Fiat arabalar kötü mü?

Timur58

Hectopat
Makaleler
1
Benim merak ettiğim bir şey var bazıları Fiat teneke diyen var bazıları orta sınıf arabası diyen var sanki bana göre orta sınıf arabası gibi geliyor ve malum dünyada en pahalı araba olan ülke zaten Türkiye maalesef...
Yeni Fiat arabalar size göre nasıldır?

Ne kadar ekmek o kadar köfte , her şey fiyata göre . İnsanlar sıfır fiyatı 300.000 TL olan araç ile 160.000TL olan Egea'yı kıyaslıyor.
En boş Egea şuan 154.000 TL , Bu fiyata başka sıfır sedan yok. Parçası ucuz , az yakar , fazla sorun çıkarmaz , cep dostu araç . Alırken bunları bilip alıyorlar sonra çıkıp kaput sesinden Bmw ile kıyaslıyorlar . İnsanların artık canı sıkılıyor galiba bende anlamıyorum.

Fiat orta sınıf değil budget car ( ucuz giriş seviyesi ) araçlar üretiyor, fason üretim araçlar olduğundan gerek teknik arza gerek güvenlik gibi faktörlerde kötü. Fakat ülkemizin ekonomik gerçekleri bu araçlara mecbur kılıyor, şu fiyatlar ile en mantıklı araçlar Fiat da.

Fiat'a teneke diyen, arabadan gram anlamıyordur.
Rakiplerinden daha ucuza, neredeyse aynı performansı ve özelliği sunabilen araçları vardır Fiat'ın. Kaportası sağlam değil, teneke diyene, bir sürü kaza fotoğrafı atabilirim. Aynı hızlarda gerçekleşmiş Volvo, Volkswagen vs. markaların da fotoğraflarını atabilirim.
Gelip de "Volvo vb. ile Fiat'ı aynı yere mi koyuyorsun" diyip boş duyar kasacaklara da şunu söylüyorum;
Altındaki arabanın ne olduğunu bilip ona göre kullanırsan hiçbir sorun yaşamazsın.
Ha bu arada, Fiat'ı kötüleyenlerin "çoğunluğunun" altında bırak arabayı, bisikleti bile yok.

Son düzenleme:
Bence çok iyi araçlar değil, ama fiyatına göre. Orta sınıf değil de giriş seviyesi araçları var. Bildiğim kadarıyla ülkemizde sıfır olarak en ucuz arabalar Fiat'da. Bir eksiği yok gayet alınabilir ve kullanılabilir araçlar çünkü o fiyat aralığında pek fazla alternatifi yok.

Bizde şuan malum sarı sitede en ucuzu 50.000tl olan clio RTX marka aracı, adam Almanya da 100Euro ya alıp, hafta sonu köyde offroad/ralli gibi eğlence videoları çekip paylaşıyor.

Gayet alınabilecek araçlar. Arabanın görevi seni A noktasından B noktasına güvenli şekilde götürmektir. Otobanda 170 km hızla makas atma gibi bir derdin yoksa her araç alınır. Bir milyon liram olsa gene sıfır Fiat alabilirim. Çünkü benim için yeterli bir araç. Tek derdi malı mülkü olan insanlar genellikle böyle araçları kötüleyip absürt krediler çekerek üst segment araçlar alıyorlar :) Araç fiyatları uygun olsa maaşa oranla daha iyisi alınabilir elbette. Ama 10 yıllık emeğini, kazancını bir araca vermektense 3 yıllık kazancını daha düşük segmente vermek bence daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı