Fitness'a yeni başlayanlar için tavsiyeler

AnonimYoğurt

Zeptopat
Daha fazla  
Selam, önce biraz kendimden bahsetmek istiyorum ki benim hakkımda fikriniz oluşsun. Erkeğim, boyum 1.70, kilom 104, yaşım 20, vücut yağ oranım hakkında bir ölçüm yaptırmadım henüz fakat internetteki görsellere göre 25-30 arası olduğunu düşünüyorum. 2020 senesinde sağlıksız bir şekilde (günde yaklaşık 300 kalori beslenerek) sanırım bir ay içerisinde 105 kilodan, 88 kiloya düşmüştüm. Daha sonrasında ise yemek yemenin verdiği zevk ve hareketsizliğim ile birlikte tekrardan aynı kilolara ulaştım. Bu sefer sağlıklı bir şekilde kilo verip, daha iyi görünen bir vücuda sahip olmak istediğimden dolayı spora başlayıp, sağlıklı beslenmeye karar verdim. Bu konuda araştırmalar yapıyorum, bilinen isimlerin videolarını inceleyip bilgilenmeye çalışıyorum. Eğer siz de bir süredir bu spor dalıyla ilgileniyorsanız ya da beslenmeyle ilgili bildikleriniz varsa, sorularıma ek olarak benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Ek olarak, büyük gözükmek için değil, ideal kiloya ulaşıp aynı zamanda %10 gibi bir yağ oranına düşmeyi hedefliyorum.

Spor salonunda üyeliğimi oluşturdum. Aynı zamanda üniversite okuduğum için, salona boş günlerimde gitmek gibi bir hedefim var. Okulun olduğu günler de salona gitmeyi isterdim fakat okul yolum 1.5 saat sürdüğü için vaktim pek kalmıyor. Tabii ki bunları, sağlıklı bir beslenme planı ile beraber yapacağım. Bunlar üzerinden birkaç soru sormak istiyorum.

1- haftada 3 gün salonda antrenman yapıp, üniversiteye gittiğim günlerde ise kardiyo amaçlı, günde 15.000 adım atmak yeterli olur mu?

2- salonda kardiyo ağırlıklı çalışmak yerine vücut antrenmanı yapıp, antrenman sonunda 15 dakika ya da yarım saat gibi bir süre kardiyo yapmayı düşünüyorum. Zaten sağlıklı ve ortalama 2000 kalorili besleneceğimden ve antrenman esnasında da kalori yakacağımdan dolayı yeterli geleceğini düşünüyorum. Doğru düşünüyor muyum?

3- hocalardan antrenman planı isteyeceğim fakat sizin önereceğiniz ince durumlar var mıdır? Örneğin ben, eğer bacak antrenmanı yapacaksam, cuma günü yapmayı düşünüyorum ki okula giderken yolum uzun olduğu için ilk zamanlarda mahvolmayayım, en azından hafta sonu bacaklarımı dinlendirebilirim. Eğer bu tarz yardımcı olabilecek fikirleriniz varsa, paylaşırsanız sevinirim.

4- beslenme konusu ise beni en çok zorlayan şey olacak muhtemelen. Fakat kalori hesabı yapıp, çok yağlı ve dışarıdaki restoranlardan yemek yemediğim sürece sevdiğim yemeklerden azar azar yiyerek süreci devam ettirebileceğimi düşünüyorum. Buna ek olarak sormak istediğim bir şey olacak. Örneğin protein için tavuk ile beslenirken tavuğu nasıl hazırlamam gerekiyor? Örneğin biraz zeytinyağı kullanmak emeklerimi boşa çıkartır mı? Beslenme konusunda da paylaşabileceğiniz fikirleriniz varsa, paylaşırsanız sevinirim.

Şimdilik aklıma gelen her şey bu kadar. Fikirlerinizi benimle paylaşırsanız gerçekten çok memnun olurum. Güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle, yorumlarda görüşmek üzere.

1-Olur hatta yağ yakmak için illa kardiyoya gerek yok kardiyo sadece süreci hızlandırır
2-Olur
3-Yeni başlayacağınız için haftada 3 gün Full body yapacaksınız.
4-Kalori açığı bırakmalısınız. Olabildiğince hayvansal protein tüketmelisiniz. Zeytinyağı zarar vermez sağlıklı yağlardan kaçmayın.
5-Altın Kural: Sosyal medya daki influencarları dinlemeyin.

1-Olur hatta yağ yakmak için illa kardiyoya gerek yok kardiyo sadece süreci hızlandırır
2-Olur
3-Yeni başlayacağınız için haftada 3 gün Full body yapacaksınız.
4-Kalori açığı bırakmalısınız. Olabildiğince hayvansal protein tüketmelisiniz. Zeytinyağı zarar vermez sağlıklı yağlardan kaçmayın.
5-Altın Kural: Sosyal medya daki influencarları dinlemeyin.
Fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı.

Kilomu korumak için almam gereken kalorinin 3100 civarlarında olduğunu hesapladım. Ben bu durumda günlük 1500 ya da 2000 kalori beslenip, yaklaşık 1500 ya da 1000 kalori açık bıraktığım zaman, üstüne de kardiyo ve dediğiniz gibi full body antrenman ile günde 1000 kalori yakarsam sanırım haftalık ortalama 2 ya da 2.5 kiloya denk geliyor, değil mi?

Kilom fazla olduğu için belki yaktığım kalori biraz daha fazla olur, ya da yanlış hesaplamışımdır az olur fakat düşüncem doğru mu, asıl onu sormak için böyle bir hesap yaptım. Kilo vermek dediğimiz olay, gereken kaloriden az yemek dışında antrenmanda yakılan kaloriyi de hesaba katınca bu şekilde işliyor değil mi? İyi günler dilerim.

Fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı.

Kilomu korumak için almam gereken kalorinin 3100 civarlarında olduğunu hesapladım. Ben bu durumda günlük 1500 ya da 2000 kalori beslenip, yaklaşık 1500 ya da 1000 kalori açık bıraktığım zaman, üstüne de kardiyo ve dediğiniz gibi full body antrenman ile günde 1000 kalori yakarsam sanırım haftalık ortalama 2 ya da 2.5 kiloya denk geliyor, değil mi?

Kilom fazla olduğu için belki yaktığım kalori biraz daha fazla olur, ya da yanlış hesaplamışımdır az olur fakat düşüncem doğru mu, asıl onu sormak için böyle bir hesap yaptım. Kilo vermek dediğimiz olay, gereken kaloriden az yemek dışında antrenmanda yakılan kaloriyi de hesaba katınca bu şekilde işliyor değil mi? İyi günler dilerim.
Günlük kaloriden sadece 500 kalorilik açık bırakın. 500’ten fazla bırakırsanız metabolizma yavaşlar ve yağ yakamazsınız. Zamanla arttırırsınız kalori açığını.

Yeni konular

Geri
Yukarı