boy sakal falan bunlar önemli şeyler değil dostum. İyice anne baba gibi konuşuyorum ama önemli olan şey harbiden sağlık. Onun için çok da takmamak lazım böyle küçük şeyleri.

Bugün tekrar doktora gittim ve bana kemiklerin kapandığını söyledi :( aslında daha önce gittiğim doktorun çektiği filmlere bakıyordu ama önceki doktor açık olduğunu söylemişti. Sanırım yapabileceğim bir şey yok

Bugün tekrar doktora gittim ve bana kemiklerin kapandığını söyledi :( aslında daha önce gittiğim doktorun çektiği filmlere bakıyordu ama önceki doktor açık olduğunu söylemişti. Sanırım yapabileceğim bir şey yok
Film çekerken nadirende olsa sapmalar olabiliyor, en doğru sonucu MR verecektir.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı