Evren nasıl oluştu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dedi 14 yaşındaki minik hafız 😁
Keşke hafız olabilsek ama o mertebede değiliz.
Tarık/5-7: İnsan neyden yaratıldığına bir baksın. Bel kemiği ile göğüs kafesi arasından gelip atılan bir sudan yaratıldı. (spermin nerede oluştuğunu bilmiyor.)
Ra'd/13: Gök gürlemesi O’na hamd ederek tespih eder. Melekler de O’nun korkusundan tespih ederler. O, yıldırımlar gönderir de onlarla dilediğini çarpar. Onlar ise Allah hakkında mücadele ediyorlar. Hâlbuki O, azabı çok şiddetli olandır.(Paratonerden habersiz.)
Bakara 122: Ey İsrailoğulları! Ve muhakkak ki Ben, sizi âlemlere üstün kıldım.(Tanrı resmen taraf tutuyor.)
Zariyat(51)/49: Düşünüp ibret alasınız diye her şeyden (erkekli dişili) iki eş yarattık. (Doğada bazı canlılar ve türler çift cinsiyetli veya cinsiyetsizdir.)
İbrahim 4: Biz her peygamberi başka değil, sadece kendi kavminin diliyle kendi kavmi için göndeririz. Böylece onlara anlatabilmesini mümkün kılarız. (Türklere gelmiş Türkçe konuşan peygamberin ismi ne?)

Madise 82: İman edenlere düşmanlık etmede insanların en şiddetlisinin kesinlikle yahudiler ile allah’a ortak koşanlar olduğunu görürsün. Yine onların iman edenlere sevgi bakımından en yakınının da “biz hıristiyanlarız” diyenler olduğunu mutlaka görürsün. Çünkü onların içinde keşişler ve rahipler vardır. Onlar büyüklük de taslamazlar.
Maide 51: Ey inananlar! Yahudi ve hristiyanları dost edinmeyin. onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez. (Görüldüğü üzere Allah fikir değiştiriyor.)

Fatır/43:Hayır! sen Allah'ın kanununda değişiklik bulamazsın. Sen Allah'ın kanununda asla bir döneklik bulamazsın.
Bakara/106: Herhangi bir ayetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya unutturursak, onun yerine daha hayırlısını veya benzerini getiririz. Allah'ın her şeye gücünün yettiğini bilmez misin? (Kendisiyle çelişiyor.)

Enam/163: "O'nun hiçbir ortağı yoktur; böyle emrolundum ve ben müslümanların ilkiyim."
Yukarıdaki ayet, Hz. Muhammed'in ilk müslüman olduğunu belirtir ama hükümsüzdür. Alttaki ayetle bu hüküm değiştirilmiş, Tanrı Allah ilk Müslümanın Musa olduğunu hatırlamış!

Araf/143: "Sen sübhansın", "tevbe ettim, sana döndüm ve ben müminlerin ilkiyim," dedi.

Yukarıdaki ayet de Musa'nın ilk müslüman olduğunu belirten ayettir ve o da hükümsüzdür.

Her iki ayeti de hükümsüz kılan ayet:

Ali İmran/67: "İbrahim, ne Yahudi, ne de Hristiyandı. Fakat o, Allah'ı bir tanıyan dosdoğru bir müslümandı, müşriklerden de değildi."

Daha hadislere girmedim.
Yaw ilk gozuma takıldı bakara suresinde "İsrailoğulları biz sizi üstün kıldık" bunu gördüm be guldum. Yahu o ayetler tek tek inmiyor üçerli beşerli iniyor biraz öncesine ve sonrasına bak anlatıyor zaten 😂
Tefsir değil meal okuyacaksın, tefsir ayetin ne zaman indiğini söylerse sorun yok ama sizin tefsirciler bunu yapmıyor. Mealde yazan şeyleri değiştirip aslında orada o yazmıyor diyorsunuz sorun bu. Buna ayet bükme denir.

Tevrat, Avesta ve Sümer mitolojisi okumadan dininizi anlamayazsınız.

Evrimin dinlerle uzaktan yakından alakası yok. Kitaplarda yaratılış ile evrim tamamen birbirine zıt.

Maymun genel bir tabirdir, bir sürü tür var aralarında hepsi insanın doğrudan akrabası değil, hepsinden türemedi Homo Sapiens. Maymun bir grup ismidir.

Eski Dünya Maymunları ve Yeni Dünya Maymunları olarakta ikiye ayrılır. Homo Sapiens İnsansı Maymun olarak adlandırılır. İnsansı maymunlar içinde şempanze, goril, orangutan, bonobolarda var.

İnsansı Maymunlarda, Eski Dünya Maymunlarıyla yakın akrabadır.

Homo türleri 2 milyon yıldan fazladır bu dünyada var, Homo Sapiens ise 300 bin yıldır var.

Sapiens ve Şempanzelerin ortak atası bundan 6 milyon yıl önce iki kol ikiye ayrıldı. Orrorin Tugenensis şempanzeler akrabalığımızı ortaya koyan bir ara form. Böyle böyle gidiyor Sapiens oluşuna dek, birden bire Sapiens var olmuyor, kademeli olarak ilerliyor.

Eki Görüntüle 485621Eki Görüntüle 485621Eki Görüntüle 485623

Tüm bu türlerin ortak atası da 46 milyon yıl önce yaşayan bir maymun türüydü. Homo Sapiens'te doğal olarak bir primattır, maymun türüdür, kuyruksuz Afrika maymunudur. İnsan doğrudan şimdiki maymunlardan evrimleşmedi elbette Şempanze ile ortak ataya sahibiz. Biz de sonuç olarak bir maymun türüyüz.

Maymun tabiri de utanılacak, ayıplanacak bir kelime değildir. Bunu kabullenin.

Bu konuya da yazacağım son mesaj.
Tekamül Kuran'da geçer.
Çok merak ettiğim bir konu var kuran-ı kerimi hiç açıp okudunuz mu meal üzerinden ?
Bide bu formda bunları konuşmak ne kadar doğru konudan bağımsız bu konu ile alakalı bir konuda tartışmanız daha iyi olur yanı başka bir konuda konuşun bu tartışmalı konuyu size gore tartışmalı olan
Ben okudum okumasam nasıl anlayayım.

Size bı tavsiye konuşurken cevap vermek için değil anlamak için düşünün bu şekile ilerlersiniz öbür türlü kurukafalık olur.

Hiçbir şekilde Evrim, Kuran'da geçmez. Kuran'da bahsedilen evre meselesi evrim ile uzaktan yakından alakalı değil. Meniden, sudan, çamurdan, balçıktan, aşılanmış yumurtadan, kalça kemiğinden yaratılma evreleri kasteder. İlk insan tabiri bile doğrudan evrimle terstir. Evrimde ilk insan diye bir şey yoktur. Yaratılış hadisesi de Tevrat'tan alınmadır bu da bilimsel olarak yanlış bir bilgidir.

Hiçbir şekilde Evrim, Kuran'da geçmez. Kuran'da bahsedilen evre meselesi evrim ile uzaktan yakından alakalı değil. Meniden, sudan, çamurdan, balçıktan, aşılanmış yumurtadan, kalça kemiğinden yaratılma evreleri kasteder. İlk insan tabiri bile doğrudan evrimle terstir. Evrimde ilk insan diye bir şey yoktur. Yaratılış hadisesi de Tevrat'tan alınmadır bu da bilimsel olarak yanlış bir bilgidir.
Takamül diye araştırınız.

Yaw ilk gozuma takıldı bakara suresinde "İsrailoğulları biz sizi üstün kıldık" bunu gördüm be guldum. Yahu o ayetler tek tek inmiyor üçerli beşerli iniyor biraz öncesine ve sonrasına bak anlatıyor zaten 😂
Yazdığım onca şeyden sadece bunu mu çıkardın?
Sadece Bakara 122'de geçmiyor.
Bakara / 40
Bakara / 47
Bakara / 122
Câsiye / 16
Duhân / 32
5 farklı yerde aynı ayet geçiyor. Sonuç olarak bir milletin, tüm insanlığın yaratıcısı tarafından üstün kılındığı, bizzat o yaratıcı tarafından söyleniyor.

