Eski i5 7200U laptopa Linux kurulur mu?

Elimde arada sırada internette gezinmek için kulladığım bir laptop var. Bu laptopa Linux kurulur mu? Kurulursa hangi Linux'u kurmamı önerirsiniz?

Laptop:

i5 7200U.
940MX.
8 GB RAM.
1 TB HDD.
Sisteminiz eski değil gayet yeterli. Belli başlı oyunları bile 720p'de oynarsınız. Linux tarafında Ubuntu 20.04 , Linux Mint Cinnamon ve MX Linux'u öneririm. Windows tarafında ise HDD sağlığınız iyi durumda ise Windows 10'da kalmanızı kötüyse 8.1'e geçmenizi öneririm. Bence Mutlaka SSD takviyesi yapın ileride elinize para geçince çünkü o Laptop'a değer yapmaya. SSD, Linux içinde Windows içinde daha iyi olacaktır.

O sistemde her dağıtım çalıştırır.
Benim size tavsiyelerim:
  • Linux Mint Xfce.
  • Elemantary OS.
  • Ubuntu Budgie.
  • Linux Mint Debian Edition.
Xfce ile kullanmanızı öneririm çünkü daha az kaynak tüketiyor ayrıca özelleştirmeleri ile çok güzel bir arayüz oluyor. Eğer Xfce beğenmezseniz Linux Mint cinnamon veya elemantary OS. Ubuntu tabanlı bir dağıtım istemiyorsanız Linux Mint Debian Edition.

Benim kendi Xfce özelleştirmem.
Plank dock solda: (Kullandığım bu)
Plank_Solda-xfce.png

Plank dock altta: (Biraz Mac tarzı oluyor ama kullanışlı)
plank_altta-xfce.png

Bu eski kullandığım özelleştirmem:
Manjaro_Xfce_Dockbarx.png

Son düzenleme:
Elimde arada sırada internette gezinmek için kulladığım bir laptop var. Bu laptopa Linux kurulur mu? Kurulursa hangi Linux'u kurmamı önerirsiniz?

Laptop:

i5 7200U.
940MX.
8 GB RAM.
1 TB HDD.
Çok da eski bir sistem değil.

Arch tabanlı olanlar yeniler için uygun değil bence. İlla ki Arch tabanlı olacaksa Arco öneririm. Ben Mint Cinnamon kullanmandan yanayım. Ha sen eğer ben dikkatli olurum, yedeğimi alırım v.s diyorsan, kesinlikle Arco olur. Arch tabanlı kullanacaksan LTS kerneli tercih etmen lehinedir.

Geri
Yukarı