Formula 1'den bir Sebastian Vettel Geçti!

Vettel artık emekli oldu, gerçekten çok üzgünüm. Özellikle Alonso ve Hamilton DNF daha da kötü oldu. Sizim görüşleriniz neler?
Ben surucu fani degilim ama Silver Arrow faniyim, DNF uzucu oldu.

Gridde en sevdiğim sürücü. Vettel'in emekli olmasıyla beraber F1 artık benim için çok sıradanlaştı. Çok üzgünüm emekli olmasına ama 2024'de gelebileceğini düşünüyorum. İçindeki hırs, azim, tutku son yarışına kadar da devam etti. F1 sesini, heyecanını, tutkusunu, hırsını, sesini kaybetti maalesef. Belki Aston Martin sezonun ilk yarısında böyle olsaydı emekli olmazdı.

Herkesin bitti dediği Vettel son 2 yıldır Aston Martin'de harikalar yaratıyor altındaki rezalet araca rağmen. Çok çok büyük bir karakter, çok büyük bir pilot. F1'in hırçın çocuğunu bir daha görmek umuduyla.

Bir Ferrari taraftarı olarak kendisinden razıyım. Her ne kadar Ferrari'de çok istediği şampiyonluğa ulaşamasa iyi işler yaptı. Onun kırmızıya olan tutkusunu, Ferrari'deki heyecanlı, sevinçli telsiz konuşmalarını çok özleyeceğim. 2015'de Malezya'da yarış mühendisiyle yaptığı efsanevi konuşma FERRARİ İS BACK tüm tifosilerin kalbinde yer alacak sonsuza dek. Telsizde bu kadar güzel sevinen bir pilot asla gelmeyecek. Kanada'ki racon kesmesini, Silverstone'daki DRS açıkken viraja girmesini hiç unutmayacağız.

Çok sevdiği, çocukluk aşkı olduğu Ferrari'de şampiyon olmayı çok istiyordu. Yeri geldi hırsına yenik düştü, hata yaptı ama hiçbir zaman şampiyonluğu tek başına kaybetmedi. Bu senede birçok defa gördük Ferrari'de sorun hiçbir zaman pilot yetersizliği olmadı.

Kendisini ilk başta hiç sevmezdim Ferrari taraftarı olduğum için. Alonso döneminde bizi çok üzdü harika performansıyla. Ferrari'ye geçtikten sonra çok büyük hayranı oldum 2015-16-17 sezonlarında harikalar yarattı altındaki araca oranla. Tutkusu, hırsı, sempatikliği, azmi, heyecanı kendisine hayran bıraktırdı.

Tarihin gördüğü en yetenekli ilk 5 pilotundan biri. Belki ilk 3 dışından başlayıp hiç yarış kazanmadı. Bunu bahane edip küçümseyen F1'den anlamayan toksik kitleler var. İlk 3 dışından başlayıp kazanmamasının nedeni tarihin gördüğü tek turdaki en hızlı pilotlardan çünkü. Saf hız olarak inanılmaz, harikulade bir sürücü çünkü.

Son yıllarda hırçın karakterinin üzerine çok sağ duyulu, F1'in sesi olmaya başladı, dünya sorunlarıyla daha fazla ilgilenen bir insan oldu. Bu yönüde takdirlik.

Son 2 yılda ne kadar büyük bir pilot olduğunu tekrar gösterdiği için daha da hayran kaldım.

F1 artık benim için sabahın köründe uykudan kalkıp zevk alacağım bir spor olmayacak maalesef ki.

Çok uzun yazdım ama söz konusu Vettel olunca duramadım, içimi hüzün kapladı. Bu kadar duygusal olacağımı hiç sanmamıştım, sözde kendimi alıştırmıştım. Vettel bir pilottan çok daha fazlasıydı.

Vettel'i izlediğim için çok şanslıyım. Yolun açık olsun büyük şampiyon. Daima kalbimizde olacaksın.

Vettel için yeterince konuştum. Yazarsam çok uzun sürer. Benim için çok önemli bir model ve pilot. En iyi zamanlarını da izledim. Çöküş zamanlarını da izledim. Agresif zamanlarını da izledim. Sakin ve iyi zamanlarını da izledim ve hiçbir zaman ondan soğumadım.

Onun dışında @BERWAR'ın bahsettiği gibi, bazıları ilk 3 dışında yarış kazanmadığı için küçümsüyorlar ama istatistiklere geçmeyen ve onun tarih yazdığı bir sürü yarış var. Mesela 2012 Abu Dhabi. Pit yolunda başlayıp podyum çıkmadı veya 2012 Brezilya'da temas yaşayıp en arkaya düştükten sonra hasarlı aracı için pite giriyor ve en arkadan yükselmeye başlıyor. Sürekli değişen hava şartları ve Red Bull'un yanlış stratejisine rağmen podyum görmeden şampiyonluk alıyor. 2019 Almanya'da Grid cezası almasında rağmen 2. bitiriyor. Dahası da var.

2017 Sezonundaki performansı. 2015 sezonundaki performansı unutulmaz performansı benim için. 2016 sezonunda her ne kadar deneme tahtası olsa da onun podyum için çabaları benim için çok ayrı. O yüzden 2016'yı çoğu Vettel veya Tifosi nefretle ansa bile benim için çok önemli sezonlardan.

Kısa kesmek istiyorum. Onunla aynı memleketten olup onu görememek ayrı üzüyor :(
Danke Seb. Yeni hayatına başarılar 2026 şampiyonu :D

Bu şarkı benden Vettel'e armağan olsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hatırladığım en uzak zamandaki anılarımdan biri TRT'nin F1'i şifresiz yayınlaması. Tahminen 2009 veya 2010. O zamanlar Vettel'in yüzünü net olarak hatırlamasamda önlerdeki mavi ve kırmızı araçları hatırlıyorum. Nasıl olmuş bilmiyorum ama Vettel aklımda kalmış. 2019 sonlarında gerçekten oturup izlemeye başladım F1'i. Başladığım anda bile direkt Vettel'i hatırladım ve fanı oldum.
Yıl 2022. Hatırladığım ilk pilot bugün emekli oldu. Gerçekten tanımadığım biri için bu kadar üzüleceğimi sanmazdım. Bir iki tık göz yaşı döktüm. Kendisine bana kattığı her şey için minnettarım. Çok şey yazasım var aslında..
Kariyerini yani Mercedesi değil de sevdiğini, Ferrari'yi seçmesini ayrıca cesurca buluyorum. Bu kararı için kendisini ayrıca tebrik ediyorum. Böyle bir kararı herkesin verebileceğini sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı