F/P Xeon sistem toplama

Bütçe
2000

Karaboğa61

Decipat
Makaleler
2
Herkese merhabalar.
2000-2500 TL bandında piyasada 3bin TL'ye satılan EBA canavarı sistemlere taş çıkaracak Xeon sistem tavsiyesi vermek istiyorum :)

Öncelikle xeonişlemciler nedir kısaca bahsedeyim. Xeon işlemciler iş yeri ve fabrikalar için üretilen server işlemcilerdir. Bir nevi sanayi tipidir yani oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür yük altında kalmaya elverişlidir. Güvenemiyorum diyen arkadaşların asıl güvenmesi gereken islemcilerdir. Yüksek çekirdekli -hem normal hem de sanal çekirdekleri-oldukları için oyun performansları da gayet tatmin edicidir. En sevilen özelliği ise pek bilinmedikleri için fiyatlarının ucuz olmasıdır :)

Piyasa her anlamda şişince mecbur biz de farklı arayışlar içine girmeye başladık. AliExpress'ten alınacak.
Sistemi kısaca anlatayım.

-İşlemci: X5675[ 3.06 GHz 6 normal 12 sanal çekirdek] (150 TL) isteğe bağlı olarak X5690(450 TL)

-Anakart: X58 (450 TL)

RAM SSD ekran kartı ikinci el uyguna alınabilir. RAM'in 8 ekran kartı GTX750 ve üstü tavsiye edilir.

Bu iki bileşenin piyasadaki muadilleri 1000 TL iken bunlar sadece 600 TL tutuyor performans test videoları mevcut. Yakın zamanda kendim de testlerimi sizlerle paylaşacağım.

Not: Fiyat performans üründür!

Zamanında G41 chipsetli güzel bir anakart bulsam toplayacaktım her şey hazırdı ama anakart yüzünden toplayamadım. Şimdi internette satılmaya başlanmış fakat fiyatlar yüksek geldi.

İlk sistemim G41 üzereydi. Milletimiz işte hocam, bir şeyin değer gördüğünü anladığı an fiyatı ikiye katlar. Xeon muhabbeti duyulmadan önce Pentium işlemci+G41 anakart 150 TL civarıydı şimdi 300 TL'ye satıyorlar.

İlk sistemim G41 üzereydi. Milletimiz işte hocam bir şeyin değer gördüğünü anladığı an fiyatı ikiye katlar Xeon muhabbeti duyulmadan önce Pentium işlemci+G41 anakart 150 TL civarıydı şimdi 300 TL'ye satıyorlar.

Aynen öyle YouTube'da bir iki video paylaşıldı değersiz görülen şeyler kıymete bindi. Hala arada bakıyorum uygun bir şey düşürürsem toplarım zevkine.

Herkese merhabalar.
2000-2500 TL bandında piyasada 3bin TL'ye satılan EBA canavarı sistemlere taş çıkaracak Xeon sistem tavsiyesi vermek istiyorum :)

Öncelikle xeonişlemciler nedir kısaca bahsedeyim. Xeon işlemciler iş yeri ve fabrikalar için üretilen server işlemcilerdir. Bir nevi sanayi tipidir yani oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür yük altında kalmaya elverişlidir. Güvenemiyorum diyen arkadaşların asıl güvenmesi gereken islemcilerdir. Yüksek çekirdekli -hem normal hem de sanal çekirdekleri-oldukları için oyun performansları da gayet tatmin edicidir. En sevilen özelliği ise pek bilinmedikleri için fiyatlarının ucuz olmasıdır :)

Piyasa her anlamda şişince mecbur biz de farklı arayışlar içine girmeye başladık. AliExpress'ten alınacak.
Sistemi kısaca anlatayım.

-İşlemci: X5675[ 3.06 GHz 6 normal 12 sanal çekirdek] (150 TL) isteğe bağlı olarak X5690(450 TL)

-Anakart: X58 (450 TL)

RAM SSD ekran kartı ikinci el uyguna alınabilir. RAM'in 8 ekran kartı GTX750 ve üstü tavsiye edilir.

Bu iki bileşenin piyasadaki muadilleri 1000 TL iken bunlar sadece 600 TL tutuyor performans test videoları mevcut. Yakın zamanda kendim de testlerimi sizlerle paylaşacağım.

Not: Fiyat performans üründür!

Hocam bende X5675 veya X5690 almayı düşünüyorum onun yanına 2.el bir ekran kartı alacağım sizce GTX 980 veya 970 alırsam Valorant'ta 150FPS'yi geçer mi?

Hocam rehber çok yüzeysel olmuş. Sadece işleöci önermişsiniz. Onunda linklerini atmamışsınız. Rehber yapıyorsanız biraz daha ayrıntıya girin.

Mesela uygun fiyatlı PSU, SSD ve RAM önerilerini de yapın derim.

Hocam bende X5675 veya X5690 almayı düşünüyorum onun yanına 2.el bir ekran kartı alacağım sizce GTX 980 veya 970 alırsam Valorant'ta 150FPS'yi geçer.

Hocam bende X5675 veya X5690 almayı düşünüyorum onun yanına 2.el bir ekran kartı alacağım sizce GTX 980 veya 970 alırsam Valorant'ta 150FPS'yi geçer mi?

Geçeceğini düşünüyorum çünkü testlerde X5660 ve GTX560 ile 130-140 FPS alanlar var.

Yeni konular

Geri
Yukarı