Gaming laptoplarda sıcaklık rezilliği | undervolt

Oyun laptopu parasına kasa ve laptop alınabiliyor. Ben de üniversite öğrencisiyim, gaming laptopta ne fan gürültüsü biter ne şarjı adamakıllı gider ne de undervolt yapmadan kabul edilebilir sıcaklıklarda çalışır. Kişisel tercih meselesi tabi ki, yanlış yapmışsınız anlamında yazmadım, pişmanlığımı dile getirdim sadece, yanlış anlaşılmamışımdır umarım 🙂
Kardeşim ne zeki insanlarsınız siz ya? Öğrenci yurdu kasa bilgisayar alıyor da mı biz almadık? Gına geldi artık şu oyun için laptop alınmazcılardan. 5000TL ye taş gibi 1650'li laptop aldım her yere götürüyorum. Piyasadaki her türlü oyunu da açıyor. Mezun olunca da mesleğimle ilgili ilk maaşımla kasa toplayacağım bu kadar basit. Evladiyelik almıyoruz şu bilgisayarları, en performanslısı yerine işimizi en iyi görecek olanı almalıyız.

Kardeşim ne zeki insanlarsınız siz ya? Öğrenci yurdu kasa bilgisayar alıyor da mı biz almadık? Gına geldi artık şu oyun için laptop alınmazcılardan. 5000TL ye taş gibi 1650'li laptop aldım her yere götürüyorum. Piyasadaki her türlü oyunu da açıyor. Mezun olunca da mesleğimle ilgili ilk maaşımla kasa toplayacağım bu kadar basit. Evladiyelik almıyoruz şu bilgisayarları, en performanslısı yerine işimizi en iyi görecek olanı almalıyız.
Güle güle kullan kardeşim beni alakadar etmez ne kullandığın, izninle düşüncemi dile getirdim sadece, alıntı yaptığın mesajımın sonunda yazdığım gibi.

İyi akşamlar, CASPER C900 model laptop kullanıyorum yeni macun değiştirdim ve normal kullanımda bile anlık 100 derece oluyor. Değiştirmeden önce fan hızlı dönüp kapanıyordu şimdi kapanma çözüldü bu gereksiz ısınma ortaya çıktı.

İyi akşamlar, Casper C900 model laptop kullanıyorum yeni macun değiştirdim ve normal kullanımda bile anlık 100 derece oluyor. Değiştirmeden önce fan hızlı dönüp kapanıyordu şimdi kapanma çözüldü bu gereksiz ısınma ortaya çıktı.

Cihazın hava aldığından emin olun arka kısmı kitap vs. ile yükseltebilirsiniz.
Macun kalitesi çok önemlidir?
Fanı tamamen söküp ızgaraları temizlediniz mi?
Fan çıkışından yeterince üflediğini hissedebiliyor musunuz?
100C derece o işlemci için normal mi bilmiyorum ama Undervolt ve Power limit uygulayabilirsiniz?

Hocam, vantilatör kullanın, hava sıcaklıkları 30 dereceyi geçti laptop'um 90'ı görmeye başladı. Vantilatörü laptop'un dibine koydum 76'yi geçmedi. Tavsiye ederim.

Cihazın hava aldığından emin olun arka kısmı kitap vs. ile yükseltebilirsiniz.
Macun kalitesi çok önemlidir?
Fanı tamamen söküp ızgaraları temizlediniz mi?
Fan çıkışından yeterince üflediğini hissedebiliyor musunuz?
100C derece o işlemci için normal mi bilmiyorum ama Undervolt ve Power limit uygulayabilirsiniz?
Cihaz hafif yükseklikte duruyor. Macun CM htk2. Fanı temizlendi. Fandan hava normal girip çıkıyor.
Dediğim gibi ısı problemi yoktu kapanıyordu birini çözdük bir diğeri geldi. Az mı sürdüm diye düşünüyorum ama üst tabaka kapandı. Ek olarak sanırım işlemcinin üzerinde küçük çipler vardı bir kaçının üstüne macun gelmişti ama zararı yoktur muhtemelen.

Cihaz hafif yükseklikte duruyor. Macun CM htk2. Fanı temizlendi. Fandan hava normal girip çıkıyor.
Dediğim gibi ısı problemi yoktu kapanıyordu birini çözdük bir diğeri geldi. Az mı sürdüm diye düşünüyorum ama üst tabaka kapandı. Ek olarak sanırım işlemcinin üzerinde küçük çipler vardı bir kaçının üstüne macun gelmişti ama zararı yoktur muhtemelen.
Peki bu sıcaklık oyunlarda performans sorunu oluşturuyor mu?

@AntonVanko Hocam bende i7 7700 HQ dizüstü mevcut. Videodaki değerlerin aynısını yaparsam ısı değerleri düşer mi? (Oyun esnasında %95 C'leri görüyor.)
Diğer fiziksel bakımları yaptıysanız bu ayarlar elbette işinize yarayacaktır.
Discord'um imzada mevcut sorularınız olursa yardımcı olurum.
Haziran 20 'de gelen bir özellik güncelleştirmesi ile Throttlestop v9.2 kullanarak işlemcinize Sıcaklık sınırı ayarlayabiliyorsunuz.
bunun için ayrıntılı bir rehber hazırladım buradan ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı