Gaming.gen.TR ile yaşadığım süreç ve tüm gerçekler

Hocam İstanbul Anadolu yakasında çakmak bölgesinde bir mağazası var. Müşteri hizmetlerini arayarak oradan teslim almak istediğinizi söyleyin. Eğer kabul etmezlerse siparişi iptal etmemenizi öneririm. Kargoda en ufak bir hasar dahi olsa teslim almayın tutanak tutturup geri yollayın. Teslim alırsanız eğer kutuyu açarken video çekin elinizde bir kanıt bulunsun.

Edit: Hocam nerede oturduğunuzu bilmeden İstanbul mağazasından teslim alın dedim. Mağazaya yakın oturuyorsanız iyi bir seçenek olabileceğini düşündüm.
Güzel düşünmüşsünüz ama İstanbulda değilim.Bu sene üniversiteye gideceğim,okuyacağım bölümde bilgisayar gerekli diye araştırırken sıkıntısız kullanan tanıdık ve uygun fiyat olunca çok araştırmadan (dolar kuru korkusunun etkisi büyük) alışverişi yaptım.Kargoyu bekliyorum eğer dediğim sıkıntılardan birisi olursa üniversite okurken hem kendimi hem ailemi 5-6 ay iadeyle mahkeme thh vb. uğraştırmak istemiyorum.Umarım sorun çıkmaz ve kullanmaya başlayınca da bilgisyarımdan yazarım.Şimdiye kadar bu müşteri iletişimi iptal işi kargo olayı beni çok strese soktu.Önceden dizüstü pc vardı ilk defa masaüstü kullanacağım.

Bu kargo konusunda bir fikrim var ayrı olarak hepsiburadadan monitör almıştım o daha önce gelecek gibi.Onlarda inceleme için kibarca izin isteyeceğim.Onlar izin vermezse yada tüyerlerse pc kargosunda biraz daha sert davranacağım(emredeceğim) ama her kargocuda aynı olmuyor işte.Şu kargo alma işinde bile saatlerce düşünüyorum.Çok stresli keşke pc elime sorunsuz ulaşsa da üniversite için plan yapamaya başlasam boş zamanlarımda farklı işler yapsam falan.

Hocam hepsini okuyamadım ama son durum nedir?
Bugün haftasonu pazartesi kargolamazlarsa salı ararım.İşin kötü yanı ilk taksit ödendi bile ama ortada fatura yok sitelerinde gözükmüyor.Sanırım ayrıca aramak lazım fatura için martized de yaşamış sistem hatası demişler sonradan faturayı vermişler.

Saygıdeğer martized zaman ayırırsan sevinirim. Bu siteden PC siparişi vermiş bulunmaktayım. 28 Temmuz'da sipariş vermiştim. Sipariş vermeden önce bu siteyi kullanıp sorun yaşamamış birinin tavsiyesini dinledim sipariş ettim ama sonradan müşteri iletişimleriyle ilgili birkaç sorun yaşayınca mağdur olanlara bakmaya başladım ve sizle karşılaştım. Açıkçası ben de sizin gibi bir insanım insanları kırmayı hiç istemem hatta bu yüzden kargo geldiğinde nasıl tutanak tutturacağım diye stres yapıyorum. Kibar davranınca o kargo görevlisi uçar gider gibi geliyor. Neyse;

Siparişi verdikten sonra bir ürünü iptal etmek istedim ve sitelerindeki iletişim botunu ( çok saçma bir bot çoğu zaman çalışmıyor çalışsa bile tek kişiye kabil beye bağlıyor. Neyse ki kabil bey anlayışlı.) Kullanarak siparişteki ürünlerden birini iptal etmek istediğimi söyledim, kabil bey sipariş iptaliniz işleme alındı şu Mehmet... E-posta adresiyle iletişime devam edebilirsiniz dedi ben de tamam dedim. O e-posta adresine mail attım cevap alamadım. Tekrar iletişim botuna dönüp aklımdaki "sipariş iptali dediniz ama ben sadece bir ürün iptali istedim bir yanlış anlaşılma yok değil mi?" diye tek bir soru soracaktım gelin görünki 10 kere denememe rağmen bot çalışmadı, destek maillerine mail attım oradan da dönüş yok bu süreçte çok stresliydim çünkü her ne kadar internetten çok fazla alışveriş yapmış olsam da ilk defa bu kadar büyük bir alışveriş yapmış olacaktım. Sonra telefon numaralarını aradım iyi ki 5 dk dan fazla sürmedi bağlanması 20dk bekleyenler oluyormuş. Oradaki çalışan beni bilgilendirdi sadece tek ürün iptali var ve para iadesi yarın yapılır dedi. Kargo hakkında da 29 olmazsa 1 Ağustos pazartesi verilir dedi. Teşekkür edip kapattım ama dediği iade zamanında yapılmadı fakat ben bunu sorun etmedim çünkü bankalar süreci uzatabiliyor(previzyon vs.)Kargo olarak pazartesi 1 Ağustos'u bekliyorum ama çok yıpratıcı bir süreçmiş. Daha uzatmak istemiyorum bu iptal işi, mağdurlar, kargo hasar tutanağı, sistemin çalışırken arızalanma ihtimali gibi bir sürü konu kafamı karıştırdı. Firmanın müşteriyle iletişimi geliştirilmeli bence.

Benim size soracağım şu eğer kargo geldiğinde yıpranmış gelirse teslim almadan iade edeceğim fakat kargoyu alırsam ve sorun çıkarsa iade konusunda direkt para iadesi mi istemeliyim? Sizin başınıza gelen olaya bakınca para iadesi gibi duruyor ama hiç mi güvenmemeliyim bu firmaya değişim konusunda?

Cevaplarsanız mutlu olurum.
Bütün bu endişelerin ve en son bana sorduğun soruya saatler önce kuzenime yeni bilgisayar geldiği için tüm günü onun evinde geçirdiğimde yaşadığım bir olayı anlatarak cevaplayacağım.

Sinerji CTV-V6 : Sinerji CTV-V6 Ryzen 5 5600 16GB 480GB NVMe M.2 SSD RX6700XT [Oyun Bilgisayarı]

Kuzenime bu sistemi özelleştirerek sipariş ettik.
Ekran kartı çok fazla yük altına girince coil whine sorunu oldu ve o da bilgisayardan anlamayan biri olduğu için artık sen de technopat üyesi olacaksın ve burada takılacaksın diye üyelikler açtım ve her şeyi anlattım. Bir ton olay yaşadık, sistemi dizdik, test ettik, monitörü test ettik vsvs ölü pixelinden, oyunlarda aldığımız FPS'lere kadar vsvs.

En son konu ekipmanlara geldi.
Mouse bakıyorduk ve kuzenim benim evimdeki mouseyi beğenmedi.
Ergonomi açısından ona uygun değildi.
Benim mousem steel series rival 3
Ona mouse bakmak istedik ve 300-400 TL bütçe ayırabileceği için bu bütçedeki mouseleri araştırmaya başladık.
Karşımıza bu çıktı : Redragon M808 Storm Kablolu Optik Oyuncu Mouse Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bu Redragon M808 mouse en ucuz 349 TL'ye satılıyor ve bakın hangi firma satıyor :)
Biz ne yaptık biliyor musunuz? (Bu arada eve şimdi geldim, kuzenlerdeydim hep)
Bir kaç saat önce belki de üç saati geçmemiştir ve Sinerji bilgisayardan aldığımız sistem düzgün bir şekilde geldiği için güvendiğimiz için o mouseyi 412,22 TL'ye sipariş ettik.
Akakçe linki bıraktım yukarıda bakabilirsiniz.

Bilmem anlatabildim mi?
Yine de net olsun diye size şunu söylemek istiyorum, Alihan Karabacak gibi çocuksu tavırlarıyla sanki işe bugün başlamış acemi ve masum biri gibi sizi kandıran, oyalayan ve sert tavırla aslında telefonu kapatmanı istemesinden dolayı üslup ile konuşan ve papağan gibi sürekli aynı şeyleri tekrarlayan o Mehmet Bey gibi insanların hepsini maalesef uzunca bir süre yaşadığım olaydan sonra tanımış oldum. Kitap yazsam, hayali olarak tiplerini söylerim o derece :)

Asla ama asla bu firmaya bulaşma. Bulaştıysan geçmiş olsun.

Sadece Technopat değil, daha uzun zaman önce PC Hocası ve Donanım Arşivi gibi kişiler bu firmadan kampanyalı PC sattılar ve bu sistemlerde çok fazla sorun yaşayanların hala sorunları devam etmekte.

Son şikayetvar konusuna bakın ve Donanım Arşivi kampanyalı PC'yi 10.000 yani 9.999 TL'ye alan birinin teşekkür ettiğini göreceksin ama onu kandırmışlar daha mağduriyeti giderilmemiş sadece çözeceklerini üstüne hediye bile yollayacaklarını söylemişler. Maalesef o da inanıp konuyu kapatıp teşekkür etmiş :)
Bilmiyor. Benim gibi cahil ve masum çünkü.

Bu konu ise (güncel konu) : Gaming.gen.tr Donanım Arşivi Sistemi Hasarlı Ve Yanlış Ürün Yollaması

Başka çok basit bir konu, sadece bir mouse siparişi veren müşterinin iade etmek istediğinde yaşadığı olaya bakın : Gaming.gen.tr İade Kabul Etmiyor.

Gaming Gen TR'den 10.000 TL'ye PC alacağıma, aynı PC'yi 18.999 TL'ye başka bir yerden alırım. Yeter ki satış sonrası hizmeti olsun, ürün sağlam gelsin.
Uzak kal oradan. Şirket adı BETA PLUS TEKNOLOJİ. Google bunu yaz ve 148 değerlendirmede 5 üzerinden 2 puan bile alamadığını göreceksin.
Hepsiburada üzerinden falan böyle satış yapıyorlar ve memnun olmayan çok. Bunlar batıp yakında şirket adı değiştirip yeni firma ile yükselmeye çalışırlarsa sakın şaşırma.

Ürün size kargodan sağlam gelse ne olacak?
Donanımlar kullanılmış mı? 2.El mi? Arızalı mı? (Bunları yaşayan çok müşteri var özellikle söz konusu Gaming Gen Tr olunca garip olaylar oluyor)

Derdi bitmez.

O kadar çok detay var ki aslında şu söylediklerim belki de söylemem gereken onca şey varken hiçbir değer taşımıyor. Sabahtan beri kuzenimle dolu dolu bir gün geçirdiğim için belki de sana es geçerek cevap veriyorum. Tam odak değilim.

Son düzenleme:
Bütün bu endişelerin ve en son bana sorduğun soruya saatler önce kuzenime yeni bilgisayar geldiği için tüm günü onun evinde geçirdiğimde yaşadığım bir olayı anlatarak cevaplayacağım.

Sinerji CTV-V6: Sinerji CTV-V6 Ryzen 5 5600 16GB 480GB NVMe M.2 SSD RX6700XT [Oyun Bilgisayarı]

Kuzenime bu sistemi özelleştirerek sipariş ettik.
Ekran kartı çok fazla yük altına girince coil whine sorunu oldu ve o da bilgisayardan anlamayan biri olduğu için artık sen de Technopat üyesi olacaksın ve burada takılacaksın diye üyelikler açtım ve her şeyi anlattım. Bir ton olay yaşadık, sistemi dizdik, test ettik, monitörü test ettik vsvs ölü pixelinden, oyunlarda aldığımız FPS'lere kadar vsvs.

En son konu ekipmanlara geldi.
Mouse bakıyorduk ve kuzenim benim evimdeki fareyi beğenmedi.
Ergonomi açısından ona uygun değildi.
Benim farem SteelSeries Rival 3
Ona mouse bakmak istedik ve 300-400 TL bütçe ayırabileceği için bu bütçedeki fareleri araştırmaya başladık.
Karşımıza bu çıktı: Redragon M808 Storm Kablolu Optik Oyuncu Mouse Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bu Redragon M808 mouse en ucuz 349 TL'ye satılıyor ve bakın hangi firma satıyor :)
Biz ne yaptık biliyor musunuz? (bu arada eve şimdi geldim, kuzenlerdeydim hep)
Birkaç saat önce belki de üç saati geçmemiştir ve Sinerji bilgisayardan aldığımız sistem düzgün bir şekilde geldiği için güvendiğimiz için o fareyi 412,22 TL'ye sipariş ettik.
Akakçe linki bıraktım yukarıda bakabilirsiniz.

Bilmem anlatabildim mi?
Yine de net olsun diye size şunu söylemek istiyorum, alihan karabacak gibi çocuksu tavırlarıyla sanki işe bugün başlamış acemi ve masum biri gibi sizi kandıran, oyalayan ve sert tavırla aslında telefonu kapatmanı istemesinden dolayı üslup ile konuşan ve papağan gibi sürekli aynı şeyleri tekrarlayan o Mehmet bey gibi insanların hepsini maalesef uzunca bir süre yaşadığım olaydan sonra tanımış oldum. Kitap yazsam, hayali olarak tiplerini söylerim o derece :)

Asla ama asla bu firmaya bulaşma. Bulaştıysan geçmiş olsun.

Sadece Technopat değil, daha uzun zaman önce PC hocası ve Donanım Arşivi gibi kişiler bu firmadan kampanyalı PC sattılar ve bu sistemlerde çok fazla sorun yaşayanların hala sorunları devam etmekte.

Son Şikayetvar konusuna bakın ve Donanım Arşivi kampanyalı PC'yi 10.000 yani 9.999 TL'ye alan birinin teşekkür ettiğini göreceksin ama onu kandırmışlar daha mağduriyeti giderilmemiş sadece çözeceklerini üstüne hediye bile yollayacaklarını söylemişler. Maalesef o da inanıp konuyu kapatıp teşekkür etmiş :)
Bilmiyor. Benim gibi cahil ve masum çünkü.

Bu konu ise (güncel konu): Gaming.gen.tr Donanım Arşivi Sistemi Hasarlı Ve Yanlış Ürün Yollaması

Başka çok basit bir konu, sadece bir mouse siparişi veren müşterinin iade etmek istediğinde yaşadığı olaya bakın: Gaming.gen.tr İade Kabul Etmiyor.

Gaming gen TR'den 10.000 TL'ye PC alacağıma, aynı PC'yi 18.999 TL'ye başka bir yerden alırım. Yeter ki satış sonrası hizmeti olsun, ürün sağlam gelsin.
Uzak kal oradan. Şirket adı beta Plus teknoloji. Google bunu yaz ve 148 değerlendirmede 5 üzerinden 2 puan bile alamadığını göreceksin.
Hepsiburada üzerinden falan böyle satış yapıyorlar ve memnun olmayan çok. Bunlar batıp yakında şirket adı değiştirip yeni firma ile yükselmeye çalışırlarsa sakın şaşırma.

Ürün size kargodan sağlam gelse ne olacak?
Donanımlar kullanılmış mı? 2.el mi? Arızalı mı? (bunları yaşayan çok müşteri var özellikle söz konusu Gaming gen TR olunca garip olaylar oluyor)

Derdi bitmez.

O kadar çok detay var ki aslında şu söylediklerim belki de söylemem gereken onca şey varken hiçbir değer taşımıyor. Sabahtan beri kuzenimle dolu dolu bir gün geçirdiğim için belki de sana es geçerek cevap veriyorum. Tam odak değilim.

Cevapladığın için teşekkürler. Haklısın keşke tanıdık tecrübesi ve fiyata göre karar vermeyip biraz daha araştırma yapsaydım ama artık bulaşmış oldum. Bir ihtimal kargoyu hasarsız ve eksiksiz alsam bile donanımların birisi ikinci el, iade edilmiş, kusurlu çıkabilir.

Şu anki durumum pazartesi kargoya verecekler mi diye beklemek eğer vermezlerse salı günü arayacağım. Ayrıca ben sıvı soğutma almıştım ve iptal ettirmiştim cuma günü 1.iş günüydü para gelmedi pazartesi ikinci iş günü o gün de gelmezse para iadesi meselesini de sormam gerek. Umarım bu PC işi sorunsuz şekilde teslim olur ve çalışır ayrıca iadede param geri yatar.

Araba falan olsa mağazaya gidip oradan teslim alırdım olmayınca internetten sipariş verdim. Dediğiniz gibi 5-6 bin fazla verip Vatan Bilgisayar'dan almak isterdim ama şu an başka harcamalarda yapılıyor ve 1 TL bile önemli ailem için kargo geldikten sonra veya PC'yi sağlam bir şekilde kullanabilirsem PC'den yazarım durumu.

Ayrıca bu coil whine durumu sadece sesle ilgili değil mi? Donanım arızası değil yani. Kuzeninizin PC'si hayırlı olsun güle güle kullansın. Bu PC işi stresliymiş. Daha önce laptop kullandığımın etkisi de var.

Vatan bilgisayar dedim ama orada da birsürü problem yaşayan insan var(müşteri hizmetleri dahil) itopya sinerji incehesap şikayetvar sayfalarına baktım ve hemen hemen aynı sorunlar sanırım bu işlerde şans da çok önemli.

Yurt içi kargo ürünümü getirecek olduğu için bölgemdeki yurt içi kargo google yorumlarına bile baktım genelde kargo teslimi ile ilgili sorun yaşayan yok kargo gönderimi falan gibi konularda sorun yaşayanlar var.Sabırlı çalışanlar falan var diyorlar.

Normalde bu kadar takıntılı bir insan değilim ama bu kadar para ödeyince ve ünilerin açılmasınada 1-1.5 ay kalınca ve en önemlisi ailemi mağdur etmek istemediğim için en ince detayına kadar istemesem de düşünüyorum.😶‍🌫️

Son düzenleme:
Cevapladığın için teşekkürler. Haklısın keşke tanıdık tecrübesi ve fiyata göre karar vermeyip biraz daha araştırma yapsaydım ama artık bulaşmış oldum. Bir ihtimal kargoyu hasarsız ve eksiksiz alsam bile donanımların birisi ikinci el, iade edilmiş, kusurlu çıkabilir.

Şu anki durumum pazartesi kargoya verecekler mi diye beklemek eğer vermezlerse salı günü arayacağım. Ayrıca ben sıvı soğutma almıştım ve iptal ettirmiştim cuma günü 1.iş günüydü para gelmedi pazartesi ikinci iş günü o gün de gelmezse para iadesi meselesini de sormam gerek. Umarım bu PC işi sorunsuz şekilde teslim olur ve çalışır ayrıca iadede param geri yatar.

Araba falan olsa mağazaya gidip oradan teslim alırdım olmayınca internetten sipariş verdim. Dediğiniz gibi 5-6 bin fazla verip Vatan Bilgisayar'dan almak isterdim ama şu an başka harcamalarda yapılıyor ve 1 TL bile önemli ailem için kargo geldikten sonra veya PC'yi sağlam bir şekilde kullanabilirsem PC'den yazarım durumu.

Ayrıca bu coil whine durumu sadece sesle ilgili değil mi? Donanım arızası değil yani. Kuzeninizin PC'si hayırlı olsun güle güle kullansın. Bu PC işi stresliymiş. Daha önce laptop kullandığımın etkisi de var.

Vatan bilgisayar dedim ama orada da birsürü problem yaşayan insan var(müşteri hizmetleri dahil) itopya sinerji incehesap şikayetvar sayfalarına baktım ve hemen hemen aynı sorunlar sanırım bu işlerde şans da çok önemli.

Yurt içi kargo ürünümü getirecek olduğu için bölgemdeki yurt içi kargo google yorumlarına bile baktım genelde kargo teslimi ile ilgili sorun yaşayan yok kargo gönderimi falan gibi konularda sorun yaşayanlar var.Sabırlı çalışanlar falan var diyorlar.

Normalde bu kadar takıntılı bir insan değilim ama bu kadar para ödeyince ve ünilerin açılmasınada 1-1.5 ay kalınca ve en önemlisi ailemi mağdur etmek istemediğim için en ince detayına kadar istemesem de düşünüyorum.😶‍🌫️
Son durumu paylaşırsınız buradan üstat.
PC sağlam gelse bile 3 gün 5 ay sonra falan ne olacağı belli değil.
Gram güven vermediler.
Umarım sorunsuz kullanırsınız :)

Ben de kulaklık almayı düşünüyordum. En ucuz bu sitede diye siteyi bir araştırayım dedim ve konunuza denk geldim. Geçmiş olsun gerçekten en azından paranızı geri alabilmişsiniz. Şimdi ben de bu site yerine 400 TL fazladan verip amazondan sipariş vermeye karar verdim. En azından iade süreci çok daha iyi.

Ben de kulaklık almayı düşünüyordum. En ucuz bu sitede diye siteyi bir araştırayım dedim ve konunuza denk geldim. Geçmiş olsun gerçekten en azından paranızı geri alabilmişsiniz. Şimdi ben de bu site yerine 400 TL fazladan verip amazondan sipariş vermeye karar verdim. En azından iade süreci çok daha iyi.
Çok doğru karar bence hocam.
Yaşayan bilir :)

Git tüketici hakem heyeti'ne, bas davayı, bak bakayım bir daha yalan söylüyorlar mı?

Dandik bir site değil, en başında kargo şirketinin hatası.

Kusura bakmayın ama gayet dandik. Firma dediğin ciddi olur. Öyle müşterisi aradığında her seferinde farklı yalan söylemez. 1 ay mı sürecek? O zaman ürününüz 2 ay sonra gelecek dersin en azından adama umut verip bu kadar strese sokmazsın erken gelince de insanı bir rahatlatırsın. Kargo şirketlerini zaten Allah bildiği gibi etsin. Türkiye'de adam olmayacak tek firma türü bu kargo şirketleridir.

Ben daha okurken yoruldum strese girdim bir de konu sahibi arkadaşın kafasının içini düşünemiyorum.

Sırf konu sahibi arkadaşın hatrına da bu firmadan, siteden hayatta alışveriş yapmam. Önünden dahi geçmem.

Kusura bakmayın ama gayet dandik. Firma dediğin ciddi olur. Öyle müşterisi aradığında her seferinde farklı yalan söylemez. 1 ay mı sürecek? O zaman ürününüz 2 ay sonra gelecek dersin en azından adama umut verip bu kadar strese sokmazsın erken gelince de insanı bir rahatlatırsın. Kargo şirketlerini zaten Allah bildiği gibi etsin. Türkiye'de adam olmayacak tek firma türü bu kargo şirketleridir.

Ben daha okurken yoruldum strese girdim bir de konu sahibi arkadaşın kafasının içini düşünemiyorum.

Sırf konu sahibi arkadaşın hatrına da bu firmadan, siteden hayatta alışveriş yapmam. Önünden dahi geçmem.
Kesinlikle hocam.

Benim çevremde bulunan kimse buradan alışveriş yapmayacak.
Herkes sizin gibi düşünürse, bu ülkede kimse parasıyla rezil olmaz.
Para zaten pek yok, olduğunda da kendi paramızla rezil olabiliyoruz.
350 TL'ye alacağımız mouse en ucuz Gaming Gen TR'de bulunuyordu.
1 hafta önceki olayı anlatıyorum; 412 TL'ye Sinerji'den sipariş ettik.
62 TL daha fazla para verdik aynı mouse ama gidip Gaming Gen TR'den almadık.
Çünkü ucuz diye o firmayı tercih etseydik başımıza neler geleceğini tahmin ediyorduk.
Gaming Gen TR'den mouse alan biri iade etmek istiyor ve hijyen ürünü diye reddedilmişti mesela :)

İlginize ve anlayışınıza teşekkürler.

Hocam merhaba pc sorunsuz geldi çok şükür hatta şuanda yeni pcmden yazıyorum :)

Gerçekten fazla maceralıydı pc süreci önce kargocu getirdiğinde incelemek istediğimi söylediğimde bana bekleyemeyeceğini teslimat kodunu söylersem bekleyceğini ve inceleyebileceğimi söyledi.Hasar tespit tutanağından bahsettiğimde ise ilk defa duymuş gibi şaşırdı neyse ben beklesin bari diyerek kodu verdim büyük risk aldım çünkü sisteme teslim edildi diye girdikten sonra kargocudan bütün sorumluluk kalkıyor.Neyseki kargocu bekledi ve kasaya baktığımda hasar yoktu.Böylece teslimat sürecini atlattım.

Sonrasında benim özelleştirmeden eklediğim ve işlemciye uymadığı için iptal ettirdiğim sıvı soğutucu kargonun içinde geldi ve faturaya da yansımış üstelik müşteri hizmetlerinden doğrulatmıştım iptal olduğunu neyse form gönderdim bize kargolayın dediler yolladım para iadesi için sonra sisteme eklediğim hard diskin montajının yapılmadan ayrıca yollandığını gördüm allahtan hard disk montajı kolay olduğu için daha önce hiç tecrübem olmamasına rağmen halletim.

Gelelim soğutucu kısmına beni en çok yoran ve zorlayan kısım oldu.Sıvı soğutuyu iptal ettirdiğimde kule tipi soğutucu almıştım ve stok fanın yeterli olmayacağını bildiğimden direk monte ettim lakin anakartım mikro atx olunca ve iki ram slotu olduğu için soğutucu fanı ramin üstünde temas eder halde kaldı (ramler de yüksek profil) kasa kapağı da milimle kapanıyorrdu. Sistemi çalıştırdığımda kasa çalıştı fakat bir türlü ekrana görüntü gelmiyordu.İlk kurulumda yavaş açılabileceğini ram frekans ayarlarının yapıldığını sabırlı olmak gerektiğini recepbaltas hocamdan öğrenmiştim fakt 2-3 saat beklememe rağmen açılmadı.Ertesi sabah tekrar denemeden soğutucuyu söküp stok soğutucuyu taktım ve ekrana görüntü geldi biosta cpu over temp uyarısı verdi ve 88 dereceyi gördü işlemci sıcaklığı neyse sistemi başlattım.Win11 deneme sürümü kurup tüm driverları yüklemişler sağolsunlar biosta günceldi ama işlemci soğutma konusunda korktuğum oldu stok soğutucu son hızda bile yetmiyordu.Havalar da çok sıcak olunca işlemcinin 90 üstü sıcaklıklara çıktığı oluyordu hatta saçma bir şekilde direkt 100 derecelere fırladığı oluyordu(bunların hepsini hw monitor uygulamasından takip ediyorum) sonra biosa girip speedshift ve turbo mode teknolojilerini kapattım speedstepi de kapatacaktım fakat voltaj ayarladığı için dokunmadım.Sonrasında sıcaklıklarda büyük fark oldu boşta 70-80 olan bilgisyar 60-70 e geriledi ve şuana kadar 90 üstü görmedim.Kapattığım ayarlar yüzünden performans kaybı oldu çünkü bir anda 4.4 ghz çıkabilen işlemci şuanda max 3.5 çıkıyor o da yük altında neyse en azından thermal bottleneck olmuyor (ayarları yapmadan önce valorant oynarken iki kere oldu valorant işlemciye fazla yüklendiği için )

Son olarak soğutucu para iadesi aldıktan sonra uyumlu küçük bir sıvı soğutma almayı düşünüyorum elimdeki kule tipini birkez daha deneyeceğim ama büyük ihtimal çalışmayacak performans olarak kısıtlamalı ve stok soğutuculu olmasına rağmen memnunum zaten kış geldiğinde stok her türlü yeter ama yazın iyi bit soğutucu şart.

Hocam merhaba pc sorunsuz geldi çok şükür hatta şuanda yeni pcmden yazıyorum :)

Gerçekten fazla maceralıydı pc süreci önce kargocu getirdiğinde incelemek istediğimi söylediğimde bana bekleyemeyeceğini teslimat kodunu söylersem bekleyceğini ve inceleyebileceğimi söyledi.Hasar tespit tutanağından bahsettiğimde ise ilk defa duymuş gibi şaşırdı neyse ben beklesin bari diyerek kodu verdim büyük risk aldım çünkü sisteme teslim edildi diye girdikten sonra kargocudan bütün sorumluluk kalkıyor.Neyseki kargocu bekledi ve kasaya baktığımda hasar yoktu.Böylece teslimat sürecini atlattım.

Sonrasında benim özelleştirmeden eklediğim ve işlemciye uymadığı için iptal ettirdiğim sıvı soğutucu kargonun içinde geldi ve faturaya da yansımış üstelik müşteri hizmetlerinden doğrulatmıştım iptal olduğunu neyse form gönderdim bize kargolayın dediler yolladım para iadesi için sonra sisteme eklediğim hard diskin montajının yapılmadan ayrıca yollandığını gördüm allahtan hard disk montajı kolay olduğu için daha önce hiç tecrübem olmamasına rağmen halletim.

Gelelim soğutucu kısmına beni en çok yoran ve zorlayan kısım oldu.Sıvı soğutuyu iptal ettirdiğimde kule tipi soğutucu almıştım ve stok fanın yeterli olmayacağını bildiğimden direk monte ettim lakin anakartım mikro atx olunca ve iki ram slotu olduğu için soğutucu fanı ramin üstünde temas eder halde kaldı (ramler de yüksek profil) kasa kapağı da milimle kapanıyorrdu. Sistemi çalıştırdığımda kasa çalıştı fakat bir türlü ekrana görüntü gelmiyordu.İlk kurulumda yavaş açılabileceğini ram frekans ayarlarının yapıldığını sabırlı olmak gerektiğini recepbaltas hocamdan öğrenmiştim fakt 2-3 saat beklememe rağmen açılmadı.Ertesi sabah tekrar denemeden soğutucuyu söküp stok soğutucuyu taktım ve ekrana görüntü geldi biosta cpu over temp uyarısı verdi ve 88 dereceyi gördü işlemci sıcaklığı neyse sistemi başlattım.Win11 deneme sürümü kurup tüm driverları yüklemişler sağolsunlar biosta günceldi ama işlemci soğutma konusunda korktuğum oldu stok soğutucu son hızda bile yetmiyordu.Havalar da çok sıcak olunca işlemcinin 90 üstü sıcaklıklara çıktığı oluyordu hatta saçma bir şekilde direkt 100 derecelere fırladığı oluyordu(bunların hepsini hw monitor uygulamasından takip ediyorum) sonra biosa girip speedshift ve turbo mode teknolojilerini kapattım speedstepi de kapatacaktım fakat voltaj ayarladığı için dokunmadım.Sonrasında sıcaklıklarda büyük fark oldu boşta 70-80 olan bilgisyar 60-70 e geriledi ve şuana kadar 90 üstü görmedim.Kapattığım ayarlar yüzünden performans kaybı oldu çünkü bir anda 4.4 ghz çıkabilen işlemci şuanda max 3.5 çıkıyor o da yük altında neyse en azından thermal bottleneck olmuyor (ayarları yapmadan önce valorant oynarken iki kere oldu valorant işlemciye fazla yüklendiği için )

Son olarak soğutucu para iadesi aldıktan sonra uyumlu küçük bir sıvı soğutma almayı düşünüyorum elimdeki kule tipini birkez daha deneyeceğim ama büyük ihtimal çalışmayacak performans olarak kısıtlamalı ve stok soğutuculu olmasına rağmen memnunum zaten kış geldiğinde stok her türlü yeter ama yazın iyi bit soğutucu şart.
Hocam imzanızdaki sistemi gaminggen.tr den mi aldınız, bir sorun yok dimi hala?

Geri
Yukarı