Evren Yaratıldı mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yalnız yaratıldığına dair delil sunulacak olunsa sanki bunları tartışmazdık hiç. Ne dersin ?

Benim delil sunduğumu hangi sözümden çıkardınız? Evrenin yaratılıp yaratılmadığını bilemeyeceğimizden söz ettim.

Benim delil sunduğumu hangi sözümden çıkardınız?
Yanlış anladın sanırım. Demek istediği: Tanrı(Allah), Evren'i yaratıp delilleri ayan-beyan sunmuş olsaydı tartışmaya yer kalmaz ve bu gerçekliğe herkes inanmak zorunda kalırdı.

Evrenin yaratılıp yaratılmadığını bilemeyeceğimizden söz ettim.
Bilemiyoruz ama...
İnkar edilemeyecek kadar ortada olan bir şey var. Evren! Bunun bir yanılsama veya gerçek olması bu noktada hiç önemli değil. Yanlış ya da doğru yorumlamakta öyle. Burada özgür değilsek ya da seçimlerimizde kararlarımız bize ait ise bu ne kazandırır? Hiçbir şey! Yine de, Tanrı'nın olmadığı ve hiçbir şeyin sebep olmadığı bir şey var işte. Ne kadar delice olsa da bu bir gerçek. Ve gerçek aslında yanılsamadan oluşsa da, yine de orada. Onu görüyor, varlığını algılayabiliyoruz.

Yanlış anlıyorsun. Ben zaten Allah dediğin varlığın, Evren'in yaratıcı olan Tanrı olduğunu ve Kuran gönderdiğini düşünmüyorum. Dolayısıyla onu suçlamıyorum. Kuran bana göre insanların Tanrı'yı oynaması. O yüzden olmayan bir şeye hakaret edemem ama bu masalları uyduran insanların canilik ve akıl dışılıklarını eleştirebilirim.

Biliyorum. Yukarıda çevirisini zaten sizinle paylaştım.

Masal uyduran birileri doğruluğunu asla ispatlayamaz. Bunun yerine ortaya yanlışlanamaz iddialar atar.

Bu şeye benziyor: Bir suç işlemişsindir ve yargılanıyorsundur. Hakime suç işlemediğinizi söylüyorsunuz ve buna inanmaz ise cezalandırılacağını. Hakim de sana soruyor haliyle: Kanıtın nerede? Sende kendi günlüğüne yazdığın şeylerden bir bölüm gösteriyorsun. Bakın hakim bey, suç tarihinde suç mahallinde bulunmadığım ve bunun Tanrı'nın sözü olduğu yazıyor.

Bu son derece olmaması gereken bir durum. Düşünsene? Tanrı sonsuz kudreti ile insanlara (her birine) mesaj gönderiyor. Her bireyin son derece kesin şekilde anlamasını istemez miydi? Bunu ister ve başarabilir, çünkü Tanrı asla hata yapmaz ve kudreti sonsuzdur.

Dünya üzerinde yaşayan, yaşamış ve yaşayacak olan her bir kişiye gönderilen Tanrı'nın mesajından söz ediyoruz.

Ancak insan eseri sonucu yazılan bir metin yanlış anlaşılabilir.

Lütfen ayet tartışmasına girme bu arada. Çünkü burada felsefi bir inceleme/sorgulama yapıyoruz. Cevap vermiyoruz, soru soruyoruz!

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam ben her türlü bildiğim ve bulduğum kanıtı buldum. 50. Oldu biliyorum ama inanmamak sizin tercihiniz, kimse de karışamaz. Eğer bilim ile çeliştiği kısımlar varsa bile bilime değil bilimi yaratana inanacaksın benim öğrendiğim. Ancak siz bilirsiniz...

Yanlış anladın sanırım. Demek istediği: Tanrı(Allah), Evren'i yaratıp delilleri ayan-beyan sunmuş olsaydı tartışmaya yer kalmaz ve bu gerçekliğe herkes inanmak zorunda kalırdı.

Bilemiyoruz ama...

Yanlış anladım kusura bakmayın. Orası öyle tabi ki, ayan beyan sunulsaydı herkes göreceği için bilinirdi. Fakat Tanrı'nın varlığını bilemeyiz, sadece inanırız. Çünkü kimsenin görmediği bir olgu. Burada yokluğuna zibilyon tane delil de sunsanız, karşısında varlığına dair zibilyon tane delil sunulur. Her kim varlığını veya yokluğunu delillendirmeye çalışıyorsa zırcahildir. Çünkü delillendirilebilinecek bir olgu değildir.

• Beğen
İfadeler: GCN
Yanlış anladım kusura bakmayın. Orası öyle tabi ki, ayan beyan sunulsaydı herkes göreceği için bilinirdi. Fakat Tanrı'nın varlığını bilemeyiz, sadece inanırız. Çünkü kimsenin görmediği bir olgu. Burada yokluğuna zibilyon tane delil de sunsanız, karşısında varlığına dair zibilyon tane delil sunulur. Her kim varlığını veya yokluğunu delillendirmeye çalışıyorsa zırcahildir. Çünkü delillendirilebilinecek bir olgu değildir.
Yalnız yukarıda da dediğim gibi! Tanrı'nın varlığı yokluğu değil mesele. Hangi Tanrı'nın yokluğu ya da varlığı? Tartışmalar bu yüzden saçma hale geliyor. Birisi kafasındaki başka bir Tanrı kavramını düşünerek yok diyor. Diğeri de daha farklı bir Tanrı kavramını düşünerek, hayır yanılıyorsun var diyor.

Mehmet:Beyaz BMW diye bir şey yoktur.
Ahmet: Saçmalıyorsun, tabii ki de kırmızı AUDI var.

Bir deistde Tanrı yok diyebilir. Ama bahsettiği Tanrı, Kuran Tanrı'sıdır.(Allah) Argüman ve düşüncelerini de İslam'da anlatılan Tanrı modeli üzerinden yapar.
Zaten adam bu yüzden desit. Deistler Tanrı' ya inanır, dinler masal der.
Burada savunmaya geçen müslüman da bazen İslam dışı, İslam'da olmayan "mantıklı" bir Tanrı figürü üzerinden tartışmaya katılarak, Kuran Tanrı'sını(Allah) ispatlamaya çalışır.

Yapmayın şunu beyefendiler.

Son düzenleme:
Yalnız yukarıda da dediğim gibi! Tanrı'nın varlığı yokluğu değil mesele. Hangi Tanrı'nın yokluğu ya da varlığı? Tartışmalar bu yüzden saçma hale geliyor. Birisi kafasındaki başka bir Tanrı kavramını düşünerek yok diyor. Diğeri de daha farklı bir Tanrı kavramını düşünerek, hayır yanılıyorsun var diyor.

Mehmet:Beyaz BMW diye bir şey yoktur.
Ahmet: Saçmalıyorsun, tabii ki de kırmızı AUDI var.

Tanrı eğer varsa zaten tekdir. Bunun tartışmasına girmeye gerek bile yok. Bunun adına ne derseniz diyin fark etmez. Allah, Tanrı, Rab, God, Göktanrı, Yaratıcı...

İnandığız dine bağlı müslümanlıkta açıkca belirtilmiş zaten.

Tanrı eğer varsa zaten tekdir. Bunun tartışmasına girmeye gerek bile yok. Bunun adına ne derseniz diyin fark etmez. Allah, Tanrı, Rab, God, Göktanrı, Yaratıcı...
Tanrı çoktur diye iddia eden hiç olmadı konuda.
İnandığız dine bağlı müslümanlıkta açıkca belirtilmiş zaten.
Açıkça belirttiği şeyin temelinin olup olmadığını inceledim yazımda. Keşke okusaydınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı