Evrim ile Hristiyanlık çelişir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bak bu okey. Delikanlı olun yok evrim ağacı yok videolar falan göstermeyin. İnanmıyorsan inanmıyorum de.
Tamamdır dediysen olay bitti. Ben sana Hristiyan ol demiyorum yani.

Sizlere anlatmak istediğimi anlatabildiysem ne mutlu bana.
Adam sana şöyle şöyle evrimleştin şukadar milyon sene önce başladı evrimin deyince. Hemen gerçek buymuş deme. Her izlediğin video beynini yıkamasın.
Ben size bunu anlatmak istedim.
Yoksa dinle alakası yok benim size anlattığımın.

Yok kanka bir şeyi anlatamadın bize sevinme. Sadece susmanı ve boş konuşmamanı istiyoruz. Yeter ki sus konuşma artık. Konuştukça yerin dibine giriyorsun.

Bu arada hristiyanlığa saygı duyuyorum. Sonuçta Onu da Allahın peygamberi gönderdi. Fakat yinede Son kitap ve hz muhammed' sav.'e inanıyorum. Çünkü Allah diyor ki Bu kitabı ben koruyacağım!
Kuran'ın değiştirilmediğini Kuran'dan okuyup inanmak da güzel mantıkmış. Ona bakarsan Tevrat'ta da aynı şey yazıyor. Ama zaten senin kafanın nasıl bir şey olduğu iki saattir bilimsel gerçekleri reddetmenden belli oluyor. Aç da arada bir kitap oku, biraz bilgi sahibi olursun.

Din ile hiçbir bilim paralel gitmez hacım. Birisi inanmak, diğeri inanmamak üzerine kuruludur. Ha ama şöyle bir şey var; Bilimin iyice ilerlemesi ve dünya çapında inanan nüfusun gittikçe azalması nedenli dinler sürekli olarak fetvalar ile reformlara gidiyorlar. Kitaplarda yazan akıl dışı şeyler yavaş yavaş törpüleniyor.

Yoksa Kaf Suresi 38. Ayet; Gökleri ve yeri altı günde yarattık da en küçük bir yorgunluk çekmedik. Normal birisi buna bakıp mevzuyu çok rahat ayıkır ancak işte sürekli olarak tefsirler yazılıyor, müfessirler peydah oluyor, Savaş Cebeci abimin dediği gibi ulemalar gecesini gündüzüne katıyor ki bilim ile mantıklı bir zeminde buluşacak şekilde tekrardan anlamı değiştirilsin.

Çünkü dini kitapların her şeyi doğru bilmek gibi bir amaçları vardır ki elbette bu mümkün değil. Çoğu yerde yalan yanlış infolar var ve tek bir yanlış tüm kitabın gerçekliğini sorgulatır. Konuya dönecek olursa bu Hristiyanlıkta da aynı. Yaratılış hikayesi karbondan başlamayan her din bilimle yaratılış anlamında çelişir.
İlk tefsirler daha doğru oluyor genelde. Sonradan yanlış çevirimler var. Ayrıca evrim İslam'ı değil, daha çok Hristiyanlığı zora sokuyor. Zaten insan yazıtı bir kitap. :D Zaten evriminde tam olarak nasıl olduğunu bilemiyoruz, Hz. Adem'in ilk insan olup olmadığını bilemediğimiz gibi. Kuran'da ilk insan olduğu kesin değildir.

Kuran'ın değiştirilmediğini Kuran'dan okuyup inanmak da güzel mantıkmış. Ona bakarsan Tevrat'ta da aynı şey yazıyor. Ama zaten senin kafanın nasıl bir şey olduğu iki saattir bilimsel gerçekleri reddetmenden belli oluyor. Aç da arada bir kitap oku, biraz bilgi sahibi olursun.
Kuran'ın değiştirilmediği kanıtlı. Mantığa falan ihtiyaç yok.

Son düzenleme:
İlk tefsirler daha doğru oluyor genelde. Sonradan yanlış çevirimler var. Ayrıca evrim İslam'ı değil, daha çok Hristiyanlığı zora sokuyor. Zaten insan yazıtı bir kitap. :D Zaten evriminde tam olarak nasıl olduğunu bilemiyoruz, Hz. Adem'in ilk insan olup olmadığını bilemediğimiz gibi. Kuran'da ilk insan olduğu kesin değildir.

Bir gün inançlı bir Hristiyan ile bu tartışmaya girersen onun dini daha mantıklı gelir hocam emin ol. Hiçbiri ötekine yeğ değil.

Hocam tüm dini kitaplar insan yazıtı değil mi yanlış mı biliyorum. Benim bildiğim çoğu vahiy ya da olaydan sonra havariler sahabeler falan yazmıyor mu ?

Elimde herhangi bir ayet yok sadece soyut bilgiyle konuşacağım ancak benim bildiğime göre evrim sadece hristiyanlıkla da, yahudilikle de çelişiyor. Daha doğrusu bana bunu birisi söylemişti. Kesin olarak doğruluğundan emin değilim.

İncil havariler tarafından yazılmıştır. Tevrat ve Zebur hakkında pek bilgim yok ama el yazması olduğu o kadar belli ki...
Tevrat ve zebur da öyle biliyorum. İncil de dediğiniz gibi 4 havari tarafından farklı zamanlarda farklı yerlerde yazılmıştır ve birbirini tutuyor çelişmiyor diye biliyorum.

Ne anlatıyorsun kardeşim sen? Bilim camiasının kabul ettiği evrimi sen nasıl hiçbir dayanağı olmayan argümanlarla yok sayıyorsun, yok diyorsun? Evrimin var olmadığını nasıl kanıtladın da yok diyorsun? Evrim yoksa insanlık nasıl türedi? Anlat bakalım. Konu sahibinin sorusuna gelirsek de, evet evrim ile Hristiyanlık çelişir. Evrim, tüm semavi dinlerle çelişir. Semavi dinlere göre Tanrı, ilk insanı yaratır ve dünyaya gönderir. Evrim dediğimiz şey ise bir süreç ile gerçekleşir. Bu süreç de az buz bir süreç değildir. Ayrıca dinler, bilimle çelişir. Bu gerçekleri kabullenin artık. Zaman geçtikçe din diye bir şey kalmayacak.
Yıllardır aynı argüman, din asla değişmez. İnsanların içinde var olan bir duygu, fıtri bir mesele. İsterse İslam olmasın, bugün insanların inandığı burçlar, astroloji, 777, enerji falan hepsi insanın bir dine inanmasından kaynaklanan ihtiyaçlardır. Evrim dediğiniz şey komple bir paket, biz evrimi değil insan evrimini reddediyoruz, kabul etmek zorunda da değiliz. Dinle çelişen her şey yanlıştır, fakat evrim dinle savuşturulacak bir şey değil, Teistler bir araya gelerek evrime karşı anti tezler üretebilirler, bilim her zaman değişir ve kendini yeniler. İlk insana doğru bulgular öğrenildikçe evrim de değişecek, anti tezler çoğalacaktır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı