Eskişehir Espark'daki Suriyeli Bolluğu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yanlış anlamayın, herkes savaştan kaçarak gelmiyor. Kimsenin geçmişini bilmiyorsunuz. Belki savaştan önce çalışmak için geldiler, iyi para kazanıyorlar? Bir de Arapça konuşmalarında bir sakınca görmüyorum ben. Herkes kendi arasında kendi dilini konuşabilir. Bundaki sıkıntı nedir?

Yanlış anlamayın, herkes savaştan kaçarak gelmiyor. Kimsenin geçmişini bilmiyorsunuz. Belki savaştan önce çalışmak için geldiler, iyi para kazanıyorlar? Bir de Arapça konuşmalarında bir sakınca görmüyorum ben. Herkes kendi arasında kendi dilini konuşabilir. Bundaki sıkıntı nedir?

Kendi aralarında kendi dillerini konuşabilirler ancak yüksek sesli konuşmak doğru değildir. Zaman içinde bize uyum sağlayıp sessiz konuşacaklarını düşünüyorum. Yani en azından öyle olması gerekiyor.

Burger King'in önüne 2 Chevrolet Camaro çekmişlerdi, aklımdan çıkmıyor. Allah bilir devletten maaş da alıyorlardır. Dil konusunda evde Arapça konuşabilirler ama dışarıda Türkçe konuşacaklar, bilmiyorlarsa öğrenecekler, iş yeri tabelalarında Türkçe kullanacaklar. Zaten dilimiz gittikçe çöküşe geçiyor bir de onların anadil zımbırtısını çekemem. Türkiye Cumhuriyeti'nin dili Türkçe'dir.

Burger King'in önüne 2 Chevrolet Camaro çekmişlerdi, aklımdan çıkmıyor. Allah bilir devletten maaş da alıyorlardır. Dil konusunda evde Arapça konuşabilirler ama dışarıda Türkçe konuşacaklar, bilmiyorlarsa öğrenecekler, iş yeri tabelalarında Türkçe kullanacaklar. Zaten dilimiz gittikçe çöküşe geçiyor bir de onların anadil zımbırtısını çekemem. Türkiye Cumhuriyeti'nin dili Türkçe'dir.
1 günde öğrenecek halleri de yok herhalde. Zaman içinde Türkleşecekler.

Asıl sıkıntı bağırmaları.

Kendi aralarında kendi dillerini konuşabilirler ancak yüksek sesli konuşmak doğru değildir. Zaman içinde bize uyum sağlayıp sessiz konuşacaklarını düşünüyorum. Yani en azından öyle olması gerekiyor.

Haklısınız, sessiz olmaları gerekiyor, ama bağırarak Türkçe konuşanlar da var, bence buradaki insanları asıl rahatsız eden şey Arapça konuşmaları olmuş.

Dediğim gibi, kimsenin geçmişini bilmiyorsunuz. Belki savaştan önce geldiler ve iş yaparak para kazandılar? Dışarıda kendi aralarında Türkçe konuşmaları için HİÇBİR sebep yok. Ama tabela konusunda ve Türklerle konuşma konusunda haklısınız. Ayrıca Türkçeyi bu kadar savunurken, yapım ekinden sonra gelen çekim ekinin kesme işaretiyle ayrılmayacağı gibi basit bir kuralı gözden kaçırmanız garip. Türkçe'dir değil, Türkçedir yazmalısınız.

Topluma uyum sağlayanı, üretime katkı yapanı, insan gibi yaşayana lafım yok ama lafım çok azına yok diyeyim siz anlarsınız. Ayrıca bunda ırkçılık yok topluma uymayan, göze batan, suça eğilimli, bedava hayat süren, parazit gibi yaşayan her insanı bu ülkenin evladıysan ve aidiyet hissediyorsan eleştirme hakkına sahipsindir. Güzel ülkeme çok yazık oluyor içten içe çürüyor. Bunun sonuçları kısa vadede gözükmeyebilir ancak bir nesil sonra olacakları tahmin etmek zor değil. Geçmişte örnekleri var ve tarih tekerrürden ibarettir.

Maalesef yapacak bir şey yok çünkü bu ülkeyi yöneten hükumet adam değil. Mülteci denen birisini ülkenin içine milletin arasına katarsan olacağı odur. Ben Konya'da yaşıyorum. Seninle aynı sıkıntıları paylaşıyorum. Burası çomarların en çok bulunduğu bölgedir. Tramvaya bindiğin an kendini Arabistan'da zannedersin. Bazen sırf bunun için tramvay yerine taksi kullanıyorum. Kendi ülkemizde yabancı olduk ona yanıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı