Et yemek cinayet midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
B12 VİTAMİNİ NELERDE VAR?
Peki eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına neden olan B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Süt ve süt ürünleri
Süt, yoğurt ve kefir.
Sebzeler
Mercimek, pancar, brokoli, ıspanak, barbunya, bezelye, taze fasulye, maydanoz.
Mantarlar
Özellikle hayvansal besinlerde yüksek bulunan B12 vitamini bitki olarak ise sadece mantarda fazla bulunur. Günlük bir tabak mantar ile bu eksiklik giderilebilir.
Yumurta
Tavuk, kaz ve ördek yumurtaları.

B12 yani kobalamin hayvansal gıdalar haricinde bulunmaz. İnternette gördüğünüz her bilgiyi kaynak olarak atfetmeyiniz. Misal arama çubuğundan "mercimek B12" diye aratırsanız 100 Gr. mercimekteki kobalamin miktarı 0 olarak çıkmaktadir.

B12 yani kobalamin hayvansal gıdalar haricinde bulunmaz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu şekilde temin edebilirsiniz. Demokraside çareler tükenmez.

Bazıları nasıl kendini hayvanlarla bu kadar özdeşleştirip de onların yaptıklarının farkında değiller. Al bak onlar da birbirini yiyor. Adam hem evrimden bahsedip hayvandan geldik diyor ama bir belgesel bile izlememiş mi? Bir de yazarken bitkilerin de canlı olduğundan bir haber. Hatta koparıldıklarındaki duydukları acının kaydedilmiş olmasına rağmen.

Hayvan yemeği cinayet olarak gören varsa onu ölüm orucuna davet ediyorum.

O zaman siz de gidin her otu yiyin. Çok zor durumda kaldınız diyelim açsınız ve yanınızda sadece vahşi bir doğa hayvanı var hatta bu doğa hayvanına tavşan diyelim. Siz açlıktan ölmeyi mi tercih edersiniz yoksa doğal olarak o hayvanı yemeyi mi tercih edersiniz? Eğer siz nasıl bir aslanın bir geyiği avlamasına karışmıyorsanız siz de insanların on bin yıllardır yediği yiyecekleri sorgulayamazsınız. Otlar da canlıdır. Otlara iyi davrandığınız zaman güzelce açıyorlar. Verdiğiniz örnekte saçmalık var. Çinliler zaten köpek yiyor ve Çinliler de insan. Hadi bunu da açıklayın o zaman. Bu hayvanları kategorize etmek değil kültür meselesidir. Eğer ki 5000-6000 yıl önce atalarımız koyunları yemeyip kurtları yeseydi şu an biz de büyük ihtimal ile köpek yiyorduk. Açıkçası 5.000-6.000 sene öncesinin şartlarına bakarsak kurtlar sürü halinde avlanıyordu ve insanları gayet rahat bir şekilde avlıyordu. Lütfen burada boş duyar kasmayın.

Not: Biberin acılığının sebebi sizin onu yememenizdir. O zaman bitkiler de bazı şeyleri anlayabiliyor. O zaman taş kemirin hadi.
Ormanda bir ayı sana saldırdığında veya başka bir hayvan ben hayvanseverim bir şey yapamam demem seni korumaya çalışırım ve imkanım varsa o hayvanı durdururum. Bu tarz mecburiyetler ile insanların şu dönemde hayvanlara yaptıklarını savunmaya çalışman tamamen büyük bir yanlışın içindesin.

Sen zor durumda kalsan belki bir insan bile yersin. Şimdi bu derece zor durumda mıyız cidden? Yemek dışında bile belki milyarlarca hayvan yok ediliyor. Bunu göremiyor olman mümkün değil. Sadece kendine ve buraya dürüst olamıyorsun. Çünkü hayvanlara yapılanların ve yaptıklarımızın vicdan hesabını vermek sana ağır geliyor. Alışkanlıklarını değiştirmek sana ağır geliyor. Yaptığımızın en doğrusu olduğunu düşünmek ise işin en kolayı.

Onbinlerce yıl insanların yaşayış tarzının TAMAMI değişmiş durumda şu an. Ahlak, vicdan, adalet, teknoloji vs. vs. herşey gelişmiş durumda.

Sen kendini onbinlerce yıl önceki insan gibi mi görüyorsun? O zamanki insan günümüzdeki kadar gelişmiş olabilir mi? Mağara dünyasında yaşamıyoruz? O insanların beslenme şeklinin en doğrusu olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü onların elinde hiçbir bilimsellik yoktu.

Otlar canlı ancak bitki ile hayvan aynı şey değildir. Otların sinir sistemi, gözü, kulağı, beyni, eli, burnu, ağzı, kalbi, vicdanı aile yaşantısı vs gibi hayvanlar kadar empati kuracağımız varlıklar değildir.

Ama otlarla yüksek empati vicdan seviyesinde büyük derecede yakınlık kurup onların haklarını savunmaya kendini adamış isen o zaman hayvan yememen lazım. ÇÜNKÜ HAYVAN YERSEN DAHA FAZLA BİTKİYİ YOK EDİYORSUN.

Hayvanlar kategorize ediliyor bunun doğru olduğunu biraz düşünerek anlayabilirdin. Buna sebep kültür olur başka bir şey olur. Bu onların kategorize edilmediğini değiştirmez değil mi :)

Sen de kabul ediyorsun demek ki. 5000 6000 yıllık öyle yaptığı için sorgulamadan aynı şeyleri yapıyoruz diyorsun. Hatta Çinliler için de kültür olmuş diyorsun. Bu demek oluyor ki yapmaya mecbur değiller dimi kardeşim. İşte ben bunu söylüyorum sen de aynısını söylüyorsun.

Sürekli binlerce yıl öncesinden bahsediyorsun. Şu an o şartlarda değiliz. Mecbur değiliz ve mecbur değilken umursamaz şekilde yok ediyoruz.

Ama sorduğumda herkes kendine hayvanseverim diyor. Ne kadar farkındasızlık, cehalet, umursamazlık ve bazılarının da kendilerine bile itiraf edemeyecek şekilde iki yüzlü olduklarını görebiliyorum.

Duyar kasma gibi şeyleri bilmem. O tarz şeylerin bana ne gibi bir getirisi olabilir ki? Ben gerçeğin ve doğruların peşindeyim ve onları aktarmanın. Ötesi benim için boş işler.

Ya hayvanseversin ve elinden geldiğince bütün hayvanlara zarar vermemek için uğraşıyorsundur yada hayvansever değilsindir. Bu ikisinin ortası yok.
Hocam et yemek bence cinayet değildir ve eti cinayet olduğu için yemeyenler var ise şu videoyu izlemeliler. Bitkiler duygularını herhangi bir şekilde bize aktaramadığı için onlar bir şey hissetmiyormuş gibi davranıyoruz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bitkinin tepkimeye girmesi onun sinir sistemi olduğu anlamına gelmiyor. Hadi öyle diyelim. Neden o zaman hayvan yiyerek daha çok bitki yok ediliyor? Hayvan yetiştirmek için insanların tükettiğinden kat be kat bitki yok ediliyor.

Burada amaç bitkilerin canı olduğunu göstermek değil. Amaç herşey canlı ve ne bulsam yemeye hakkım var diyerek ve kendini hayvansever olarak görerek mecbur değilken bile milyarlarca hayvanın yok edilmesine ortak olmak ve ses çıkartmamaya bahane bulmaktır.

Hayvanla empati kuramayan bitkilerin canını umursuyor olamaz.

Bugün evcilleştirilip sırf insanların egoları yüzünden sadece evde beslenebilecek hayvan türleri oluşturuldu. Bunların haklarını bile korumaktan aciz bir toplumda yaşıyoruz.

sonra da kendimize hayvanseveriz diyoruz ve gelip bunları anlatmaya çalışanlara laf atıyoruz.

İnsanlar gerçekleri ve doğruları ancak hazır oldukları zaman kabul ederler. Kimileri için o zamanlar henüz gelmedi.

Sonuç olarak bizler hayvansever falan değiliz. Önce bunu kabul etmemiz gerekiyor. Ama daha yol alacak çok seneler var.
Bazıları nasıl kendini hayvanlarla bu kadar özdeşleştirip de onların yaptıklarının farkında değiller. Al bak onlar da birbirini yiyor. Adam hem evrimden bahsedip hayvandan geldik diyor ama bir belgesel bile izlememiş mi? Bir de yazarken bitkilerin de canlı olduğundan bir haber. Hatta koparıldıklarındaki duydukları acının kaydedilmiş olmasına rağmen.

Hayvan yemeği cinayet olarak gören varsa onu ölüm orucuna davet ediyorum.
Hayvanların birbirine yaradılışları gereği yaşamak için yaptıklarını insanların hayvanlara yaptıklarıyla bir mi tutuyorsun gerçekten? Hayvandan geliyor olmak hayvan gibi yaşadığımızı göstermez değil mi? Biz onlar gibi mi yaşıyoruz?

Hayvanlarla empati kurmayı öğrenememiş bir toplum var. Bitkilerin canlı olduğunu ama sinir sistemlerinin olmadığını ancak tepki verdiklerini biliyoruz.

O zaman neden hayvan yiyerek daha çok bitkiyi yok ediyorsunuz? Durun söyleyeyim zaten her şey canlı. Ne bulsak yemeye hakkımız var demeye getiriyorsunuz değil mi?

Peki o zaman soruyorum yemek dışında tekstil, kozmetik hatta eğlence gibi birçok sektörde milyonlarca belki milyarlarca hayvanı neden sorgulamadan sömürüp katlediyorsunuz?

Doğanın kanunu dersiniz değil mi buna da bakın hayvanlar da birbirini yiyor. Bizde onlar gibiyiz zaten değil mi? evet tamamen hayvan gibi yaşıyorsunuz o zaman. Hiç sorgulamadan düşünmeden araştırmadan vicdansız şekilde nasıl geldiyse öyle yaşamak.

O zaman neden kendine hayvanseverim diyorsun? Genel olarak soruyorum.

Biri de çıksın ben hayvansever değilim çünkü evet onları yok ediyoruz desin. En azından dürüst olur.

Ama yok ben vicdanlıyım ben hayvanseverim bakın köpeğim var bakın sokaktaki kediyi seviyorum. Madalyonun arkası ise milyonlarca hayvanın acı çekerek sırf senin alışkanlığın sorgulamaman için senin yüzünden katledilmesi ve yok edilmesi var.

E peki ne olmuş umurumda olur mu? bakın bitkiler de acı çekiyormuş ciyak ciyak. Yani milyonlarca hayvanın mecbur değilken bile yok edilmesi umurunuzda değil o zaman.

Evet hayvanseveriz. Çünkü hayvanları yok etmeyi seviyoruz. Evet herşeyi yemeye hakkım var. Çünkü zaten her şey canlı. Ne .ok bulsam yiyebilirim. Bana karışmayın.

Şimdi evimdeki köpeği bir bebek gibi severek kendimi hayvansever olarak görüp vicdanımı bastırmanın mutluluğunu yaşamak istiyorum.

Bitkinin tepkimeye girmesi onun sinir sistemi olduğu anlamına gelmiyor. Hadi öyle diyelim. Neden o zaman hayvan yiyerek daha çok bitki yok ediliyor? Hayvan yetiştirmek için insanların tükettiğinden kat be kat bitki yok ediliyor.
Durum bundan ibaret, bitkiler acı çekse bile, ki çekmiyorlar çevresel olaylara tepki veriyorlar sadece, hayvan yetiştirmek suretiyle insanların tüketebileceğinden çok fazla bitkiyi yok etmiş oluyoruz.
Ben bunları vegan olmayan biri olarak yazıyorum, en azından iki yüzlülük yapmıyorum bu konuda, bahane üretmiyorum.

Eziyet ve vahşet içinde öldürülen hayvanlar cinayete girer ve buna karşıyım. İnsan, ihtiyacı olan besin maddeleri ve vitaminleri sadece meyve ve sebzeden alamayacağı gibi gerekli olan madde ve vitaminleri yerden öylece çıkan veyahut gökten öylece düşen (!) herhangi bir şeyden de alabilmesi mümkün değil. Bu nedenle hayvansal gıdaların yenmesi hem insan için hem ekolojik denge için gereklilik olduğunu düşünüyorum.

Eziyet ve vahşet olmadan bir hayvanı nasıl öldürebiliriz?
Arapça vaḥşet
1. isim Yabani, vahşi olma durumu.
2. isim Korku, ürküntü.
3. isim, eskimiş Issızlık, yalnızlık.

Arapça eẕiyyet
1. isim Zulüm.
2. isim Sıkıntı veya güçlük:

Bir Müslüman olarak İslam'ı zaten sorguluyordum ama artık kurban bayramını da aşırı sorgulamaya başladım...

arapça vaḥşet
1. isim yabani, vahşi olma durumu.
2. isim korku, ürküntü.
3. isim, eskimiş ıssızlık, yalnızlık.

arapça eẕiyyet
1. isim zulüm.
2. isim sıkıntı veya güçlük:

Bir Müslüman olarak İslam'ı zaten sorguluyordum ama artık kurban bayramını da aşırı sorgulamaya başladım...

1.cisi konu bitmiş ve aylar geçmiş üstünden.
2.cisi Kurban Bayramı'nın amacı Allah'a kurban bahşetmek oluyor, Kuran'a bakabilirsiniz.
3- eski konuları gün yüzüne getirmeyin lütfen.

@KaanEL
Konu kilitlenmemişse ve Technopat kurallarına aykırı değilse, istediğim konuya yorum yapma hakkına sahibim.

Allah'a kurban bahşetmek de neden sadece hayvan oluyor da ev, arsa olmuyor?

Allah neden kurban istiyor?
Fakir insanlar hayatta kalsın ve karınlarını doyursun diye. Peki, neden sadece inek oluyor da bitki, bakliyat, ev, araba vb. yiyecekler fakir insanlara kurban şeklinde verilemiyor?

Arapça vaḥşet
1. isim Yabani, vahşi olma durumu.
2. isim Korku, ürküntü.
3. isim, eskimiş Issızlık, yalnızlık.

Arapça eẕiyyet
1. isim Zulüm.
2. isim Sıkıntı veya güçlük:

Dediğinizi anlamadım. Hayvana eziyet edilmiyor ki.
@KaanEL
Konu kilitlenmemişse ve Technopat kurallarına aykırı değilse, istediğim konuya yorum yapma hakkına sahibim.

Allah'a kurban bahşetmek de neden sadece hayvan oluyor da ev, arsa olmuyor?

Allah neden kurban istiyor?
Fakir insanlar hayatta kalsın ve karınlarını doyursun diye. Peki, neden sadece inek oluyor da bitki, bakliyat, ev, araba vb. yiyecekler fakir insanlara kurban şeklinde verilemiyor?
Zekat vermek, sadaka vermek var hocam. Ayrıca fakir birine araba yada yemek veremessin diye bir şey mi var? Aksine sevaba girmiş olursun. Ki "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" diye bir hadis bile var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı