FreeSync ve G-Sync Monitör Seçimi

SistemDelisi

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Benim anladığım kadarıyla bu FreeSync ürünler AMD ürünü ekran kartlarını destekliyor. G-Sync ürünlerde Nvidia ürünlerini destekliyor. Şimdi AMD destekli monitörler daha ucuz, G-Sync olan ürünler daha pahalı. Benim sormak istediğim soru şu Ben GTX ekran kartı kullanıyorum. Bunun için illa G-Sync destekli bir monitör mü almam lazım yoksa FreeSync destekli bir monitör alsam. örneğin ; 2K (QHD) veya Full HD , 1Ms, 144Hz bir monitör ben bu özelliklerinin hepsinden faydalanabilir miyim bir sorun olmadan GTX ekran kartı ile ?

En basit örnekle vereceğim ;
  • 1)AOC G2460PG 24" 144 Hz 1ms (Display) Nvidia G-Sync Full HD LED Oyuncu Monitörü ( Ürün G-Sync Full Hd(1920x1080), 144 Hz, 1ms ) Nvidia destekli yani kısaca. Ürünün fiyatı : 1876 TL
  • 2) AOC AGON AG241QX 23.8" 144 Hz 1ms (Analog+DVI-D+HDMI+Display) FreeSync QHD Oyuncu Monitörü ( Ürün FreeSync , QHD (2K) , 144Hz, 1ms ) AMD destekli kısaca. Ama aralarındaki fark bu ürün 2K Monitöre sahip. Ürünün fiyatı : 1.843 TL.
Özet : Kısaca ben FreeSync yada G-Sync ürün seçersem ne kazanırım veya ne kaybederim. Ürün fiyatları hemen hemen aynı. Ama biri 2K görüntü sağlarken, diğeri Full HD görüntü sağlıyacak. Bir diğer konu ise; benim ekran kartım GTX ama 2K görüntü veren monitörü seçercem FreeSync olan monitör olacak. Aklım çok karışık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Free SYNC monitörde Nvidia kart kullanırsan sadece Free SYNC özelliğinden yararlanamazsın, diğer türlü kullanmana engel bir durum yok. Aynı şey AMD kartı G-SYNC monitörde kullanmak içinde geçerli.

Site sapıttı yine.

2 teknoloji de ekran yırtılmalarını azaltmaya yönelik şeyler. Nvidia ekran kartı ile FreeSync'ten yararlanamazsın. Onun dışında onu seçmende herhangi bir sakınca yok. Ekran kartı modeli nedir?

@midgardian aslında şöyle bir şey var : SAMSUNG 28" 1ms 1Milyar Renk UHD 3840x2160 HDMI,DP LU28E590DS/UF 4K fazlamı olur bu sisteme ? yada bu var Full HD SAMSUNG 144 Hz.1ms. 24FG70 CURVED QUANTUM DOT FreeSync Gaming Mon. Aslında benim aklımda bu ikisi var biri (4K , 1Ms, 60Hz) diğeri ( Full HD, 1Ms, 144Hz) hangisinden daha güzel verim alabilirim.

Gayet güzel verim sağlar. 1 ms diye bir kalıba takılmayın. GtG değeri o kadar da önemli değildir. Önerdiğim monitör de f/p kralıdır. Yine de istemezseniz VX2475-SMHL öneririm.

Geri
Yukarı