F1'de sezonun en iyileri kimlerdi size göre?

Ah Schumi seni ferrari teknik ekibinde görebilseydik keşke, bak rahmetli Niki nasıl faydalı oldu takıma. Ferrari biraz ferrari olurdu. Neyse ben Kimi emekli olduğunda izlemeyi bırakacağım zaten.

Öncelikle belirteyim 1994 yılından beri Formula 1 takipçisi ve sıkı bir Ferrari fanıyım ve sezonun bitiminde benim de birkaç yorumum olacak.

Mercedes : Şampiyondan başlamak gerekirse Mercedes' te teknik arıza yok pilotlar kaza yapmadığı sürece yolda kalmadı adamlar kesinlikle takdire şayan bir iş. Bu konuda gerçekten iyiler. Hamilton ise bu sezon ilk yarıda özellikle kendini aştı öyle ki artık tat vermemeye başlıyor, adam gerçekten iyi pilot muhtemelen de Schumacher’ ın rekorlarını da mahvedecek ve yanında tam Hamilton ve Mercedes takımına uygun bir ikinci pilotu var Bottas. Serhan Acar' ın deyimi ile Hamilton' ı geçemeyecek kadar yavaş ama diğer takımları geçebilecek kadar hızlı bir pilot. Soğukkanlı ve disiplinli. Tam Mercedes' e göre. Şampiyonluğu kesinlikle hak ettiler. Tebrikler.

Ferrari : Ne yaptınız abi siz, lütfen öncelikle şu pit ekibinizi komple değiştirin. Genelde pit ekipleri takım üyelerinden oluşur, lütfen baştan aşağı değiştirip gerekirse profesyonel bir ekip kurulmalı. Bu kadar skandal pit ekibi nadir görülmüştür. Bu tür hatalar 1 olur 2 olur 3. artık laubaliliktir. Bunun dışında Ferrari birince ve ikinci pilot olayını çözümleyemedi bence. Tamam Vettel birinci pilot ama Leclerc özellikle ikinci yarıda kendi zirvesini yaptı. Gerekirse birinci ve ikinci pilot olayını Leclerc ve Vettel olarak değiştirmeliydiler. Ek olarak bence Vettel bu sezon Leclerc' i çok baltaladı. Çok basit hatalar yaparak kendini bitirdi, Leclerc' i de engelledi, eski şampiyona yakışmıyor bu hareketler. Leclerc kesinlikle artık favori pilotum. Yarışlara konsantre olmak için sevgilisinden ayrılmak mı ? Nerden baksan kral hareket :) Sosyal medyada da takip ediyorum, fanları ile fotoğraf çektirmekten rahatsız olmuyor. Basit hataları oldu ama kesinlikle geleceğim şampiyonu.

Redbull : Verstappen çok iyi pilot, baba-oğul biraz ağlaklar ama çok iyi pilot. İlk yıllarındaki torpido gibi değil artık, geliştirdi kendini. Daha soğukkanlı, daha disiplinli ancak hala cesur ve çok teknik. En arkadan başlasa bile biliyorsunuz ki en az 6. sırada bitirecek yarışı. Albon’u ise Formula 1 'deki ilk sezonuna rağmen çok başarılı buldum. İlk sene için istikrar çok önemlidir. Bu çocuk bunu başardı bu sezon. İlk 10 dışında çok az yer aldı ve benim fantasy oyunumda hep ilk 5 te yer verdiğim bir pilot oldu. Bu arada ilk podyumu alacakken Hamilton' ın yaptığı terbiyesizliği de unutmadık. Kendisine buradan tebrik :) Sezonun en iyi çaylak pilotu.

Honda : Sainz ve Norris. Bu ikili bu sezonun en komik ve sağlam ekiplerinden birisi. Formula 1 dışında diğer sosyal hesaplardan takip ediyorsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Özellikle Norris’i bu sezon birkaç şanssızlık yaşamasına rağmen başarılı buldum. Önümüzdeki sezon Mercedes motoruna geçecekleri ve pilotları daha tecrübeli olacağı için önümüzdeki sezon daha iddialı olacaklarını düşünüyorum. Geçen seneye göre 0.4 saniye ilerleyebilirler. Sainz da Norris de iyi pilotlar. Önümüzdeki sezon 1.5 hatta 2 kat puan toplarlarsa hiç şaşırmam. Özellikle Norris’ i sosyal medyadan takip edin çok kafa.

Renault : Geldik kötü takımlara. Sevdiğim pilotlardan olmasına rağmen gerek pilotaj gerek teknik konularda çok yetersizler. Bu sezon bariz geliştirdikleri bir parça ya da yön yok gibi. Zaten araç geliştirici ekipten birkaç kişiyi yolladılar. İnanılmaz yatırımlar yapıp bu kadar sonuç alamayan başka bir takım olmaz. Yeni rüzgar tüneli yapıyorlardı, para yatırımları vs ama sonuç felaket. Bu arada Hulkenberg de gidiyor. Bu yerlere gelip yarışıyorsan ve önündeki pilotlar bu kadar felaket yarışırken Almanyadaki puanı elinle geri itemezsin, böyle bir lüks yok. Daha iyi performans vermeliydi. Sözleşme yenilenmemesini haklı buluyorum. Sezonun en kötülerinden.

Toro Rosso: Tam bir orta klas takımı. Akhisar gibi bazen patlıyor bazen felaket oynuyor, Toro Rosso' da öyle bir takım. Kötü sezon geçirdiler diyemem hatta Gasly podyum bile aldı. 2019 daki 85 puan hiç de az değil. Gasly' nin Toro Rosso' da yeniden doğuşunu izledik diyebiliriz. Talihsiz yarışlar yaşamasına rağmen Brezilyadaki podyum sezonun beni en gülümseten anlarından biridir. Kvyat' dan hala korkuyorum Verstappen kadar gelişemedi hala torpido adam. Güvenemiyorum. Her şeye rağmen bence başarılı bir sezon geçirdiler. Gelecek sezon Alpha Tauri olarak devam edecekler.

Racing Point : Ne ileri ne geri bir takım beklenti az başarı az. Çok yorum yapılmayacak bir sezon. Azerbaycan 10 puan, Almanya' da 12 puan (o da 3000 kişi yarış dışı kaldığı için) en iyi yarışlarıydı. Çok da şey yapmamak lazım. Yorumum hak ettikleri yerdeler.

Alfa Romeo : Sondan başa doğru gidersek iyiler ancak baştan başlarsak çok da iç açıcı değil. Brezilya yarışı en iyi yarışları. Tamamıyla Raikkonen ve hatta Giovinazzi' nin gayretlerinden puan alındı. Raikkonen' i yıllardır bilsek bile Giovinazzi de ne üst seviyelere gelebilecek bir pilot ne de burda olmamaması gereken bir pilot. Geçen sezon neyse de önümüzdeki sezon asıl değerlendirme sezonum olacak kendisi için. Basit hatalar yapıyor, herkes yapar. Kendisine bir şans daha veriyorum.

Haas : Öncelikle kendilerine beni bu sezon güldürdükleri için teşekkür ederim. Yarış sırasında Serhan Acar ekranda, ben de evimde izlerken çok dalga geçtim. Skandal bir takım. Skandal pilotlar. Bırakın rakipleriyle yarışmayı bomboş pistte kendi kendilerine çarpıyor adamlar. Bence hiç bir işe yaramayan Grossjean' ı takımdan hemen şutlamalılar, test pilotlarını kullanabilirler, o kadar hoşlaşmıyorum Grossjean' dan. Bir ara sponsorları RICH ENERGY bile desteğini geri çekiyor diye haberler çıktı. Olmasalar bile kimse sorun etmez Haas' ı. Siyah arabalar bana Haas' ı görene kadar hep çekici gelmiştir ama Haas sağ olsun dibe çekti bunu :) Hak ettikleri yerde bitirdiler.

Williams : Nerde eski Williams nerde şimdiki Williams diyebilirsiniz ancak şunu unutmayalım. Bu sezon teknik arıza olarak çok az sayıda tamamladılar. Ayrıca pit stoplarda da diğer takımlara göre bariz iyiler. Bu tür takımlar için bu çok önemli. Pilotaj olarak baktığımız zaman evet çok yavaşlar hep sonuncular ama biraz zaman verilmeli diye düşünüyorum. Hak ettikleri yerdeler. Kubica' nın bırakın puan almasını -ki Almanyada aldılar - yarışması bile bir olay. Bence bu sezon kendini kendisine kanıtladı, yerine gelen Latifi de Kubica' dan kötü olmayacak zaten. Russell, kötü pilot değil basit hata kolay kolay yapmadı, talihsiz çarpışmalar yaşadı ama daha iyi arabası olsa puan ya da puanlar alabilir diye düşünüyorum. Toro Rosso ya da Honda' da puan alabilir bu çocuk.

Genel olarak bariz göze çarpanlar: Vetel’ in basit hataları, Mercedes’ in istikrarı, Redbull’ un pit stoplarının mükemmelliği, Haas pilotları, Almanya yarışı, Efsane Niki Lauda ve Anthoine hubert in ölümü, Gasly ‘nin podyumu diyebilirim.

Hepinize sevgiler.

Önümüzdeki sezon Mercedes motoruna geçecekleri ve pilotları daha tecrübeli olacağı için önümüzdeki sezon daha iddialı olacaklarını düşünüyorum.
Mclaren 2020'de degil, 2021 sezonunda Mercedes motoru kullanacak. Mclaren'i anlatirken takim ismini Honda yazmissin.

Mercedes takımına uygun bir ikinci pilotu var Bottas. Serhan Acar' ın deyimi ile Hamilton' ı geçemeyecek kadar yavaş ama diğer takımları geçebilecek kadar hızlı bir pilot.
Vettel, Verstappen ve Leclerc'e oranla acikca geride olan bir pilot Bottas. Geriye kalanlari gececek kadar hizli bir pilot degil. Bu sene Mercedes araci asiri iyiydi rakiplerine gore ondan Bottas sezonu ikinci bitirdi. 2017'de Vettel motor tarafinda acikca geride olan Ferrari araciyla Bottas'i gecti sampiyonluk kovaliyordu. 2018 yilinda yine Mercedes araci cok iyiydi sezonun ikinci yarisindan sonra ozellikle o seneyi de Bottas daha hizli araca sahip olmasina ragmen Vettel, Raikkonen ve Verstappen'in gerisinde yarişi bitirdi. Bu sene de bir çok yarışta yine bu pilotlardan kötü performanslar gösterdi.

Mclaren 2020'de degil, 2021 sezonunda Mercedes motoru kullanacak. Mclaren'i anlatirken takim ismini Honda yazmissin.

Eskide kalmışım haklısın düzeltirim sonra.

Vettel, Verstappen ve Leclerc'e oranla acikca geride olan bir pilot Bottas. Geriye kalanlari gececek kadar hizli bir pilot degil. Bu sene Mercedes araci asiri iyiydi rakiplerine gore ondan Bottas sezonu ikinci bitirdi. 2017'de Vettel motor tarafinda acikca geride olan Ferrari araciyla Bottas'i gecti sampiyonluk kovaliyordu. 2018 yilinda yine Mercedes araci cok iyiydi sezonun ikinci yarisindan sonra ozellikle o seneyi de Bottas daha hizli araca sahip olmasina ragmen Vettel, Raikkonen ve Verstappen'in gerisinde yarişi bitirdi. Bu sene de bir çok yarışta yine bu pilotlardan kötü performanslar gösterdi.

Şu şudur ,bu budur diye aforizma yapmadan önce yazdıklarını "bence" diyerek başlarsan daha doğru olur. Şu pilot iyidir demeden önce iki pilota da aynı aracın verilmesi gerekir. Mercedes tabi ki harika bir araç, belki de son yılların en iyisi. Vettel'in 2017 de Bottas' ı geçmesi bir şey ifade etmiyor, bu yıldan konuşuyoruz. Söylediklerinin bu sezonu bağlaması lazım. Ayrıca Bottas, sezonu 3.bitiren Verstappen' den 48 puan önde bitirmiş, hala kötü performans gösterdi diyorsun. Bu da değişik bir kafa.

Ayrıca Bottas, sezonu 3.bitiren Verstappen' den 48 puan önde bitirmiş, hala kötü performans gösterdi diyorsun. Bu da değişik bir kafa.
Mercedes araci ile Redbull aracinin bir mi bu sonucu anormal bir sonuc gibi gosteriyorsun. Mercedes araci son 3 yilin en güçlü aracıydı. Bottas'ın sezonu 2. sırada bitirmesi onu diger pilotlardan iyi yapmaz. Değişik kafa yorumu yapacağına araçların hızları hakkında bilgin olsun öncelikle.

Şu pilot iyidir demeden önce iki pilota da aynı aracın verilmesi gerekir.
Daha hızlı bir araçla bu rakiplerinden geride kaliyorsan burada suçlu pilottur. Bottas bu saydıgım pilotlardan daha geride bir pilottur. Bu sene Bottas'ın ikinci olmasının en büyük nedeni son yıllara göre Mercedes'in daha dominant bir araç üretmesinden kaynaklanıyor.

2017 yılında Ferrari ve Redbull motor tarafında açıkça Mercedes'ten gerideydı, şaşi olarak daha iyiydiler. 2018 yılında Ferrari motor tarafında büyük adım attı, Redbull o sene en iyi şasiye sahipti ama motor dezavantajı vardı. 2018 sezonun ikinci yarısından itibaren ise şasi tarafında herkesi geçen bir Mercedes vardı.

Bu sene ise sezonun ilk yarısını Mercedes süpürdü. İkinci yarıda Ferrari gelişti, Redbull'da 3 yarış kazandı sezon içinde. Redbull şasi olarak geriye gitti Ferrari ve Mercedes'e göre, son yarışlarda Redbull yine rekabetçiydi. Ferrari ve Redbull'un yarış temposu Mercedes'e ayak uyduracak düzeyde değildi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı