Fitness İçin Proteinli Beslenmek ve Fitness Programları

Theodore34

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba yaşım 21 boyum 1.75 ve kilom 64. Uzun zamandır Fitness sporuna başlamak istiyorum fakat sürekli ben beslenmeme dikkat edemem sürekli proteinli besinler yiyecek kadar maddi durumum yok diye başlamadım. Şimdi bu spora başlamak istiyorum fakat aklımda bazı sorular var bunları size sormak ve cevap almak istiyorum.

Şu an bir işte çalışıyorum cumartesi ve pazar boşum onun dışında hafta içi saat 19.30'da evde oluyorum. Sadece hafta sonu çalışmam yetmez gibi geliyor işten yorgun olarak gelip spor yapsam yine olur mu? Ayrıca maddi durumum çok iyi değil beslenme olarak tavuk et süt ürünlerini kullanmak mı daha az maliyetli acaba yoksa protein tozu kullanmak mı? Spor salonuna yazılınca orada belli bir program verilip spor cihazlarının nasıl kullanılması gerektiğini gösteriyorlar mı yoksa herkes kafasına göre mi takılıyor? Şimdiden sorularıma cevap veren herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fitness için haftanın 2 günü gayet yeterli, keşke ben de düzenli olarak haftada 2 gün gidebilsem. Proteinde ise yanlış bilinen bilgi sadece ette ve tozlarında fazla olmasıdır. Hayır protein sadece et ya da tozlarda yok sadece oranı diğer ürünlere göre yüksek. En basit bir örnek sabah 2-3 tane haşlanmış yumurtadaki protein, insanın spor halindeki vücuda yeteri kadar destek verebilecek seviyede. Yine aynı şekilde süt, baklagiller, yoğurt gibi düşük maaliyetli gıdalarda protein oranı yüksek ve yeterli.

Ve çok çok çok Fitness sporcusu değilseniz (ki anlattıklarınıza göre değilsiniz.) protein tozunu kesinlikle önermiyorum. Sizi hazıra konduracağı gibi uzun vadede çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir. Proteini besinlerden almanız daha sağlıklı.

spor salonuna yazılınca orada belli bir program verilip spor cihazlarının nasıl kullanılması gerektiğini gösteriyorlar mı yoksa herkes kafasına göre mi takılıyor?
Bu spor salonuna göre değişir. Genelde hocalardan program isterseniz bir program verir ancak yeterli midir tartışılır. Spor cihazlarında aman aman öğrenilecek bir şey yok.

Ancak size tavsiyem ilk 2-4 hafta koşu bandı ve kondisyon bisikletlere ağırlık vermeniz. Bu sayede kondisyonunuz gelişir ve ilerleyen günlerde daha fazla verim verebilirsiniz.

Spor yaparken bundan çok yerdim proteinli diye :D
07018225_large.jpg

Ha tabii böyle ürünler de vardı söylemeyi unuttum :) Bu da bir alternatif. Protein tozundan biraz daha az zararlı, gıdalardan daha az sağlıklı.
Protein tozundan daha az zararlı demeniz ilgimi çekti doğrusu. Marketten aldığınız rafine şeker, karbonhidrat ürünlerinin hiçbiri protein tozundan "daha az zararlı" değildir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu dikkatlice izlemenizi şiddetle öneriyorum. Sonra da şu videoyu izleyin
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Farkında olmadan konuyu hortlatmışım ya. :D

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı