Evrende düzen var mı?

Delusion

Hectopat
Yaratılışçıların en çok kullandığı argümanlardan birisi de "tanrı yoksa bu evrendeki düzeni kim yarattı?" Ama nasıl bir düzen olduğunu sorduğumda herhangi bir cevap verebildiklerini şahsen deneyimleyemedim. Böyle bir argümanı savunmalarına rağmen, neden savunduklarını bilmiyorlar. Bu düşünce de olanlar düşüncelerini din tartışmasına girmeden belirtirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Entropinin azalmayacağını söyleyen bir yasayı sunarak benim argümanımı kuvvetlendiriyorsun sadece.

Artan entropinin artan duzensizlik anlamina geldigini idrak ettiginde hangi savi destekledigini de idrak edebilecek misin?

Senin su anda neyi iddia ettigin bile belli degil.

Yalin haliyla yazar misin neymis argumanin ki artan entropi onu destekliyormus anlayalim.

Ortaya bir sey koymadan yazilanlara kacamak cevap verme egilimde goruyorum seni.

"Ortaya bir sey koymadan yazilanlara kacamak"
Ortaya birşey koyun ona göre tartışalım. Zihninizdeki kısır argümanlar birkaç yarım yamalak bilgi ile 7 konu 77 sayfadır aynı şeyi tartışıyoruz. Karşımdaki adam "Düzen yok düzen var diyen işkembesinden uyduruyordur" dedi daha 4 sayfa önce. Ne sunmamı bekliyorsun bu zihniyete karşı.
Düzen konusu açılınca kaoscu tayfa kendini Sadi Carnot sanıyor.
"Düzen yok entropi var aga termodinamiği bilmiyor musun." diyenlere karşı mı argüman sunayım 2 dakikada psikiyatr tanısı koyanlara karşı mı argüman sunayım?

Ortaya birşey koyun ona göre tartışalım. Zihninizdeki kısır argümanlar birkaç yarım yamalak bilgi ile 7 konu 77 sayfadır aynı şeyi tartışıyoruz. Karşımdaki adam "Düzen yok düzen var diyen işkembesinden uyduruyordur" dedi daha 4 sayfa önce. Ne sunmamı bekliyorsun bu zihniyete karşı.

Laf ebeligini gec de "Entropinin azalmayacağını söyleyen bir yasayı sunarak benim argümanımı kuvvetlendiriyorsun sadece." cumlesindeki gizli ozne olan argumanini acikla, gorelim.

Pozitif entropiden nasil bir duzenlilik sonucuna vardigini merakla bekliyorum cunku.

Laf ebeligi gec de "Entropinin azalmayacağını söyleyen bir yasayı sunarak benim argümanımı kuvvetlendiriyorsun sadece." cumlesindeki gizli ozne olan argumanini acikla, gorelim.

Pozitif entropiden nasil bir duzenlilik sonucuna vardigini merakla bekliyorum cunku.
Hocam Entropi zamanla yok olmak gibi bir şey değil mi? Her şey zamanla yok olmasa düzensizlik olurdu dünya üzerinde.
Entropi etkisinin artmasıda şu an insanlar için iyi. Çünkü bu dönemde nüfus yoğunluğu ve tüketicilik çok ön planda.

Düzen olmasaydı evrim diye bir doğal olay işlevsiz olurdu. Dini savunmak için düzen var diyen kişilerin bunu demesi gayet doğal. Ayrıca kaos ile mixlenmiş maddeler ve bu maddelerin yok olmak için süreleri vardır. Bu yok oluşun hangi biçimde olacağını kimse belirleyemez. Dini olan kişiler için Tanrı belirler. Şimdi ben kalkıp da maddelerin ve canlıların yok oluş sürelerine ve yeni maddelerin oluşmasına karşın olan bir takım olaylara kaos diyemem.

Büyük harfler ile yazayım ki, dikkat çekeyim. Zira içim şişti. Karşı argüman sunanlar bizi anlamıyor. GALADRİEL gibi yükseliyorum.

EYYYY, DÜZEN OLDUĞUNU SAVUNANLAR.....
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sizin kafanızdaki düzen yapısı olayların sıralanış şeklidir. Bu da bir düzendir. Bunu da kabul ediyorum. Ama en başından beri bizim bahsettiğimiz maddenin yapısı. Her şey enerjidir ve ENERJİ SONSUZ DEĞİLDİR. Maddenin hızının değişmesi ve pozitif olarak artması, maddeyi düzenli yapmaz. Tam dersine değişkenin fazla olduğunu gösterir. Bir durumda değişken fazla ise nasıl oluyor da düzenli bir durum ortaya çıkabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Laf ebeligini gec de "Entropinin azalmayacağını söyleyen bir yasayı sunarak benim argümanımı kuvvetlendiriyorsun sadece." cumlesindeki gizli ozne olan argumanini acikla, gorelim.

Neyi savunduklarını* kendileri de bilmiyorlar ki. İşkembeden desteksiz sallıyorlar diyince de "kötü" ben oluyorum.
Edit: typo.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı