Format sonrası verilere erişim ne derece mümkün?

Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
iç mimar
İkinci el bilgisayar satıyorum. Kendi bilgisayarım ve temiz kurulum yaptım Windows 10.
Alacak kişinin eski dosyalarına erişme imkanı var mıdır? Ne kadar eskiye kadar gidip erişebilir? Bu konuda ne yapmalıyım?
Verilerim içerisinde eskiden e-Devlet'ten indirdiğim bazı belgeler vardı. Silmiştim falan, sonra format attım.
T.C. falan yazılı dosyalarımı görsün istemem.

Low Level Format atın.

Aşağıdaki rehber ile verilerinizi depoladığınız diske Low Level Format uygulayın. Bu işlem sonrası kurtarılması güç olacaktır.

Low Level Format atın.

Low level format gerçekten işe yarıyor, gözükmeyen diski formatladığın zaman da görünmesini sağlıyor.

Low Level format gerçekten işe yarıyor, gözükmeyen diski formatladığın zaman da görünmesini sağlıyor.

Mantık şu şekilde; Silinen veri aslında silinmiyor. LLF disk içindeki tüm hücrelere 0 değeri yazıyor. Bu sayede veriye erişmek isteyen insan 0 değeri görüyor.

Bir çok veri kurtarma servisi mevcut, ancak oldukça pahalı. Mesela:

Veri kurtarma işlemini zorlaştırmak için veri silme yöntemleri mevcuttur. En popülerleri:

Gutmann(35-Pas): Disk üzerine 35 kez veri yazar. En güvenilir veri silme yöntemidir, çok uzun sürer.

Schneier (7-Pass): Disk üzerine 7 kez veri yazar. Çok güvenlidir.

Dod-7 (7-Pass): ABD Savunma Bakanlığı veri silme yöntemidir.

Zero Out Deleted Files: Hızlıdır ve diğer veri silme yöntemlerine nazaran daha az güvenlidir. Tüm diske 0 yazar.

Not olarak belirtmek istiyorum:

LLF %100 güvenli değildir, veri izleri bırakabilir. Ancak yine de çoğu durumda yeterlidir.

Tüm diski silmek isterseniz Darik's Boot and Nuke'u öneririm.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı