F-35 Sorunu

Beyazıt Karataş komutanımızın dediği gibi F 35 Amerika'nın para araklama pazarıdır, eğer alırsak hava kuvvetlerimizi tamamen ABD'ye teslim etmiş oluruz abartılacak kadar güçlü bir uçak değil yerli uçağımızı bı an önce tasarlamalı ve seri üretime geçirmeliyiz.

F-15X ya da F-16V almamız bir nebzede olsa kuvveti rahatlatır.
F-4 açığını kapatmak için ABD tarafından bir uçak alınacaksa o uçağın ben de F-15 olmasını isterim ancak bildiğini üzere F-15 çok maliyetli bir uçak.

F-15'in saat başı masrafı 25 bin dolar civarlarında. Farklı versiyonlarında 35'e kadar çıkabiliyor. Birim maliyeti de her şey dahil 150+ milyon dolarlara kadar çıkabiliyor. Maalesef bizim için çok uçuk rakamlar. Satın alınsa dahi 40-50'nin üzerine çıkılması zor. 40-50 bile bizi çokça zorlayacak sayılardır.

Zamanında maliyet yüzünden F/A-18'den vazgeçip F-16'ya dönmüş bir ülkeyiz. Fiyat/performans açısından F-16'ların yerini doldurabilecek bir uçak bulmak zor.

Son düzenleme:
F/A-18'den vazgeçmemiz iyi olmuş çünkü F/A-18 daha çok donanmanın işine yarayan bir uçak. Amerika bile hala anakara için F-16 kullanıyor. F-15'in en büyük dezavantajı maliyet ama bu saatten sonra yapacağımız bir şey yok. MMU'nun gelmesi en erken 10-15 sene o zamana kadar kuvvetin uçakları çok yıpranmış olur. Bize F-16'yı destekleyecek ve F-4'ün görevini yapabilecek bir uçak lazım. F-15 gerek menzil gerekse yük kapasitesi ile çok iyi bir uçak ama işte dediğiniz gibi maliyetler işi karıştırıyor. F-35 projesinden gelecek paranın üstüne ekleyip bir şeyler yapabiliriz umarım.

F/A-18'den vazgeçmemiz iyi olmuş çünkü F/A-18 daha çok donanmanın işine yarayan bir uçak.
Ben de bizim bu uçağa neden takıldığımızı çözemedim, özünde donanma için geliştirilen bir uçak dediğin gibi. İstisna olarak hava kuvvetleri için kullanan ülkeler olsa da hava - hava için F-16 varken mantıklı tercihi yapmışız. ABD F-14'leri kullanımdan çıkarana kadar F/A-18'ler hava - kara görevlerine çıkıyordu. F-14 gittikten sonra da US Navy için asıl vurucu güç haline dönüştü.

F-15E'nin gelişmiş hava üstünlük özellikleri dışında iyi bir bombardıman uçağı olması da bizim F-4'lerin açığını kapatabilecek en önemli detay. Umarım artık bu konularda düze çıkabiliriz. 1800 km'lere çıkabilen harekat yarıçapı sunması çok iyi. Teknik özelliklerine diyecek bir şey yok zaten, gayet sağlam bir uçak. Para konusunda can yaksa da karşılığını güç olarak Türk Hava Kuvvetleri'ne verecek en iyi uçaklardan birisidir.

Son düzenleme:
Beyazıt Karataş komutanımızın dediği gibi F-35 Amerika'nın para araklama pazarıdır, eğer alırsak hava kuvvetlerimizi tamamen ABD'ye teslim etmiş oluruz. Abartılacak kadar güçlü bir uçak değil, yerli uçağımızı bir an önce tasarlamalı ve seri üretime geçirmeliyiz.
Bir yeri hariç doğru, para araklama değil proje maliyet riskini ortadan kaldırmak için bu yol seçilmiş bir proje F-35. Arada nüans var. Lojistik ağı ve tüm izinlerin ABD'ye bağlı olması bakımından evet, bu uçağı alanlar mecburen ABD'ye mecbur durumda kalacaklar.

Yalnız şöyle bir sorunumuz var, kendi uçağımızı yapmamız en en en iyi ihtimallerle bile 10 yıldan uzun sürecek, gerçekçi düşünürsek 15-20 yıl arası hiç de abartı bir süre değil. Bu kadar uzun süre boyunca hem eldeki F-16 filoları iyice yaşlanacak hem de zaten emekli etmek için hazırladığımız F-4'ler o sürede kullanılmak zorunda kalınacak. Hava kuvvetleri şu anda bile olması gerektiğinin ancak yarısı kadar güçlüyken zaman içinde yıpranmalar, kırımlar ve teknolojik anlamda çok daha güçsüzleşecek.

Hiç değilse F-4'lerin yerine 2 filo başka bir uçağa yönelmemiz gerekiyor. Hem F-4'lerin işini yapacak hem de F-16'lara destek verecek bir savaş jeti ihtiyacımız var. Gönül isterdi ki F-15'in güncel versiyonları ile bunu yapalım ama maddi durumumuz ortada. Bunun için ya F-16'nın yeni block'larından birine yönelmemiz lazım ya da bize uçak satarken fazla sorun yaşamayacak bir ülkeden uçak "dilenmek" lazım.

@ihydrogeni Zamanında ülkesine hizmet etmek için tutkuyla pilot olan yüzlerce pilotu bir cemaate yem etmeselerdi fazlası da olurdu... Uçaklar alınana kadar geçecek sürede pilotlar eğitilebilir, önemli olan o insanlara bir cemaatin istediği şeyi yapmayı reddettiklerinde içeri tıkılmayacaklarının, tehdit edilmeyeceklerinin ya da öldürülmeyeceklerinin garantisini verebilmek.

Envanterdeki uçakları kullanacak kadar pilot var mı diye kimse sorgulamamış 😆
Bizim pilot açığımız yoktu, ta ki malum günden sonra yaşanan ihraçlara kadar. Şimdi o konulara çok girmek istemiyorum ama malum gece stratejik yerleri defalarca bombaladılar, İstanbul semalarında (diğer illerde de olmuştur mutlaka) alçak uçarak, sonik patlamalar yarattılar. O gece çoğu evi salladılar ve halk bombalandıklarını düşündü. Amaçları milleti evlerinden çıkarmamaktı. Bu şahısların temizlenmesi pilot açığı açısında bize negatif bir şeymiş gibi görünse de uzun vadede vatan ve millet için hayırlısı oldu. Kurunun yanında yaş da çok fazla yandı tabii ki, dediğim gibi bu konulara girersek çıkamayız.

Pilot açığı olmaz, gönlünü rahat tut. 5-10 seneye kadar açık maçık kalmaz.

Ben de bizim bu uçağa neden takıldığımızı çözemedim, özünde donanma için geliştirilen bir uçak dediğin gibi. İstisna olarak hava kuvvetleri için kullanan ülkeler olsa da hava - hava için F-16 varken mantıklı tercihi yapmışız. ABD F-14'leri kullanımdan çıkarana kadar F/A-18'ler hava - kara görevlerine çıkıyordu. F-14 gittikten sonra da US Navy için asıl vurucu güç haline dönüştü.

F-15E'nin gelişmiş hava üstünlük özellikleri dışında iyi bir bombardıman uçağı olması da bizim F-4'lerin açığını kapatabilecek en önemli detay. Umarım artık bu konularda düze çıkabiliriz. 1800 km'lere çıkabilen harekat yarıçapı sunması çok iyi. Teknik özelliklerine diyecek bir şey yok zaten, gayet sağlam bir uçak. Para konusunda can yaksa da karşılığını güç olarak Türk Hava Kuvvetleri'ne verecek en iyi uçaklardan birisidir.
Bu pandemiden sonra ülkelerin ihracat için her şeyi yapabileceğini düşünüyorum. Piyasa kötü durumdayken eğer şu S-400 meselesinide halledersek F-35 gelecektir, eğer vermemekte ısrar ediyorlarsa ya F-15 önerecekler ya da F-16V. Bazı kaynaklarda da görüyorum yok Rafale alalım yok Gripen alalım diye ama bu uçakların bizim kuvvete katacağı çok bir şey yok. Pilot sıkıntısına gelirsek normalde NATO ortalamasının üstündeydik son olaylardan sonra açık olması çok normal önemli olan bu açığı düzgün şekilde kapatabilmek. Pilot ortalamamızın uçak başına minimum 1.5 olması lazım diye okumuştum şu an durum ne tam bilmiyorum ama bu ortalamayı hızla yakalıyoruz diye düşünüyorum, THY’den bir sürü kaptan pilot geri döndü öğretmen pilot olarak onların tecrübeleriyle açığı kısa sürede kapatabiliriz.

@Because Im Batman Askeri uzmanlar F-35'lerin er ya da geç geleceğini düşünüyor ve neredeyse her konuşmalarında dile getiriyorlar. F-35 gelirse bizim için daha iyi olur, uğraşmamış oluruz ve sancılarımız diner. Gelmediği senaryoyu ele aldığımızda ise Avrupa menşeili uçakların içine balıklama atlamadan F-15'e ya da maliyet yüzünden vazgeçilirse F-16V'lere göz kırpmamız gerekiyor.

Her denk geldiğinde söylüyorum, tekrar söyleyeyim. Avrupa ülkeleri uçaklarını satmaya her zaman açtır, ABD ve onun baba askeri şirketleri gibi müşteriye tok değillerdir. Rafale de müşteri sıkıntısı çeken uçaklardan biri. Bu uçağın kullanıcıları da belli. Türk Hava Kuvvetler'i bu seviyede bir güç değil, bizim daha çok kendini kanıtlamış ve harp görmüş uçaklara ihtiyacımız var. F-15 olur, F-16V olur, F-35 olur vs.

Pilot niceliği olarak düşük kalmış olsak da asla nitelik olarak düşük değiliz. Bu da bizim için yeterli. Nicelik de zamanla artacaktır.

Geri
Yukarı