Et yemek cinayet midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne zaman ki et kadar sağlıklı protein, enerji vaad eden bir bitki türü belirir, o zaman insanlar ete ihtiyaç duymazlar. Tabii Spirulina tarzı saf protein veren yosun türleri var, pahallı ve tat olarak tatmin etmiyor.
Et şu an tam anlamıyla tadı ve doyuruculuğu için tüketilen bir yiyecek durumundadır.
Hayvanların doğasına bakarsanız, yaşamın devamlılığı için çabalarlar. O yüzden her biri birbirini yemek zorundadır, diğerinin fazla ürememesi için. Acı gerçek..
Lakin insanoğlu acayip bir şekilde et tüketiyor. Hayvanları, canlıları bir yemek objesi olarak görüyoruz. Onların da özgür yaşamaları lazım.
Resmen hayvanı kendi yemeğimiz olarak dizayn edip çiftliklere hapsediyoruz.
İnsanoğlu bu dengenin en üstündedir, gerekirse et yememelidir. Doğaya müdahele edip, onların da birbirini yiyemeceği bir düzen kurabilir.

Et yiyorum lakin hiçbir kişi bana et yemenin normal bir şey olduğunu ispatlayamadı. Bir canlıyı yemek için katletmek garip yani yiyecek mi yok?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnsanlar gerçekten hayvansever mi? önce bunu sormanız lazım. Burada herkes kendisine hayvanseverim diyecektir ama çoğunluk öyle olsaydı bugün bizlere yakın olan evcilleştirilen kedi köpekler için bile düzgün bir hayvan kanunu olurdu. Onlar için bile yok. Yıllardır ha çıktı ha çıkacak bir türlü çıkmıyor. Çünkü istenmiyor. Kedi köpek vs. hepsi birer MAL olarak görülüyor CAN değil.

Şu an kimseye laf anlatamazsınız. Toplum hayvansever gibi görünüp vicdanlarını bastırmaya çalışır ama milyonlarca hayvanın ölümüne ve sömürülmesine sessiz kalır zerre umursamazlar. Çoğunluk farkında bile değil.

Misal ineklerin insanlar için süt verdiğini düşünen binlerce kişi olduğuna eminim. İnsanın da anne sütünden sonra başka bir canlının altına girip memesinden sütünü içmeye ihtiyacı olmadığından habersizler. Ama o süt şişeye girince farklı bir besin haline geliyor ve "mutlu inekler" onlara süt annelik yapmaya devam ediyor sanıyorlar galiba :)

Süt aslında olmazsa olmaz bir besin olsaydı bebeklikten sonra da annelerimizden emiyor oluyorduk muhtemelen :) yani doğamız o şekilde devam ederdi.

Kısacası toplum olarak hayvanları öldüresiye seviyoruz.

İzlemeye bile dayanamıyoruz. Ama nereden geldiğini bilmediğimiz zaman pek umurumuzda olmuyor. Bazıları bunları da önemsemez.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

1_-y4-4V9YKoD6hbLcFDYkLg.jpeg

Ben şahsen et yerken otların intikamını almak için yiyorum. Sonuçta et olacak canlılar ot yiyerek cinayet işlediği için bende onu yiyerek intikam alıyorum. :)

Ben şahsen et yerken otların intikamını almak için yiyorum. Sonuçta et olacak canlılar ot yiyerek cinayet işlediği için bende onu yiyerek intikam alıyorum. :)
Hayır. Yiyerek daha çok hayvanın yetişmesini sağlıyorsun ve o hayvanlar daha çok bitkiyi yok ediyorlar. Bu durumda onların ot yiyerek cinayet işlemelerine ortak oluyorsun demektir. :) Yani hayvan yiyerek daha çok bitkiyi yok ediyorsun.

Ayrıca intikam almak için yemiyorsun. Alıştığın, bağımlı olduğundan dolayı sevdiğini düşündüğün için yiyorsun.

Günümüzdeki sorun bu da değil. Sorun hayvanların MAL olarak kanunda gözükmesi ve onlara karşı bir suç işlendiğinde para cezasıyla geçiştirilmesi, insanların bu konularda farkında olmamaları, cahillikleri ve iki yüzlü olmaları. Vicdan yapıyormuş gibi hayvansevermiş gibi gözüküp hayvanların zarar görmelerini zerre umursamamaları.

Sonra da gelip bitkiler de canlı o zaman onları da yemeyin diyerek kendilerini dahi çürütecek aşırı mantıksız savunmaya geçmeleri. Biliyoruz ki o insanlar zerre bitkilerle empati kurmuyorlar. Ağzı, burnu, kulağı, eli, kolu, bacağı, gözü ve BEYNİ olan hayvanlarla "bile" empati kurmadıkları için.

Altında yatan sebep ise bana dokunmayın abi ben vicdansız değilim abi ama istediğim gibi hayvanlar dahil her şeyi yok etme hakkım var abi. Doğanın kanunu bu abi, güçlü zayıfı yer abi, her şeyi sömürmeye hakkım var abi. Bak kedi köpek seviyorum abi. Ben vicdanlıyım abi :)

Cinayet değildir diyenler acaba gidip kedi veya köpek yiyor mu? Hani onlar da canlı. Onları neden yemiyorsunuz da gidip kuzu, dana kesiyorsunuz? Gidip bir sürü hayvanın yavrusunu yiyin, kuzunun daha yeni yetişenini, civcivin yeni olmuşunu yiyin. Bir gün kedi yavrusu yiyeni görürseniz olay çıkarırsınız. Tatlı su etçilleri. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı