Evrende düzen var mı?

Delusion

Hectopat
Yaratılışçıların en çok kullandığı argümanlardan birisi de "tanrı yoksa bu evrendeki düzeni kim yarattı?" Ama nasıl bir düzen olduğunu sorduğumda herhangi bir cevap verebildiklerini şahsen deneyimleyemedim. Böyle bir argümanı savunmalarına rağmen, neden savunduklarını bilmiyorlar. Bu düşünce de olanlar düşüncelerini din tartışmasına girmeden belirtirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaratılışçıların en çok kullandığı argümanlardan birisi de "tanrı yoksa bu evrendeki düzeni kim yarattı?" Ama nasıl bir düzen olduğunu sorduğumda herhangi bir cevap verebildiklerini şahsen deneyimleyemedim. Böyle bir argümanı savunmalarına rağmen, neden savunduklarını bilmiyorlar. Bu düşünce de olanlar düşüncelerini din tartışmasına girmeden belirtirse sevinirim.
Hocam bu tarz konularda oturup Celal Şengör izleyin ben çok keyif alıyorum hemde birçok şeyi açıklıyor daha aklınıza gelmeyen.

Evren düzenlidir hocam. Mesela bir atomun, bir hücrenin bir DNA'nın bile bir formülü var, mesela kaosdan bahsetsek dünyanın yörüngesi sürekli değişirdi, mars aya çarpardı vs... Bu evrende her şeyin, her atomun zerresine kadar formül var. Size soruyorum, kaos olan bir evrende formülden bahsedebilir miyiz?

Artı -2 Eksi
Ben bu konuda çoğu insanın (Celal Şengör dahil) düzeni yanlış yorumladığını düşünüyorum. Düzen olumlu ya da olumsuz bir kavram değildir. Düzen olayların ve oluşları nedenlerinin belli kural ve yasalara bağlı olarak sonuç vermesidir. Düzeni böyle tanımlarsak(ki gerçek tanımı bu) evrende bir düzen vardır. Aslanlar neden ceylanları yer? Çünkü güçlü olan ceylan aslandan kaçar zayıf ceylan doğal seçilim sonucu ölür. Aynı şey aslan için de geçerli. Zayıf aslan avlanamadan ölür güçlü aslan yaşamaya ve üremeye devam eder. Bu güçlü ve ayakta kalan canlılardan gelen genlerin nesiller boyunca aktarılması sonucu her canlının yeni kuşaklarda daha gelişmiş şekli ortaya çıkar. Bu şekilde dünya üzerindeki canlılar sürekli gelişim gösterir ve mikro evrim oluşur.

Düzenle ilgili ayet var. Onun harici inancı olmayana cevap vermeye gerek yok. Zira senin dilini bilmeyen seni anlamayacaktır. Tartışma çıkar. Sonu gelmeyen sorular cevaplar çıkar. İş sarpa sarar. Sıkıntı hep bizi aşan deryalara dalmamızdan geliyor. O deryaya Peygamberimiz dalmış ve çıkmış sonra sahabesine ve sahabeleride kendilerinden sonra gelen alimlere bu ilmi aktarmış. Bize uygun olan ehli sünnet olan alimleri takip etmeye çalışmaktır. Yoksa bizde sapıtır gideriz. Allah muhafaza...

Artı -3 Eksi
Evrende her şey düzenlidir. Aksini iddia eden ile tartışmaya dahi girmem. Zaten düzensizliği kanıtlayan tek mantıklı argüman sunan da olmadı. Zaman mekana ve hıza göre mutlak doğrulukta tam manasıyla düzenli hareket ediyor. Elementler kararlılar. Helyum atomunum hiçbir sebep olmadan altın atomuna, hidrojen atomunun bir anda uranyum atomuna dönüştüğünü duymadım. Yer çekimi var zaten bu düzenin en büyük kanıtı. Gezegenler bir anda yörüngelerinden fırlayıp uçmuyor, yörüngelerinden şaşıyorlarsa bu matematiksel onlarak ispatlanabilir. Karadelikler hiçbir sebep olmadan kapınızın dibinde zuhur etmiyor. Atomlar sebepsiz yere parçalanıp madde kavramını mahvetmiyor. Düzenli, kaos tartışması yapmaya gerek yok; her şey olması gerektiği gibi. Bence matematik ile açıklanan herşey düzenlidir, matematik de düzeninin kendisidir.

Son düzenleme:
Artı -5 Eksi
Evrende matematiksel ya da fiziksel (ki her ikisi de insanın evrenle ilişkisi üzerinden doğmuştur) bir düzenden ziyade, ahlaki bir düzen vardır ve bu niceliklerle alakalı değil, niteliklerle alakalıdır. Yap ve karşılığını gör, şeklinde işlememektedir. Zaman içinde yapılanlar, zaman içinde karşılık bulmaktadır.

Biride demişki doğal afetlerde yüzlerce insan öldü. Bu kadar nasıl kıt düşünebiliyorlar anlam vermek imkansız. Düzenden kastınız sizin hiçbir olumsuzluk olmaması sanırım. Hiçbir şey bilmiyorsanız, düzen ne demektir açıp sözlük okuyun bari. Elinizi bıçakla kestiğinizde elinizin kesilmesi ve kanaması düzendir. Veya silahla birini vurduğunuzda o kişinin ölmesi veya yaralanması bile düzendir. Her seferinde aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar alırsanız işte o zaman düzensizlikten bahsedilebilir. Örneğin elinizdeki bir kurşun kalem ile çizdiğiniz her çizginin farklı renklerde çıkması düzensizlik örneğidir. Veya elinizdeki kalemi bıraktığınızda, yere değil de her seferinde farklı yöne doğru gitmesi bir düzensizliktir. Bunların düzenli olması için kurşun kalemin her seferinde aynı renk çizmesi, ve elinizden bıraktığınızda yere düşmesi gerekmektedir.

Bu sorunun bırakın tartışmayı, sorulması bile saçma. Tabikide evrende düzen vardır. Aksini düşünenin aklından zoru vardır.

Artı -3 Eksi
Bu sorunun bırakın tartışmayı, sorulması bile saçma.
Bu söylemine katılıyorum ama sorunun saçmalığına değil, felsefe sorusu olduğu sanılıp, felsefe bölümünde sorulmasına saçma diyorum.

Biride demişki doğal afetlerde yüzlerce insan öldü. Bu kadar nasıl kıt düşünebiliyorlar anlam vermek imkansız. Düzenden kastınız sizin hiçbir olumsuzluk olmaması sanırım. Hiçbir şey bilmiyorsanız, düzen ne demektir açıp sözlük okuyun bari. Elinizi bıçakla kestiğinizde elinizin kesilmesi ve kanaması düzendir. Veya silahla birini vurduğunuzda o kişinin ölmesi veya yaralanması bile düzendir. Her seferinde aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar alırsanız işte o zaman düzensizlikten bahsedilebilir. Örneğin elinizdeki bir kurşun kalem ile çizdiğiniz her çizginin farklı renklerde çıkması düzensizlik örneğidir. Veya elinizdeki kalemi bıraktığınızda, yere değil de her seferinde farklı yöne doğru gitmesi bir düzensizliktir. Bunların düzenli olması için kurşun kalemin her seferinde aynı renk çizmesi, ve elinizden bıraktığınızda yere düşmesi gerekmektedir.

Bu sorunun bırakın tartışmayı, sorulması bile saçma. Tabi ki de evrende düzen vardır. Aksini düşünenin aklından zoru vardır.
O kadar kesin konuşmuşsun ki, dedim yorumunun altında hesaplamalarını ya da makalelerini falan paylaşacak herhalde.

Her şey gibi bu durum da bakış açısı ile alakalı. Sen belli başlı birkaç örneği alıp bize "Bakın düzen var." diyebilirsin. Bende sana aynı şekilde karşılık verebilirim. Düzenin olması için bir durumun, sürekli aynı şekilde kalması gerekiyor. Bende sana sorarım "Benim çayım neden soğuyor?" Heee ama bana dersen ki bana göre düzen "Suyun, çaydanlık vasıtası ile ateşle temasa geçip ısınması - Suyun, ısı kaynağı ile teması kesilip, görece stabil bir duruma geçip bardağa konulması - Suyun, ateşin üzerindeki enerjisini kaybedip, sıcaklığının düşmesi."dir. Bana bu durumun sırasıyla yaşanması düzendir dersen, bu senin bakış açındır derim.

Bu söylemine katılıyorum ama sorunun saçmalığına değil, felsefe sorusu olduğu sanılıp, felsefe bölümünde sorulmasına saçma diyorum.

O kadar kesin konuşmuşsun ki, dedim yorumunun altında hesaplamalarını ya da makalelerini falan paylaşacak herhalde.

Her şey gibi bu durum da bakış açısı ile alakalı. Sen belli başlı birkaç örneği alıp bize "Bakın düzen var." diyebilirsin. Bende sana aynı şekilde karşılık verebilirim. Düzenin olması için bir durumun, sürekli aynı şekilde kalması gerekiyor. Bende sana sorarım "Benim çayım neden soğuyor?" Heee ama bana dersen ki bana göre düzen "Suyun, çaydanlık vasıtası ile ateşle temasa geçip ısınması - Suyun, ısı kaynağı ile teması kesilip, görece stabil bir duruma geçip bardağa konulması - Suyun, ateşin üzerindeki enerjisini kaybedip, sıcaklığının düşmesi."dir. Bana bu durumun sırasıyla yaşanması düzendir dersen, bu senin bakış açındır derim.

Öncelikle şunu bilmelisiniz, düzen bakış açısıyla alakalı veya kişiden kişiye göre değişen bir kavram değildir. Düzen olumlu veya olumsuz düşünülebilecek bir kavram hiç değildir. Suyun ateşle teması sonrasında ısınması evet düzendir. Ateşle teması kesildikten sonra soğuması da aynı şekilde. Eğer suyu ateşe koyunca ısınmıyorsa o zaman düzensizlik vardır. Evrende düzen olması demek, her hangi bir koşulda yapılan eylemlerin, her seferinde aynı sonucu vermesi demektir. Suyun deniz seviyesinde 100 derecede kaynaması, 0 derecede donmaya başlaması, ağacın 275 derecede yanmaya başlaması, hepsi düzen örneğidir.

Ben senin düzensizlik örneklerini merak ettim açıkcası. Yukarıda bir arkadaşın doğal afetlerde yüzlerce kişinin ölmesi gibi bir örnek verecekseniz komik olur.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı