FX 6300 ve GTX 960 sistem yüksek CPU kullanımı sorunu

TRSami01

Kilopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Son zamanlarda bilgisayarım açıldıktan ortalama 2-3 dakika içerisinde kendine gelebiliyordu. Bugün yaptığım gözlemlerde ise GPU kullanımı %80 - %100 arası değişirken CPU kullanımı ise %65 - %90 arası yükseldi. Darboğaz olmadığına eminim. AMD FX 6300 işlemci ile GTX 960 ekran kartını kullanıyorum ve RAM 12 GB.

Bu arada bir şey daha sormak istiyorum. MSI 970A - G43 anakart ve AMD FX 6300 işlemciye sahiptim. Geçen cuma sahibinden.com üzerinden sattım ürünleri. Aynı ürünleri ikinci el olarak yine temin ettim. Anakartta 2 siyah ve 2 mavi olmak üzere toplam 4 adet RAM yuvası var. Siyahlara dual Corsair ile ikisinin arasına Kingston 4 GB belleğimi takıyordum ve toplam kullanılabilir belleğim bilgisayarda 12 GB gözüküyordu. Aynı anakartta yine aynı şekilde taktım fakat kullanılabilir bellek 7.95 GB gözüktü. Bunun sebebi ne olabilir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz olmadığına eminim. AMD FX 6300 işlemci ile GTX 960 ekran kartını kullanıyorum ve RAM 12 GB.
FX 6300 yetersiz bir işlemci, darboğaz olacaktır. Darboğaz işlemcinin illa %100 kullanıldığı anda olmaz.

Aynı anakartta yine aynı şekilde taktım fakat kullanılabilir bellek 7.95 GB gözüktü.
Windows 7 kullanıyorsanız Windows 10'a geçin.

FX 6300 yetersiz bir işlemci, darboğaz olacaktır. Darboğaz işlemcinin illa %100 kullanıldığı anda olmaz.

Windows 7 kullanıyorsanız Windows 10'a geçin.

Windows 10'da FPS drop oluyor GTA 5'de. Ayrıca youtube'de izledim benim sistemle GTA 5 oynayanları. Onlarda da CPU kullanımı aynı oranda. Sıkıntı bende değilmiş

Stock işlemci fanı kullanıyorsanız 4.00 GHz overclock yapmanızı ve tekrardan sıcaklık değerleri ile birlikte test etmenizi öneriyorum.

Xigmatek marka kule işlemci soğutucum var. Anakartın OC Genie özelliği ile overclock yapmayı biliyorum sadece. O da 3.76 GHZ'ye çıkıyor. Ömrü azalmasın diye yapmadım

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı