Fiber İnternet Paketi Önerisi

Komşum almış hocam, sabah onun hattı üzerinden testler yapacağım. Vaat edileni veriyorsa sanırım tercihim TT olacak.

Davet kodunuz için teşekkür ederim hocam, tercih edersem mutlaka kullanacağım.
Türk Telekom bağlatan komşum var, ona soracağım. Test yapmama da izin verir. Kafamda oturur iyice GPON’un benim binam çerçevesindeki durumu.

NetSpeed şu an Türk Net’e göre bence daha F/P. Ama hızı düşer mi ve zam gelir mi acaba diye düşünüyorum hocam
Diğer firmalar zam yapmadıkça zam yapacağını düşünmüyorum son 7 ayda 2 kez zam yedi zaten.

Şahsen Turknet'in VDSL paketinden pek memnun kalmamıştım, %15-20 paket kayıpları yaşıyordum ve F/P bulmuyordum fakat fiber hakkında övgülere şahit oluyorum. Alt yapı sorgulaması yaptığınızda 1000 mbps'e kadar (şartlar el verdiğinde) hız vadediliyorsa Turknet bağlatın bence.
Sadece 100 mbps hocam. 1000’i T verebiliyor-muş!

Evvela eski usul dağıtım dediğiniz şey LAN değil xDSL modülüdür. LAN (local area network) bilgisayarları ve birtakım donanımları birbirine bağlayan ağdır.

İkinci olarak GPON o cihazın ismi değil sistemin genel adıdır. O cihazın ismi ONT. Açılımı optical network terminal. Türkçesiyle optik ağ terminali. Yani optik sinyalin sonlandığı birim. GPON (gigabit passive optical network) ise bu sistemin ismi. Buradaki passive (pasif) ifadesi sistemin elektriksiz çalıştığı anlamına gelir. Yani ADSL, VDSL ve FTTB-DSL gibi AON (active optical network) şebekeye değil PON (passive optical network) şebekeye bağlıdır.

Üçüncü olarak bölünme oranına göre birtakım darboğazlar yaşanması kaçınılmazdır. Çünkü santraldeki OLT'nin de bir kapasitesi vardır. OLT'den çıkan her bir core sahada bölündükçe (kimi zaman OFSD ile, kimi zaman mufa ile, kimi zaman da dış mekan dağıtım kutusu ile) ulaşılabilir hız oranı teorik olarak düşer. Ha, son kullanıcı için çok fark eden bir şey olmaz ama "ne kadar bölünürse bölünsün asla bant genişliğinde kayıp olmaz" yanlış bir cümle.

Dördüncü olarak ONT'nin Huawei mi Nokia mı olacağı hususu bölgedeki santralde kullanılan OLT ile ilgilidir. OLT hangi marka ise abone tarafında da onu karşılayan ONT aynı marka olmalıdır.

Birkaç terim biliyorsunuz da hep yarım yamalak, yanlış öğrenmişsiniz. Hayır bu sizin için belki sıkıntı değil ama bilmeyen arkadaşlara da yanlış öğretiyorsunuz ki bu korkunç bir yanılgı.

Herkese hayırlı geceler diliyorum.

Uzun yıllardır süren internet hattı açlığım nihayet; fiber altyapı döşenerek giderilmek üzere.

Bundan dolayı da performansın daha ön planda olduğu, daha sonrasında da fiyatı uygun olan bir abonelik almak istiyorum.

Yaklaşık 1 aydır gerek @500498, gerek Netspeed, gerekse Türk Telekom ile görüşme sağlıyorum.

TurkNet'in fiyatları malumunuz şu an 170 lira + modem kira bedeli + (ilk 3 ay için) 70'er liralık ilk kurulum ücreti şeklinde. (ilk ay bedava kampanyasından haberdarım.)
Fakat hız 100/8 şeklinde.
Taahhüt yok, zam gelebilir.

Netspeed ise 150 lira şeklinde, kurulum ve modem kira bedeli yok ve yine 100/8 ile sınırlı.
Taahhüt yok, zam gelebilir.

Dominant teyzemiz Türk Telekom ise 100-200-500–1000 Mbps şeklinde dilediğim hızı veriyor.
Taahhüt var, zam gelemez.

Fiyatları ve kampanyaları link olarak ekleyeceğim. 1-12 ay dönemi ile 13-24 ay döneminin ücretleri arasında fark bulunmakta.

Link: Evde İnternet Kampanyaları ve Paketleri | Türk Telekom

Açıkçası tüm hızlar için konuşursam, 3 ay bedava kampanyası bence çok cazip. Taahhüt süresinde yaşanması olası enflasyona ve ilerideki asgari ücret zamlarına karşı ödenecek ücret bir noktadan sonra göze gelmeyecek. Zaten şu an alsam ilk ödemem nisan ayında olacak. Gerisini siz düşünün :)

Türk Telekom'da canımı sıkan 2 mevzu var.

İlki tahmin edebileceğiniz gibi taahhüt bitmeden ayrılmak istediğim zaman ödenecek ceza. Yaşanacak hız problemleri, ping sorunları, kopmalar sonrasında taahhüt edilen hızı alamayıp iptal ettirmeyi istediğim zaman canımı yakacak. Ki bunun için fikrinize çok ihtiyacım var.

Diğeri ise modem kiralamaya karşı bizim olmayacak olması. Yaşadığım yerdeki merkez şubesine gidip bilgi aldım, Modem'in asla bizim olmayacağını, olamayacağını söylediler. Adını tam hatırlayamadığım değişik bir terim ile (zırt modem gibi) söylediği bu modemi, iddiasına göre ne Türk Telekom, ne de internet üzerinden satın alamazmışım. Parası neyse vereyim kardeşim dedim, yok maalesef dendi.
Bu konuda da bilgilerinize ihtiyacım var.

Tüm bu anlattıklarıma karşı; yaşadıklarınızı, fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum ❤️

TurkNet artık 1ay bedava değil aylık 28 lira indirim veriyor 28 liralar toplandığında 139 lira oluyor 139 lira daha az ödemiş oluyorsunuz 6 ay boyunca haberiniz olsun.
TurkNet'e yenu geçtim GigaFiber'iniz varsa eğer TurkNet'e geçin yoksa başvuru yapmanızı öneririm.

Hocam taahhüt yok ama sürekli zam geliyor fiyatlarına değişir bir sistemi var deneme ayını bilmiyorum hocam.
Hocam merhaba.
Her Evde KabloNet kampanyası kapsamında 200 mbps download, 10 mbps upload paketini ilk ay bedava ve içinde modem fiyatı olması kaydıyla ilk 11 ay 279, kalan 12 ay ise 319 lira şeklinde abonelik başlatacağım.
Taahhütlü olacağı için zam söz konusu değil.
Modemsiz 259-299 şeklinde, +20 liraya mâl oluyor.
Türk Telekom’un eve kadar fiber altyapısını
kullanacakları için maksimum 200 mbps verebildiler, kendi altyapıları olsa 1 Gbps veya 500 mbps alacaktım zaten.

Ne düşünüyorsunuz?

Rica ederim.

Hocam merhaba.
Her evde Kablonet kampanyası kapsamında 200 Mbps download, 10 Mbps upload paketini ilk ay bedava ve içinde modem fiyatı olması kaydıyla ilk 11 ay 279, kalan 12 ay ise 319 lira şeklinde abonelik başlatacağım.
Taahhütlü olacağı için zam söz konusu değil.
Modemsiz 259-299 şeklinde, +20 liraya mâl oluyor.
Türk Telekom'un eve kadar fiber altyapısını.
Kullanacakları için maksimum 200 Mbps verebildiler, kendi altyapıları olsa 1 Gbps veya 500 Mbps alacaktım zaten.

Ne düşünüyorsunuz?

Hocam bende sizin kampanyadan kullanıyorum ama 100Mbps versiyonu tam 100Mbps veriyor bence alın.

Geri
Yukarı