Forum neden korsana korsana karşı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Oyuna para vermek istemeyen ozellikle su dunya sartlarinda bence akilli adamdir abi. Kimse kimseyi bir tarafina takmiyor bu dunyada herkes menfaatinin pesinde. Oyuna para verecegime alirim 5 kilo kestane koyarim sobanin ustune hayatimi renklendiririm. Bu ulkeler bizim hakkimizi emegimizi yillardir somuren ulkeler ozellikle Amerika ve onu yoneten siyonist is adamlari, biraz arastirsaniz o oynadiginiz 3A oyunlari yapan sirketlerin birçoğunun bu adamlarin ortaklari oldugunu anlarsiniz zaten. Dusunceli olmak ile enayi olmak arasinda pek de ince olmayan bir cizgi var.

Forum beni ilgilendirmez. Şahsi fikirlerim benim için önemlidir.

Hırsızlığı desteklemiyorum özeti bu.

Oyunu oynayacaksan ingilizcen de olsun bir zahmet.

Ne alaka? Arapların var mı mesela ingilizcesi? Ama çatır çatır dil desteği alıp oyunlarını oynuyorlar. Bizim ülke şu anda legal oyun topluluğu olarak küçük bir ülke olabilir fakat oyun firmaları bir adım atar yerelleştirme yapar ve sonra parasının çıkıp çıkmadığına bakar. Bazı oyun firmaları bu adımı bile atmıyorlar. Direkt olarak bizim ülkedeki tüm oyuncuları yok sayıyorlar. "bunlar olmasa da olur ister oynasınlar ister oynamasınlar" kafasındalar.

Bu arada konu da bomboş bir konu. Dediğim gibi korsanlık dünyanın çoğu ülkesinde parasızlıktan çok bir kültürdür. Bir işte çalışılarak saatte asgari olarak 12-13 dolar kazanılan ülkelerde dahi yaygın bir durumdur. Bir AAA oyuna 5-6 saat çalışarak sahip olmak yerine korsan olarak indirmeyi tercih eden bir topluluk bu ülkelerde de vardır. Bu bir kültür haline gelmiş durumdur.

Fakat bizim gibi fakir ülkelerde ise önceden kültürken son yıllarda çoğunlukla maddi durumla alakalı bir duruma evrilmiştir.

Zira Steam Türkiye'ye geldiğinde oyunların çoğu çok rahat alınabilecek fiyatlardayken hala korsan kullanım yaygındı nedeni ise çocukluğumuzdan gelen korsan oyun kültürüydü. Fakat son senelerde artık oyun fiyatlarının çok fazla yükselmeye başlaması ile birlikte kültürden çok satın alınamamaktan dolayı gidilen bir yol haline geldi.

Ülkenin ekonomisi düzelmediği sürece korsan devam edecektir. Yeni nesil bizim neslimizdeki gibi çocukluğunda korsan CD'ler kullanarak oyun oynamadığı için Steam'ın da ucuz kur politikası sayesinde korsandan uzaklaşmıştı ve genç nesil arasında korsan çok azalmış durumdaydı fakat hem Steam'in kur güncellemesi hem de ülke ekonomisinin her geçen gün daha kötüye gitmesi nedeniyle korsan kullanım gün geçtikçe bizim nesilin çocukluğu zamanlarına doğru hızlıca ilerleyecektir. Bunu sizin burada "korsan emek hırsızlığıdır, korsan oyun oynayan şöyledir böyledir" demeniz de değiştirmeyecektir. Parası olan kişilerin parası olmayan kişilere "şunu yapma! Bunu yapma!" demesinden farklı bir durum değil çünkü şu anda olan bu durum.

Parası olmayanların parasının artması isteneceği yerde, parası olmayanların parası olmadığı için çile çekmesini istemekte hastalıklı bir düşünce yapısı bana kalırsa.

Son düzenleme:
Ben zamanında Bearshare, Limewire, Torrent tarzı programlar kullanmış biri olarak, korsana karşı değilim. Sebebiyse çok basit. Bir örnek vermek istiyorum. Belki saçma diyenler olacak ama çok basit bir örnek. Eskiden çocukluğumuz da babalarımız iş çıkışı, eve gelirken korsan film alırdı ve eve gelince hep beraber izlerdik. Yani illaki korsan film bile olsa tüketmiş oluyorsunuz. Bunu bu kadar abartmanın anlamı yok. Oyun şirketlerinin CEO'ları bile o kadar korsana karşı değildir eminim. Sonuçta bir yerde reklamları yapılıyor ve ünlerine ün katıyorlar. Hepimizin de bildiği gibi ülkemizin ekonomik şartları çok kötü. Oyun şirketlerini ilgilendirmez,bu konu diyecekler olacak biliyorum. Fakat, sizler istesenizde istemesenizde bu dünyada insanoğlu var olduğu sürece korsan da olmaya devam edecek. Bırakın isteyen kullansın, istemeyen kullanmasın. Yani günlük hayatınız da bu kadar kafanıza takmaya değecek bir konu değil, onu demek istiyorum.

Abi korsana destek niye verilir? Ben anlamış değilim. Sırf korsan oynamamak için PES 2013'ü önce PS3 alıp sonra oyunu orijinal CD ile aldım. Firmanın emekleri var yani.

Çok mantıksız PS3 oynamanın tek amacı şu an korsan oynamak PES 2013 CD almışsın ama firma kazanmıyor 2.el olduğu için.

Korsana karşı değilim ama korsan kullanmamayı tercih ederim Steam'de olmayan kaldırılmış oyunlarda ben korsan kullanıyorum.

Abi korsana destek niye verilir? Ben anlamış değilim. Sırf korsan oynamamak için PES 2013'ü önce PS3 alıp sonra oyunu orijinal CD ile aldım. Firmanın emekleri var yani.

Firma o alışverişinden hiç para kazanmadı PES 2013 dediğin korsan oynanır bu dönemde çünkü oyun Steam'de yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı