Evrim nedir?

Echxeleone

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Hep aklımda merak ettiğim bir konu var. Bu zamana kadar kiminle konuştuysam bana farklı cevaplar verildi. Bu konu hakkında bir bilgim yok, merak ediyorum ne olduğunu. Bana evrim ne demek, evrimin konusunu, Müslüman'lar tarafından neden karşı durulduğu ve en başından güzelce anlatabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hep aklımda merak ettiğim bir konu var. Bu zamana kadar kiminle konuştuysam bana farklı cevaplar verildi. Bu konu hakkında bir bilgim yok, merak ediyorum ne olduğunu. Bana evrim ne demek, evrimin konusunu, Müslüman'lar tarafından neden karşı durulduğu ve en başından güzelce anlatabilir misiniz?
Evrim canlıların bulunduğu duruma göre biyolojik ve genetik değişimler geçirmesidir diye biliyorum.

Ne olduğunu anlatamayabilirim fakat İslamla evrim ters düşmüyor.
Nasıl ters düşmüyor? İslamda ilk insanın topraktan yaratıldığı anlatılıyor evrim ise bir hücreden zamanla evrimleştiğimizi zaten tüm insanlığın 2 insandan gelmesi imkansız doğan çocuklar birbirleri ile evlenmek zorunda kalacağından yeni nesillerin çoğunluğu sakat olur.

Nasıl ters düşmüyor? İslam'da ilk insanın topraktan yaratıldığı anlatılıyor evrim ise bir hücreden zamanla evrimleştiğimizi zaten tüm insanlığın 2 insandan gelmesi imkansız doğan çocuklar birbirleri ile evlenmek zorunda kalacağından yeni nesillerin çoğunluğu sakat olur.

Peki dostum gördüğüm kadarıyla bazı insanlar bu konu açılınca birden yükseliyor biz maymundan mı geliyoruz diye o konu nedir?

Peki dostum gördüğüm kadarıyla bazı insanlar bu konu açılınca birden yükseliyor biz maymundan mı geliyoruz diye o konu nedir?
Maymunlarla ortak atamız var bazı insanlar atalarının maymuna benzemesini kaldıramıyor. Bizim atamız maymun değil başka bir primat. Kulak ve el yapımıza bakarsan ne kadar benzediğimizi göreceksin hatta sadece maymunlarda değil evrimin etkisini bizim gibi her memelide görebilirsin. En basitinden kemik yapısına bakarak benzerliklerimizi görebilirsin köken olarak aynı sonradan evrimleşen kemik yapısı bulunsada hala anlaşılıyor.

Maymunlarla ortak atamız var bazı insanlar atalarının maymuna benzemesini kaldıramıyor. Bizim atamız maymun değil başka bir primat. Kulak ve el yapımıza bakarsan ne kadar benzediğimizi göreceksin hatta sadece maymunlarda değil evrimin etkisini bizim gibi her memelide görebilirsin. En basitinden kemik yapısına bakarak benzerliklerimizi görebilirsin köken olarak aynı sonradan evrimleşen kemik yapısı bulunsada hala anlaşılıyor.
Hocam bir sorum olacak. Şu anki maymunlar neden evrilmiyor? Milyonlarca yıllık fosiller bulunuyor ama şu ankilerle aynı. Mesela züm fosili bulunuyor Şu ankiyle aynı.

Hocam bir sorum olacak. Şu anki maymunlar neden evrilmiyor? Milyonlarca yıllık fosiller bulunuyor ama şu ankilerle aynı. Mesela züm fosili bulunuyor Şu ankiyle aynı.
Milyonlarca yıldır evrimleşip hala maymuna benziyordur tamemen aynı olabileceğini düşünmüyorum. Sonuçta kemik yapısı çok az değişiyor memelilerin çoğunun kemik yapısı benzer zaten.Maymunlar da diğer her canlı gibi evriliyor zaten evrimleştiği için maymunların çok fazla türü vardır. Şuan burda sayamacağım kadar fazla maymun türü ve cinsi var. Maymunlar kendi aralarında çok ayrımı vardır primatlar>Kuru burunlu maymunlar>uzun bacaklı makiler,yeni dünya maymunları,eski dünya maymunları gibi. Evrim sizin gözlemleyebileceğiniz kadar kısa sürmez özellikle bizim gibi canlılarda. Çok çok uzun süren birşey şuan ki maymunların bir anda başka birşeye dönüşmesini bekleyemeyiz veya şuan ki kedi köpeğin başka birşeye. Bunu forumlardan çok maymunların evrimi ile alakalı makaleler okumanızı tavsiye ederim benim verebileceğim bilgiler kısıtlıdır.

Evrimlesme, bir canli turunun genetik olarak farklilasmasi demektir.
Bu uzun zamandir bilinen bir gercek. Canli turlerine bakildiginda ortak noktalari arasindaki benzerlik herkesin dikkatini cekmistir buna Musluman bilim insanlari da dahil.

Modern dunyada "evrim" denildigi zaman kastedilen tum turlerin ortak bir atadan geldigi yani bugun yasayan tum canlilarin akraba oldugu teorisi. Darwin'in zaten kitabi "Origin of the species", yani turlerin kokeni.

Canlilarin farklilasmadigini iddia eden bir biyolog bulamazsiniz. Bu su goturmez bir gercek. Su 2 senelik pandemi surecinde bile kac tane varyant ismi duyduk?

Ozunde evrimlesme olayi iki farkli mekanizmanin birlikte calismasi sonucu meydana gelir:
1) Farklilasma ( orn:mutasyon )
2) Secilim ( orn: dogal ya da yapay secilim )

Farklilasma tesadufidir, rastlantisal mekanizmalar sonucunda olusur ve onceden tahmin edilemez. Nasil yaslilar kansere daha yuksek ihtimal yakalaniyorsa, hucreler de bolundukce hata yapma riskleri ve olmasi gerekenden farkli davranma ihtimalleri artar.

Evrimi bilmeyenlerin "Tum canlilar tesadufen olustu" iddiasi oldugunu sanmalarinin sebebi bu mekanizmadir. Ancak farklilasma tek basina evrimin sadece bir ayagini olusturur. Ikinci ayak secilimdir ve bu tesaduf ile alakasi olmayan bir surectir.

10 tane canli 9 farkli ozellik gelistirir, 1 tanesi mutasyona ugramaz ya da ugradigi mutasyon mutasyonu onleyen bir mutasyondur ( hic kansere yakalanmayan canlilar var ); doga bu varsaysonlardan hangisini odullendirecegini secer. ( bkz: dogal seleksyon )

Gunun sonunda bu 10 varyantin her biri belirli olasilikla yeni nesilde daha cok gorulur. Kimisi yok olur. Kimisi nadir gorulur. Kimisi bolca gorulur. Uzun yillar hic degismeyen canlilarin olmasinin da sebebi budur aslinda. Degismeyen canli daha adaptedir.

Neden maymunlar insan olmuyor -> Evrim maymundan insan olmasi gerektigini soylemez. Maymunla insan ortak bir atadan gelir. Bu soz konusu ortak atadan meydana gelen canli turlerinin bir kismi farklilasarak insanimsi ozellikler kazanmisken, bir kismi maymunumsu ozellikler kazanmistir.

Bunu anlatmanin en guzel yolu kel analojisi bana gore.
Saci dokulen bir insanin her gun kafasinin fotografini cekseniz, en son karede hic sac gormeyeceksiniz. Ilk karede sacli olacak. Hangi fotograf karesinde "kel" oldu sorusuna cevap veremezsiniz. Cunku evrim gibi olgular zamana yayili devamli olgulardir, ziplama olmaz, her farklilasma ufak ve fark etmesi zordur ama butune vurdugunda sonuc meydana gelir. Canlilar da boyledir. Son 200 fotograf "nerdeyse kel" , ortadaki fotograflar "biraz kellesmis" gibi siniflandirilabilir. Canli siniflandirmasi da boyledir. Kesin ayrim bulunmaz. Benzer ornek zamana yayilmis "yaslanma" ya da "agacin buyumesi" gibi seyler icin de dusunulebilir. Bir gun bir maymun insan dogurmuyor yani.

Geri
Yukarı