Faturasız garanti geçerli midir?

Amanita

Kilopat
Makaleler
1
Herkese merhaba,
Sahibinden Param Güvende ile 3600TL'ye MSI Ventus GTX 1660 Ti almaya karar verdim. Beğendiğim kartın orijinal faturası satan kişide yok ama kartın seri numarası PENTA bilişim üzerinden sorgulatınca 22.09.2024 tarihine kadar garantili olarak görünüyor.(Kartın kutu içeriği tam ve Garanti belgesi mevcut)

Penta müşteri hizmetleriyle görüştüm ve beni MSI yetkili servisi "Servis point" e yönlendirdiler. Onlarla da görüştüğüm zaman bana "Orijinal faturası olmasa da site üzerindeki garanti süresi boyunca kart garantilidir" dediler.

Bu yüzden kartı satın aldım ama daha sonradan "illaki orijinal fatura lazım" diye ısrar ederler mi diye içime bir kurt düştü.
Hem pentaya hem servis pointe email attım ama "fatura olmasa da garanti geçerlidir" babında herhangi bir dönüş alamadım henüz.

Kısacası böyle bir durumu yaşayan var mı? Orijinal faturası olmadan garantiyi kullanabildiniz mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba,
Sahibinden Param Güvende ile 3600TL'ye MSI Ventus GTX 1660 Ti almaya karar verdim. Beğendiğim kartın orijinal faturası satan kişide yok ama kartın seri numarası penta bilişim üzerinden sorgulatınca 22.09.2024 tarihine kadar garantili olarak görünüyor.(kartın kutu içeriği tam ve garanti belgesi mevcut)

Penta müşteri hizmetleriyle görüştüm ve beni MSI yetkili servisi "servis point" e yönlendirdiler. Onlarla da görüştüğüm zaman bana "orijinal faturası olmasa da site üzerindeki garanti süresi boyunca kart garantilidir" dediler.

Bu yüzden kartı satın aldım ama daha sonradan "illaki orijinal fatura lazım" diye ısrar ederler mi diye içime bir kurt düştü.
Hem pentaya hem servis pointe email attım ama "fatura olmasa da garanti geçerlidir" babında herhangi bir dönüş alamadım henüz.

Kısacası böyle bir durumu yaşayan var mı? Orijinal faturası olmadan garantiyi kullanabildiniz mi?

Fatura önemli hocam garanti genelde istiyor ben faturasız ürün asla almam.

Herkese merhaba,
Sahibinden Param Güvende ile 3600TL'ye MSI Ventus GTX 1660 Ti almaya karar verdim. Beğendiğim kartın orijinal faturası satan kişide yok ama kartın seri numarası PENTA bilişim üzerinden sorgulatınca 22.09.2024 tarihine kadar garantili olarak görünüyor.(Kartın kutu içeriği tam ve Garanti belgesi mevcut)

Penta müşteri hizmetleriyle görüştüm ve beni MSI yetkili servisi "Servis point" e yönlendirdiler. Onlarla da görüştüğüm zaman bana "Orijinal faturası olmasa da site üzerindeki garanti süresi boyunca kart garantilidir" dediler.

Hocam faturası yoksa bile sıkıntı olmaz. İşlem yapılmadıysa garantiyi kullanabilirsiniz test edildi onaylandı 👍

Hocam öyle olabilir ama servise gittiğin zaman isteyebilirler. KVK benden istemişti.

Servis pointe güveneceğim sanırım kartın bir sorunu yoksa. Benim tek derdim ileride bu söyledikleri sözün arkasında durmazlarsa diye çekiniyorum. O yüzden emailler yazılı olarak da söyletmeye çalışıyorum.

Hocam faturası yoksa bile sıkıntı olmaz. İşlem yapılmadıysa garantiyi kullanabilirsiniz test edildi onaylandı

İlandaki fotoğraflarda factory seal etiketi duruyor arka plaka vidasında.
Kart geldiği zaman göreceğiz bakalım.

Güncelleme:
Ürünün resmi ithalatçısı Penta bilişim " orijinal fatura ya da fotokopisi olmadan iade vs gibi bir durum olması halinde yardımcı olamayız" diyor ve topu MSI yetkili teknik servisi olan "Servis pointe" atıyor.
Servis pointi tekrar arayarak görüştüğüm 2 ayrı kişi de oldukça açık bir şekilde "Bir sorun yaşamanız halinde faturanız olmasa bile site üzerinde belirlenen garanti süresi içinde her türlü yardımcı oluruz" diyor.
Email ile de cevaplayacaklarını belirttiler. Sanırım kartı iptal etmeyeceğim eğer bir sorunu yoksa kullanacağım. Bakalım ileride sorun olursa servis point sözünü tutacak mı :)

Benim de MSI marka monitörüm bozuldu ürünü teknik servise gönderdim değişim raporu çıktı ve satıcıya ulaşmam istendi. Amazondan almıştım ve faturalar e fatura olarak çıkıyor biliyorsunuz ancak ben sipariş verdiğim hesabı kalıcı olarak sildiğim için şu an ulaşamıyorum ve Amazon da pek yardımcı olmuyor Penta değişim için Amazon'un mail atmasını istiyor, Servis point monitörü ücreti ile tamir ettirmek istediğimi ya da bozuk halde iadesini talep ettiğimi söylediğimde aynı şekilde Amazon'un talebiyle bunu yapabileceklerini söylüyor. Amazon canlı destekle 2 haftadan fazla uğraştım ama yardımcı olmadılar her bağlandığım çalışan sipariş no olmadan bir şey yapamayız diyor dün tüketici hakem heyetine başvurdum, siz de iyi düşünerek alın monitörüm 10 aylıktı kendiliğinden bozuldu böyle bir durumla karşılaşmayın.

Mesajınız için teşekkür ederim. Sizin adınıza da üzüldüm. Eğer benim başıma da değişim ya da iadelik bir durum gelirse, kesinlikle fatura olmadan bunları yapamayacaklarını biliyorum ama en azından tamir konusunda sorun çıkarmayacaklarını düşünüyorum(servis pointin cevaplarına dayanarak). Yani başka türlü fatura olmasa da yardımcı oluruz demelerinin mantığı yok.

Servis pointin konu hakkındaki Mail'e cevabı:

"Merhaba,

Ürünün üretim tarihine göre garantisi mevcuttur.

Ürünü satın alalı ilk 6 Ay'ı geçti ise fatura talep etmemekteyiz.

Fakat üretim tarihinden itibaren garantisi bitmiş ise fatura talep etmekteyiz

Bilginize.

Saygılarımla / Best Regards."

Bu da Penta bilişim yani Msi Türkiye resmi dağıtıcısının cevabı:
Merhaba,

Bizim sistemlerimizdeki garanti bitiş tarihi 22.09.2024 dir. Fakat ürünün yetkili servisi SERVİS POİNT firmasıdır. Yetkili servis garanti için ürünün garanti belgesini ve faturasını talep etme hakkına sahiptir. Servis fatura ve garanti belgesi olmadığında ürünü garanti dışı bırakma hakkına da sahiptir. Tüketici Hakları Kanununa göre faturanın ve garanti belgesinin saklanma zorunluluğu kullanıcıya aittir. Bu nedenle fatura ve garanti belgenizi saklayınız. Faturasız ve garanti belgesiz satın alıp almamak kendi inisiyatifinizdedir. Firmanın ayrıca düzenleyeceği fatura ilgili de bizim verebileceğimiz bir bilgi bulunmamaktadır. Bu konular için ürünün yetkili servisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Kısacası anladığım kadarıyla değişim ya da iadeyi gerektirecek bir durum olmadığı müddetçe(çünkü fatura olmadığı için, fiyat ve alınan yer belli değil) servis point tamir işlerini halledecek herhangi bir fatura olmadan.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı