Formula 1 | Leclerc ve Vettel Çarpışması

yarışlardan birinde stratejiyi çöpe atarak önde kalmaya da devam etti.
Sochi de Vettel açıkça daha hızlıydı, orada bir sorun göremiyorum. Vettel sezonun ilk yarısında daha fazla kollandı ama.

Sochi de Vettel açıkça daha hızlıydı, orada bir sorun göremiyorum. Vettel sezonun ilk yarısında daha fazla kollandı ama.
Yarış öncesi stratejiye bağlı kalınması gerekiyor çünkü tüm takım yarış içi değişiklikleri ve planları buna göre yapıyor. Bir sürücü buna uymazsa bu takım içi bir hesaplaşmaya dönüşür, birden fazla yarışta kazanabileceklerken bundan dolayı yarışlar kaybedildi. Bunun sonuçlarından biri geçen yıl Brezilya yarışında iyice ortaya çıktı.

Mesela bugünden örnek vereyim, eğer Ricciardo yarışta RP'lere karşı yalnız kalmasaydı Stroll ve sonrasında McLaren pilotu Sainz'ın açığı yakaladığı pozisyona düşmezdi. Yarış içinde 2 sürücünün birbirleriyle uyumlu davranması gerekiyor, yoksa bugün tek kalan Ricciardo gibi eninde sonunda yem oluyorlar.

Ufak bir edit: Yarış sırasında yavaş kalan sürücüye göre bir strateji değişecekse buna takım karar verir. Sürücünün kendisi değil, geçen yıl yaşanan durum tam olarak buydu.

Son düzenleme:

Sochi'de bir şeyler oldu ama Vettel de hızlıydı. Zaten Will Buxton da bu konuya değinmişti. Her sürücü kazanmak için her şeyi yapar minvalinde bir şey demişti... Bu hallerini RBR'den biliyoruz zaten Vettel'in.

Yarış öncesi stratejiye bağlı kalınması gerekiyor çünkü tüm takım yarış içi değişiklikleri ve planları buna göre yapıyor. Bir sürücü buna uymazsa bu takım içi bir hesaplaşmaya dönüşür, birden fazla yarışta kazanabileceklerken bundan dolayı yarışlar kaybedildi.
Sochi'de yine de Mercedes kazanırdı gibime geliyor zira orada da güvenlik aracından sonra Mercedes Lecrec'e hiç zaman çaldırtmadı. Zaten Vettel için Lecrec'in ahı tuttu, yolda kaldı.

2019 Ferrari açısından o kadar garipti ki başlarına gelmeyen yoktu. 3 ya da 4 kere motor sorunları yüzünden ya sıralamalara çıkamadılar ya da yarışta kaldılar.
Yendiği falan yok. Ferrari yöneticileri, bilerek Vetteli yok etti.

Ferrari yeri geldiğinde MSC'nin bile başını yedi. Vettel'e yaptıkları haksızlıklar olsa da 2019'da yaptığı hatalar bardağı taşırdı. Zaten kaybedilen iki şampiyonluk üzerine gelen saçma bir yıl, sonun başlangıcı oldu.

Sergio Marchionne öldüğünden beri şirket düşüşte zaten. FIA'ya bile söz geçiremiyor artık. Mercedes gibi yapılanmaları lazım ama İtalyanlar için bu çok zor.
@SideWinder Mesajımda yanlış bir şey yoktu, mesajımı silmene gerek yoktu. Bu mesajı da silip ceza verebilirsin şimdi, senden beklemezdim.

Uzun zamandır bu tartışmaları yapıyoruz, fanboy yakıştırması yakışmıyor böyle tartışmalarda.

Mesajı silemk yerine ilgili kısmını düzenledim.

Son düzenleme:
Yarış öncesi stratejiye bağlı kalınması gerekiyor çünkü tüm takım yarış içi değişiklikleri ve planları buna göre yapıyor. Bir sürücü buna uymazsa bu takım içi bir hesaplaşmaya dönüşür, birden fazla yarışta kazanabileceklerken bundan dolayı yarışlar kaybedildi. Bunun sonuçlarından biri geçen yıl Brezilya yarışında iyice ortaya çıktı.
Orası öyle zaten adam pit stoplarda yerini geri vermişti ama. Leclerc yakın değildi Vettel'e. Bu yarışı bu yüzden değinmeye gerek yok.

@Jira Ne yazdın mesajda?

Orası öyle zaten adam pit stoplarda yerini geri vermişti ama. Leclerc yakın değildi Vettel'e. Bu yarışı bu yüzden değinmeye gerek yok.

Umarım Lec ve Vet'in arası iyice açılmaz. Bu aracın üstüne onların gerginliği olursa, Binotto ve beceriksiz ekibinin beceriksizlikleri gözden uzak kalır. Mühendislikle takım yönetmek ayrı iş. Binotto iyi bir mühendis ama yönetici değil.

Ah, MSC olsaydı şimdi...

Benim değindiğim asıl kısım tam olarak şu; F1 bir takım organizasyonudur, bir sürücü organizasyonu değil. Öyle olmasaydı takımlarda 2 sürücü olmazdı, kararları da sürücülerin kendisi verirdi. Yarış stratejistleri yarış içindeki her değişkeni bir sürücüden çok daha iyi şekilde görebiliyorlar ve değişiklik olacağı durumlarda bunun olumlu ve olumsuz taraflarını hesaplıyorlar. Değişim kararı da onlara bağlıdır. Eğer bir sürücü takım emrine uymazsa o sürücü hem takım içi desteğini kaybeder hem de işi hesaplaşma boyutuna götürüp geçen yıl Vettel Leclerc savaşında yaşanan durumlara yol açar. Geçen yıla dönüp bir bakmak lazım, eğer Vettel ve Leclerc uyumlu 2 sürücü olsalardı ve takım iyi yönetim gösterseydi Ferrari sadece 3 galibiyet mi alırdı yoksa daha fazla mı? En az birkaç yarışı daha birlikte kazanabileceklerken bir tarafta Ferrari'nin yönetim beceriksizliği diğer tarafta Vettel'in egosu nedeniyle kontrolü kaybetmesi yüzünden çok fazla şansı kaçırdılar.

Umarım Lec ve Vet'in arası iyice açılmaz.
Geçen yıldan sonra zaten bazı şeylerin geri dönüşü yok gibiydi, bugün o sorun daha da büyümüştür muhtemelen.

Yeni konular

Geri
Yukarı