@hakan gölbek sendeki bu kibire bittim. En iyisini, en doğrusunu sen biliyorsun, hem ilahiyatta hem de bilimde müthişsin. İleride gidip bilim adamı olda ülkeyi aydınlat paşam. Hatta doktorayı Oxford üniversitesi ilahiyat bölümünde yap. Seni burada harcıyorlar.

Yok biz bilimden anlamayız, yok kitabı okumadık, yok okusak bile kendimiz anlayamayız illa cinci hocalara tercümeye gideceğiz...

Zaten dünyanın %80'i çayır cayır yanacak gayrimüslim olduğundan. Boşveeeer biz de yansak ne olur sanki.

Bilindiği gibi Kuran'da tanrı testi vardır. Bende aynı testi Allah için uyguluyorum.
Diyanet İşleri Meali (Yeni)Araf 194:
Allah’ı bırakıp tapındıklarınızın hepsi sizin gibi kullardır. Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi hemen onları çağırın da size cevap versinler.
Diyanet İşleri Meali (Yeni)Araf 197:
Allah’tan başka taptıklarınızın ise size yardım etmeğe güçleri yetmez. Onlar kendilerine de yardım edemezler.
Evet bu ayetlere göre bizde Allah'ı çağırıyoruz ve yüce yaratıcımızdan kendi ayetinde dediği gibi bize cevap vermesini istiyoruz, bekliyoruz. Bir kulu olarak bunu istemek en doğal hakkımız. Allah'ım eğer var isen evimi başıma yık. Evet hiçbir şey olmadı.
Sakın sanma ki; Allah zalimlerin yaptıklarından gafil (habersiz ve ilgisiz) dir. Sadece onları, gözlerin dehşetle döneceği (korku ve şaşkınlıktan bakışlarına baygınlık geleceği) bir güne kadar ertelemektedir. (İbrahim) 7

@hakan gölbek sendeki bu kibire bittim. En iyisini, en doğrusunu sen biliyorsun, hem ilahiyatta hem de bilimde müthişsin. İleride gidip bilim adamı olda ülkeyi aydınlat paşam. Hatta doktorayı Oxford üniversitesi ilahiyat bölümünde yap.
Tmm
Yazdığım onca şeyden sadece bunu mu çıkardın?
Sadece Bakara 122'de geçmiyor.
Bakara / 40
Bakara / 47
Bakara / 122
Câsiye / 16
Duhân / 32

5 farklı yerde aynı ayet geçiyor. Sonuç olarak bir milletin, tüm insanlığın yaratıcısı tarafından üstün kılındığı, bizzat o yaratıcı tarafından söyleniyor.
Ayetlerin öncesini ve sonrasını oku

Sakın sanma ki; Allah zalimlerin yaptıklarından gafil (habersiz ve ilgisiz) dir. Sadece onları, gözlerin dehşetle döneceği (korku ve şaşkınlıktan bakışlarına baygınlık geleceği) bir güne kadar ertelemektedir. (İbrahim) 7
Yani? Bu bir cevap değil.
Tmm

Ayetlerin öncesini ve sonrasını oku
Sonrasında veya öncesinde ne yazdığının bir önemi yok. 'bir zamanlar'' ifadesinin olması veya olmaması olayın özünü değiştirmiyor.

Yani? Bu bir cevap değil.
Anlamak istemeyen zaten anlamaz ama çok istiyorsan sana misaller vererek anlatayım: İki kişi düşün birbirleriyle kavga ediyorlar ve polis geliyor. Kavga eğer çok büyümemişse yani
kötülük az ise polis orada müdahale eder ama kavga büyümüş ve cinayet işlenmişse bu daha sonraya daha büyük bir yer olan mahkemeye taşınır. Sizin yaptığınızda bunun gibidir. Allah, Müslümanları burada ahirete göre daha hafif şeylerle cezalandırır. Hitler gibi kişilerin cezasını ahirete bırakır. Bence hiç kimsenin dini görüşüyle alay etmeyin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı