Fazla samimiyet insanı soğutur mu?

Daha fazla  
İşletmede güvenlik gibi bir konumda çalışan abi var. İlk zamanlar samimi ve sürekli konuşuyorduk. Son zamanlarda yüzü biraz asık gibiydi bana karşı ve daha az konuşuyordu, eski samimiyet gitmiş gibiydi. Ortada tartışma, kavga, gürültü veya herhangi bir saygısızlık olmadı. Hatta Ahmet Bey diyerek (saygı amaçlı) seslendiğim ve birbirimize bey dediğimiz zamanlarda oldu. Sizce daha sonradan eski samimiyetin gitmesi ve daha az konuşmasının sebebi benden mi kaynaklı? Fazla samimiyet ve yakınlık, insanları belirli bir süreden sonra soğutuyor mu? Siz fazla samimiyette soğur musunuz? Siz ne düşünüyorsunuz?

Fazla samimiyet her zaman için soğutur. En basitinden bir iş yerinde çalıştığınızı düşünün, iş yerinin çaycısıyla samimi oldunuz ve muhabbetiniz yerinde. Bir ay sonunda iş yerinde çayı en son alan siz olursunuz. Ne olursa olsun samimiyetin aşırısı zararlı, aslında her şeyin aşırısı zararlı. Aradaki mesafeyi korumak lazım.

Kesinlikle fazla samimiyet insanı soğutur. Arkadaşlarımdan olsun, kuzenlerimden olsun tecrübeliyim bu konuda. Bir süre gayet samimi konuşuyorsunuz, devamında dışarıda PES atalım, takılalıma geliyor konu. Günü ayarlayıp buluşuyorsunuz, o gün çok iyi geçiyor falan filan, ertesi gün birden sohbet kesiliyor, siz bir şey yazana, söyleyene kadar ortama sessizlik hakim oluyor. Karşı taraf dostluk ilişkisini ilerletmeye kesinlikle yanaşmıyor. İnsanları hiç anlamıyorum.

@Chester Bennington sizin yorumunuza ekstra ekleme yapmak isterim: Siz yazmadığınız sürece size yazmayan birisinden hayır gelmez ve kesinlikle de yazmayın. Sohbeti başlatan taraf o olsun, muhabbette bir yerde sıkıştığınızda o merak etsin. O desin ki acaba bu ne yapıyor? Neden yazmıyor? Bunu düşünen her zaman siz olmayın.

@Chester Bennington sizin yorumunuza ekstra ekleme yapmak isterim: Siz yazmadığınız sürece size yazmayan birisinden hayır gelmez ve kesinlikle de yazmayın. Sohbeti başlatan taraf o olsun, muhabbette bir yerde sıkıştığınızda o merak etsin. O desin ki acaba bu ne yapıyor? Neden yazmıyor? Bunu düşünen her zaman siz olmayın.

Dediğiniz çok doğru, biliyorum. Bu sorun yüzünden sohbeti kesmeyi de denedim ama yalnız kalamıyorum, sırf birileriyle sohbet etmek için maalesef böyle saçma durumlara düşüyorum, kötü bir huy.

İllaki sohbeti kesin demiyorum. Sadece mesafeli davranın, hep yazan taraf siz olmayın. Canınız sıkıldığında burada konu da cevaplandırabilirsiniz, bir şekilde vakti geçirmiş olursunuz.

Fazla samimiyet her zaman için soğutur. En basitinden bir iş yerinde çalıştığınızı düşünün, iş yerinin çaycısıyla samimi oldunuz ve muhabbetiniz yerinde. Bir ay sonunda iş yerinde çayı en son alan siz olursunuz. Ne olursa olsun samimiyetin aşırısı zararlı, aslında her şeyin aşırısı zararlı. Aradaki mesafeyi korumak lazım.

Siz "Çayı en son siz olursunuz" deyince aklıma geldi. Geçmişte arkadaşımla nargile kafeye gitmiştik. Garson sizli bizli şekilde konuşup, siparişi aldıktan sonra yanımıza gelip sohbet etmeye başladı. Kafede de çalışan bir tanıdığım vardı, göremeyince sohbet ettiğimiz garsona sormuştum. Küfürlü şekilde "s****m öldü" diyerek yanıt verince, sözünüzü o kadar iyi anladım ki şimdi. Dediğiniz gibi mesafeyi korumak lazım ve egolu veya kötü niyetli diyebileceğimiz insanlarla birarada bulunmamayı tercih ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı