Fobimi nasıl terk edebilirim?

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
İyi geceler arkadaşlar, sizden başka derdimi anlatacak biri bulamadım. Benim herkesten gizlediğim gizli bir fobim var, ablama falan söylesem dalga geçer, size söylesem siz de benimle dalga geçebilirsiniz ama ben çok korkuyorum. Psikolojim bozuluyor, gece yatarken yatağımı kontrol ediyorum. Yani bu bazen oluyor rüyama bile bir kere girdi. Ben artık çok bunaldım, bu fobi beni nasıl terk eder ya da ben ondan nasıl kurtulurum?

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi geceler arkadaşlar, sizden başka derdimi anlatacak biri bulamadım. Benim herkesten gizlediğim gizli bir fobim var, ablama falan söylesem dalga geçer, size söylesem siz de benimle dalga geçebilirsiniz ama ben çok korkuyorum. Psikolojim bozuluyor, gece yatarken yatağımı kontrol ediyorum. Yani bu bazen oluyor rüyama bile bir kere girdi. Ben artık çok bunaldım, bu fobi beni nasıl terk eder ya da ben ondan nasıl kurtulurum?

Sürekli takıntılı bir şekilde yatağınızı kontrol ediyorsanız, sizde obsesif kompulsif bozukluk var demektir.

O sorun bendede var mesela oyun oynarken arkamı koltuğun koluna sürterek arkama bakmam gerekiyor gibi hissediyorum yatarken de yastığımı 4-5 kez kontrol ediyorum dolabımının kapağını 4-5 kez açıp kapatıyorum ve ancak rahat oluyorum.

O sorun bende de var mesela oyun oynarken arkamı koltuğun koluna sürterek arkama bakmam gerekiyor gibi hissediyorum yatarken de yastığımı 4-5 kez kontrol ediyorum dolabımının kapağını 4-5 kez açıp kapatıyorum ve ancak rahat oluyorum.

Obsesif kompulsif bozukluk, bende de format atma hastalığı var.

"En fazla ne olabilir ki?" diyorum bu tarz durumlarda.

Konu sahibinde gerçekten OKB varsa, bu gerçekten çok iğrenç bir psikolojik rahatsızlık. Kendim yaşadığımdan biliyorum, yaşamadan anlayabileceğiniz bir şey değil, empati yapmayı deneyebilirsiniz.

@XEfe.Bey ayrıca yukarıda ki arkadaşların yazdığı gibi OKB olma ihtimaliniz de var. Bu yüzden dolayı en mantıklısı tedavi almak.

Yeni konular

Geri
Yukarı