Evren mükemmel midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Mukemmel olmayan bir seyin mukemmel oldugunu iddia ederken caresizce onun mukemmel olmayisini ileri surmek...

"Evren mukemmel" argumani ile gelen cok dinci ile tartistim hayatim boyunca ama bu kadar caresiz bir arguman daha once hic gormedim."Oo evrende kusur mu var, demek ki evren kusursuz" : )

Ayrıca saatin doğru zamanda mükemmel bir şekilde uyaramaması bile mükemmeliktir. Hata payının olması bile evrenin mükemmel işleyişine örnek.

Evrenin kendi matematik işleyişi mükemmeldir, içinde gerçekleşen olayların kendisi mükemmel olmuyabilir.

Evrenin kendi matematiği mükemmeldir. Ama yumurtladığı matematik mükemmel olmayabilir. Hata payı olan, mükemmel olmuyan bir matematik oluşturabiliyorsan zaten ana mekanizman mükemmel olduğu için oluşturabiliyorsundur.

Evrenin mükemmel olmadığını düşünebiliyorsan, evren kabaca zaten mükemmeldir.

Bir şeyin mükemmel olmaması bile mükemelliktir.

Mükemmeli oluşturamıyan evrenin mekanizması bile mükemmeldir.

Mükemmel kelimesi şöyle kullanılır, mükemmel bir küre veya mükemmel bir manzara vb. Bu demek değildir ki bahsedilen küre tam anlamıyla mükemmel bir varlıktır. Evrende tanrı da dahil hiçbir şey %100 mükemmel değildir. Ancak evren kavramında mükemmel kelimesi çoğu tanıma uygundur ve insan gibi mükemmel olmayan ancak mükemmel bir şekilde yaratılmış bir varlık için evren mükemmel bir olgudur bence.

@bitwise Boşuna uğraşıyorsun. Önüne bir fizik/matematik sorusu koysan şu televizyondaki imam hatiplilerin bilgi yarışmasındaki çocuklar gibi kalacak olanlara bunları anlatmakla uğraşma.
Neden insanları küçümsüyorsun? Yani sen gerçeği görmek gibi derdin yok. Sen zaten olayı kapatmışsın.

Mukemmel olmayan bir seyin mukemmel oldugunu iddia ederken caresizce onun mukemmel olmayisini ileri surmek...

"Evren mukemmel" argumani ile gelen cok dinci ile tartistim hayatim boyunca ama bu kadar caresiz bir arguman daha once hic gormedim."Oo evrende kusur mu var, demek ki evren kusursuz" : )
Kusursuz olmadığını önce sürebiliyorsan, demek ki bir şeyler kusursuz. Sen de bunu anlamıyacaksın.

Sınırsızı üretmek, sınırlıyı üretmekten daha kolaydır belki. Bunu bilemiyeceksin.

Mesala sen sınırsız hız limitine ulaşabilen bir araba üretirsin, bunu sadece 100'e çıkabilecek şekilde kodlarsın. Aracı süren kişi arabının mükemmel olmadığını düşünür, ama ana fikri mükemmeldir. Çünkü araba istediğin hız sınırına ulaşabilecek düzeydedir. Ama bunun farkında değilsindir, çünkü sen de sınırlı düzeyde düşünecek düzeydesindir. Arabının sınırlı olduğunu, yetersiz olduğunu düşünürsün.

Neden her şeyin sonsuzuna sahip değiliz diyorsan. Bir önce belirtiğin düzen fikrini aklına getir. Kaosun yaşanmaması için bir şeylerin sınırlı olması daha yaşanılabilir yaptığı anlamına gelir. Belki zamanı değildir, keşfetmek gerekir.

Evrimden bahsediyorsan, evrimleşmek gerekir. Mutasyondan bahsediyorsan, mutasyon geçirmemiz lazım. Diyorsan ki mükemmel değiliz, o zaman evrenin tam olarak mükemmel olup olmadığını şimdi yorumlan yetersiz gelir. Gelişim sürecini tamamladıktan sonra fikrini beyan edebilirsin.

Senin 300'e çıkamaman, 300'e çıkamıyan bir fikir görememen, ana fikrin 300'e çıkacak bir fikir üretemiyeceği anlamına gelmez. Bu tam olarak böyle değildir.

Ayrıca mükemmelik kavramı insanın bir şeyleri, yaşanılanları düzene oturtması içindir. Aynı zaman kavramı gibi.

Bir arabının 100'e çıkması da mükemmeldir, sonsuz hız yapması da mükemmeldir. Çünkü mükemmellik kavramı sadece insanın bir şeyleri düzene oturtması içindir.

Zaten güç geçtikçe adam kaynaklı öğrendiğiniz gerçekler, zaman artıkça farklı seviyelere ulaşıyor. Daha beyinin içereğini tam öğrenemiyen, gün geçtikçe farklı şeyler üreten adamlara sahibiz. Gerçek, bilge zaman geçtikçe gelişir.

Bir odanın içinde büyüğüzdür ama bir evin içinde halen çocuk kalıyoruz.

Diyorsan ki evren tam olarak mükemmel değildir, bunu tam olarak bilemiyeceğiz düşüncesndeysen. Bu düşüncene saygı duyarım..

Ama ben ana fikrin mükemmel olduğunu düşünüyorum.

Seni çok basit örneğimle egale ederim. Mükemmeli oluşturamıyan evren, mükemmeli oluşturamıyacağı için bile mükemmeldir. Bir arabanın 100'e çıkamaması bile mükemmeliktir. Çünkü 100'e çıkamıyacak kadar kodlanmıştır.

Evrenin ana mekanizması mükemmeldir! Mükemmel olmamak bile mükemmeliktir, bunun üzerine çok düşünmeniz lazım. :D
Bu neden sakat insanlar sorusuna da tam benim düşündüğüm şekilde bir cevap aslında, yaratıcı standart sağlıklı bir insan yaratmak istiyor da haşa gücü yetmiyip kusurlu sakat bir insan meydana gelmiyor, Allah bizzat o insanı o şekilde görünürde kusurlu ama kendi içinde mükemmel bir şekilde kusursuz yaratmış oluyor, yani Allah kusurlu olarak (görünürde) yaratmak istiyor ve tamda istediği gibi yaratıyor, yani kusur aslında bir noksanlık değil herşey o nasıl isterse öyle oluyor, araba örneğindeki gibi, yani mükemmel bir iş yapmış oluyor.
Mükemmel kelimesi şöyle kullanılır, mükemmel bir küre veya mükemmel bir manzara vb. Bu demek değildir ki bahsedilen küre tam anlamıyla mükemmel bir varlıktır. Evrende tanrı da dahil hiçbir şey %100 mükemmel değildir. Ancak evren kavramında mükemmel kelimesi çoğu tanıma uygundur ve insan gibi mükemmel olmayan ancak mükemmel bir şekilde yaratılmış bir varlık için evren mükemmel bir olgudur bence.
Yaratıcı %100 mükemmel olmalı ki yarattığı her şeyi her an yaratmalı, ihtiyaçlarını her an karşılamalı her bir atom belirtilen kurallara her an uydurulmalı, en basitinden her an herşey ile ilgilenmeli, arkadaşın dediği gibi maksimum 100'e çıkacak şekilde yarattığı arabayı her an bu şekilde yaratmalı aksini düşünemiyorum bu tip bir kusur hayatin her alanına yansırdı, bu yüzdendir ki yaratıcının kendisi gibi her işi mutlak mükemmel.

Son düzenleme:
Bu neden sakat insanlar sorusuna da tam benim düşündüğüm şekilde bir cevap aslında, yaratıcı standart sağlıklı bir insan yaratmak istiyor da haşa gücü yetmiyip kusurlu sakat bir insan meydana gelmiyor, Allah bizzat o insanı o şekilde görünürde kusurlu ama kendi içinde mükemmel bir şekilde kusursuz yaratmış oluyor, yani Allah kusurlu olarak (görünürde) yaratmak istiyor ve tam da istediği gibi yaratıyor, yani kusur aslında bir noksanlık değil her şey o nasıl isterse öyle oluyor, araba örneğindeki gibi, yani mükemmel bir iş yapmış oluyor.

Yaratıcı %100 mükemmel olmalı ki yarattığı her şeyi her an yaratmalı, ihtiyaçlarını her an karşılamalı her bir atom belirtilen kurallara her an uydurulmalı, en basitinden her an her şey ile ilgilenmeli, arkadaşın dediği gibi maksimum 100'e çıkacak şekilde yarattığı arabayı her an bu şekilde yaratmalı aksini düşünemiyorum bu tip bir kusur hayatin her alanına yansırdı, bu yüzdendir ki yaratıcının kendisi gibi her işi mutlak mükemmel.

Mükemmel kelimesini nasıl anlamlandırdığınla biraz alakalı bu yüzden söyledim.

Mükemmel kelimesini nasıl anlamlandırdığınla biraz alakalı bu yüzden söyledim.
Mukemmelikten kastını anlamak için soruyorum, yaratıcı nasıl mükemmel olmuyor?

Evren mükemmeldir, evrenin mükemmelliğini bozan insanlardır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı