Fiber pon cihazında los ışığı yanmıyor

Ogün Güneş

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Benim internetim Superonline fiber. Aylardır düzgün kullanıyorum ve çok da cahil sayılmam. Hani şey olarak. Modem arayüzü ya da modemin kendi kabloları Wi-Fi ayarları tarzı şeyleri kurcalayıp bozmam o kadar bilgisiz değilim. Aylardır düzgün kullandığım internet birkaç hafta önce bir anda sorun yaşatmaya başladı. 2.4 GHz internetimde bir sorun yok, ya da bilgisayarda kullandığım internetimde. Sadece 5 GHz Wi-Fi ağım bozuldu. Ağımı artık bulmuyor bile bildiğiniz 5 GHz ağı Wi-Fi'larda gözükmüyor. Ara sıra geliyor gözüküyor ama onda da bağlanınca internet yok diyor. Yani YouTube WhatsApp Instagram falan kullanamıyorum internet yok bildiğiniz işte.
Daha önce dikkat etmedim ama şimdi baktım. Pon cihazındaki los ışığım yanmıyor. Ben bu ışığın ne olduğunu bilmiyordum. İnternetten bakarak öğrendim. Tek bildiğim kırmızı olunca internet olmuyor vs sorun var demek yani. Ama benimki direk hiç yanmıyor. Fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20210527_131152.jpg
    IMG_20210527_131152.jpg
    73,1 KB · Görüntüleme: 1.039
  • InkedScreenshot_2021-05-23-00-32-26-726_com.android.settings_LI.jpg
    InkedScreenshot_2021-05-23-00-32-26-726_com.android.settings_LI.jpg
    39,3 KB · Görüntüleme: 533
  • Screenshot_2021-05-23-12-46-31-191_com.android.settings.jpg
    Screenshot_2021-05-23-12-46-31-191_com.android.settings.jpg
    38,1 KB · Görüntüleme: 383
Merhaba arkadaşlar. Benim internetim Superonline fiber. Aylardır düzgün kullanıyorum ve çok da cahil sayılmam. Hani şey olarak. Modem arayüzü ya da modemin kendi kabloları Wi-Fi ayarları tarzı şeyleri kurcalayıp bozmam o kadar bilgisiz değilim. Aylardır düzgün kullandığım internet birkaç hafta önce bir anda sorun yaşatmaya başladı. 2.4 GHz internetimde bir sorun yok, ya da bilgisayarda kullandığım internetimde. Sadece 5 GHz Wi-Fi ağım bozuldu. Ağımı artık bulmuyor bile bildiğiniz 5 GHz ağı Wi-Fi'larda gözükmüyor. Ara sıra geliyor gözüküyor ama onda da bağlanınca internet yok diyor. Yani YouTube WhatsApp Instagram falan kullanamıyorum internet yok bildiğiniz işte.
Daha önce dikkat etmedim ama şimdi baktım. Pon cihazındaki los ışığım yanmıyor. Ben bu ışığın ne olduğunu bilmiyordum. İnternetten bakarak öğrendim. Tek bildiğim kırmızı olunca internet olmuyor vs sorun var demek yani. Ama benimki direk hiç yanmıyor. Fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Önceden yanıp yanmadığını kontrol ettiniz mi? LOS ışığı TT ONT'lerinde kırmızı yanında direkt olarak sinyal yok anlamına geliyor. Sizin ONT farklı olup belki kırmızı yanmak yerine aynı durum için hiç yanmamak üzere tasarlanmış olabilir. Muhtemelen LOS durumunda olduğu için bağlantınız yok. Fiber Jaklarını değiştirsinler. Bina altındaki kutuyu da kontrol etsinler. Arada hata yada yanlış konfigürasyon oluyor.

Önceden yanıp yanmadığını kontrol ettiniz mi? LOS ışığı TT ONT'lerinde kırmızı yanında direkt olarak sinyal yok anlamına geliyor. Sizin ONT farklı olup belki kırmızı yanmak yerine aynı durum için hiç yanmamak üzere tasarlanmış olabilir. Muhtemelen LOS durumunda olduğu için bağlantınız yok. Fiber Jaklarını değiştirsinler. Bina altındaki kutuyu da kontrol etsinler. Arada hata yada yanlış konfigürasyon oluyor.
Hocam 5 Ghz çalışmıyor demiş. Ethernet ve 2.4 Ghz'de sorun yokmuş.

GPON ONT cihazının konu ile zaten alakası hiç çok sizin problem 5 GHz WiFi Ağında.

PC dışında başka cihaz ile WiFi5 ağını test ettiniz mi? Eğer ettiniz ve onlarda da görünmüyorsa problem Router'da demektedir. Diğer cihazlarda görünüyor ama PC görmüyorsa PC'nin WiFi kartında problem olabilir.

Önceden yanıp yanmadığını kontrol ettiniz mi? LOS ışığı TT ONT'lerinde kırmızı yanında direkt olarak sinyal
GPON ONT cihazının konu ile zaten alakası hiç çok sizin problem 5 GHz Wi-Fi Ağında.

PC dışında başka cihaz ile WI-FI5 ağını test ettiniz mi? Eğer ettiniz ve onlarda da görünmüyorsa problem Router'da demektedir. Diğer cihazlarda görünüyor ama PC görmüyorsa PC'nin Wi-Fi kartında problem olabilir.

PC'ye zaten kablo ile bağlanıyorum. O yüzden 2.4 5 GHz gibi seçenek yok o yüzden sorun falan yaşamıyorum. Router kullanmıyorum. Şu ana kadar yani sorun başlayana kadar düz modemin Wi-Fi'sinden bağlanıyordum. Başka cihazdan deneyeceğim elime fırsat geçince

Başlığa bakıyorum, bir de konunun içeriğine bakıyorum. Yani tümden alakasız olmuş. Moderasyon uyumuş yine sanırım.

5 GHz gitmesi öncesinde bir ayarlama yaptınız mı?

Ayar değiştirmişliğim var. Ama ayarları eski haline aldım hatta unuttuğum vardır diye 2 kere factory reset attım. Maalesef çözülmedi. Zaten değiştirdiğim ayarları AAA bu neymiş böyle diyerek değiştirmedim. Mesela bant genişliğini değiştirdim. 80 MHz'den 40'a düşürmüştüm bir zamanlar. Nedeni de mutfakta falan çekmiyordu 5 GHz. Ben de çekme alanını büyüttüm hızdan feragat edip. Ama dediğim gibi hepsini sonradan eski haline çevirdim

LOS ışığı yanmamalı zaten kabloda sorun olduğunda kırmızı yanıyor o ışık.
5 GHz'e gelirsek büyük ihtimal modemin 5 GHz'i sıkıntılı.

Teşekkürler öğrenmiş oldum. Bu internete geçmeden önce fiberi bırak VDSL bile kullanmadığım için pek bilgim yoktu GPON falan falan ne işe yarıyor. Yavaş yavaş öğreniyorum artık.
5 GHz sıkıntılı konusuna gelirsek. Sorunu yaşayana kadar gayet düzgün şekilde kullanıyordum. Yani evet bir sorun var tabii ama modemden mi, telefonumdan mı bilemiyorum. İnş bulurum.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Burada sormamam gerektiğinin farkındayım ama yaşadığım sorunla belki bağlantısı vardır diye soruyorum.
Ben hayatımda daha önce hiç modem güncellemedim.(arayüz olarak bahsediyorum yazılım olarak yani)
Ve bildiğim kadarıyla benim kullandığımın yeni versiyonları da var 1-2 tane. 1 tanesi buglı sorunlu falan diyorlardı ama çok detay bilmiyorum.
Modem yazılımını güncellemek sizce çözer mi? Ve ben modemimin yazılımını nasıl bulacağım. Güncelini yani.
ZXHN H267A V1.0. Modemim budur.
ZXHN H267A V1.0 V1.0. 1_TRT26 -- bu da bendeki şu anki yazılımı

Son düzenleme:
Ayar değiştirmişliğim var. Ama ayarları eski haline aldım hatta unuttuğum vardır diye 2 kere factory reset attım. Maalesef çözülmedi. Zaten değiştirdiğim ayarları AAA bu neymiş böyle diyerek değiştirmedim. Mesela bant genişliğini değiştirdim. 80 MHz'den 40'a düşürmüştüm bir zamanlar. Nedeni de mutfakta falan çekmiyordu 5 GHz. Ben de çekme alanını büyüttüm hızdan feragat edip. Ama dediğim gibi hepsini sonradan eski haline çevirdim.

Teşekkürler öğrenmiş oldum. Bu internete geçmeden önce fiberi bırak VDSL bile kullanmadığım için pek bilgim yoktu GPON falan falan ne işe yarıyor. Yavaş yavaş öğreniyorum artık.
5 GHz sıkıntılı konusuna gelirsek. Sorunu yaşayana kadar gayet düzgün şekilde kullanıyordum. Yani evet bir sorun var tabii ama modemden mi, telefonumdan mı bilemiyorum. İnşallah bulurum.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Burada sormamam gerektiğinin farkındayım ama yaşadığım sorunla belki bağlantısı vardır diye soruyorum.
Ben hayatımda daha önce hiç modem güncellemedim.(arayüz olarak bahsediyorum yazılım olarak yani)
Ve bildiğim kadarıyla benim kullandığımın yeni versiyonları da var 1-2 tane. 1 tanesi buglı sorunlu falan diyorlardı ama çok detay bilmiyorum.
Modem yazılımını güncellemek sizce çözer mi? Ve ben modemimin yazılımını nasıl bulacağım. Güncelini yani.
ZXHN H267A V1.0. Modemim budur.
Zxhn H267a v1.0 v1.0. 1_trt26 -- bu da bendeki şu anki yazılımı.

Sorunu çözdünüz mü? Aynı durum bende de var.

Geri
Yukarı