Evren mükemmel midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Mukemmelikten kastını anlamak için soruyorum, yaratıcı nasıl mükemmel olmuyor?

Şöyle söyleyeyim tanrı gerçekten mükemmel olsaydı büyük ihtimal yaşamak için yemek veya su içmek gibi bir zorunluluğun olmazdı. O mükemmel yaratıcılık bile fizik kurallarına zorunlu kalarak yaratmış seni.

Ne kadar basit bakarsan o kadar mükemmeldir. :D
Çok güzel bir yorum. Beğeni yetmedi alıntılayıp söylemek istedim. :D

Mükemmel kavramının tanımına bağlı. Eksiksiz, kusursuz olarak düşünürsek hayır öyle olduğunu düşünmüyorum. Kafanızı kaldırsanız hatta kendi vücudunuza baksanız bile onlarca kusurla karşılaşırsınız.

Şöyle söyleyeyim tanrı gerçekten mükemmel olsaydı büyük ihtimal yaşamak için yemek veya su içmek gibi bir zorunluluğun olmazdı. O mükemmel yaratıcılık bile fizik kurallarına zorunlu kalarak yaratmış seni.
İlah Algını gözden geçirmeni tavsiye ederim çünkü, fizik kuralı dediğimiz şeyi var eden şey bizzat Allah'ın kendisi, seni yemek yemeye mecbur kılanda kendisi, işin özüne inecek olursak, bizlerdeki acıkma hissini de o yaratıyor, doyum hissini de, varlığı kendinden olan yalnızca Allah'tır, yani acıkmak hissi gibi şeyler kendi başına var olamaz. Hep var olan ve var olmaya devam edecek olan Allah'tır(sifatlari mevsusunu henüz tam araştıramadım), (cennet veya cehennemde onun sürekli olarak var etmesi ile var olucağız)

İlah Algını gözden geçirmeni tavsiye ederim çünkü, fizik kuralı dediğimiz şeyi var eden şey bizzat Allah'ın kendisi, seni yemek yemeye mecbur kılanda kendisi, işin özüne inecek olursak, bizlerdeki acıkma hissini de o yaratıyor, doyum hissini de, varlığı kendinden olan yalnızca Allah'tır, yani acıkmak hissi gibi şeyler kendi başına var olamaz. Hep var olan ve var olmaya devam edecek olan Allah'tır(sifatlari mevsusunu henüz tam araştıramadım), (cennet veya cehennemde onun sürekli olarak var etmesi ile var olucağız)
Allah'a inandığımı kim söyledi? Benim inancımda içinde olduğumuz gerçekliği oluşturmanın tek yolu var.

Allah'a inandığımı kim söyledi?
Eğer bahsettiğiniz varlık bütün kâinatı an be an yaratan, gözeten, varlığının başlangıcı ve sonu olmayan, benzersiz olan mekan ve zamandan münezzeh, benzersiz, kendisinden başka aynı özelliklere (az veya çok) sahip bir şey olmayan vs. bir şey ise biz buna Allah (C.C) diyoruz, ilahlık başka türlü olamaz zaten, diğer türlü gücü kısıtlı bir şey ortaya çıkıyor.

Eğer bahsettiğiniz varlık bütün kâinatı anbean yaratan, gözeten, varlığının başlangıcı ve sonu olmayan, benzersiz olan mekan ve zamandan münezzeh, benzersiz, kendisinden başka aynı özelliklere (az veya çok) sahip bir şey olmayan vs. bir şey ise biz buna Allah (C.C) diyoruz, ilahlık başka türlü olamaz zaten, diğer türlü gücü kısıtlı bir şey ortaya çıkıyor.

Ben fizik kurallarını değiştiremeyecek bir tanrıdan bahsediyorum. Müslüman'lık dininin bilimi çürüttüğünü düşündüğüm için reddettim.

Bu sorunun cevabı günümüzde göreceli olabilir fakat gelecekte böyle olacağını zannetmiyorum, buradan da fikrim az çok anlaşılıyor olmalı. :)

Ben fizik kurallarını değiştiremeyecek bir tanrıdan bahsediyorum. Müslüman'lık dininin bilimi çürüttüğünü düşündüğüm için reddettim.
Bence sorularınıza cevap bulmanıza sebeb olacak şey kırmızı asa serisi, bence size lazım olan şey. Bölüm 0 dan itibaren izlemenizi tavsiye ederim. Müslümanlık bilimi çürümez aslında, bilim İslami tasdik eder desek olur bence. Objektif olarak izlerseniz mutlu olurum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Müslümanlık bilimi çürümez aslında, bilim İslam'i tasdik eder desek olur bence.
Forumda dini tartışmaların pek hoş karşılanmadığını biliyorum fakat Tarık Suresi'ndeki 7. ayetin bilimle pek de örtüştüğünü zannetmiyoum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı