Fiat Egea 1.4 95 HP yağ soğutucusu ve intercooler takılmalı mı?

Aracım Fiat Egea 2019 (1.4/95 Atmosferik, benzin)

Aracıma alüminyumdan yapılmış evrensel bir motor ve şanzıman için 10 satırlık yağ soğutucusu ve intercooler eklemeyi düşünüyorum. Bu modifikasyon performans ve motor ömrü için olumlu, olumsuz etkileri neler olabilir?

Not: Yağ pompası değişimine gerek yoktur, kaldıracak güçtedir.

ALÜMİNYUM SOĞUTUCU
INTERCOOLER

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu modifikasyon performans ve motor ömrü için olumlu, olumsuz etkileri neler olabilir?
Motor ömrünü iyi yönde etkileyebilir. 1.4 Fire'larda yağ yakma sorunu olduğu sanılsa da yağ eksiltmesinin sebebi yağ yakması değil yağın ısınıp buharlaşması. Motor yağ yaksa mavi duman çıkar zaten egzozdan. O yüzden motor yağını soğutmak yağ ömrünü arttıracaktır. Bu da dolaylı yoldan motor ömrüne fayda sağlar bir ihtimalle. Yine de bunu yapmak motor ömrünü uzatmaktan ziyade yağ eksiltme sorununu çözer diye düşünüyorum. Uğraşmaya değer mi tartışılır bence. Fabrikasyon bir işlem olmadığı için hem maliyetli hem de zor olacaktır çünkü araç buna uyumlu olarak üretilmiyor.

Son düzenleme:
Aracım Fiat Egea 2019 (1.4/95 atmosferik, benzin)

Aracıma alüminyumdan yapılmış evrensel bir motor ve şanzıman için 10 satırlık yağ soğutucusu ve intercooler eklemeyi düşünüyorum. Bu modifikasyon performans ve motor ömrü için olumlu, olumsuz etkileri neler olabilir?

Not: Yağ pompası değişimine gerek yoktur, kaldıracak güçtedir.

ALÜMİNYUM SOĞUTUCU
INTERCOOLER

Hocam kendi düşünceniz siz bilirsiniz ama uğraşmaya gerek yok bence 2019 sonrası Egea kullanıcıları çoğunluğu yağ yakma sorununun çözüldüğünü söylüyor. Atmosferik arabalar zaten genel de yağ eksiltiyor. Arabayı değiştirmek en mantıklısı 😊

3 sene 1.4 2019 lpgsiz egea kullandık, yağ buharlaştırmayı bırak en ufak sorun bile çıkartmadı. Arabayı amacı gibi kullanılmadığında sorun yaratıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı