Geceleri korkuyorum

Ağabeyim 2 gün önce Siccin filmini açtı. 10-15 dakikasını falan ayıp olmasın diye izledim sonra dayanamadığım için kapattırdım. Geceleri korkuyorum ışık açıkken bile gözümü kapattığımda kötü şeyler görüyorum. Dün gece tabiri caizse bayılana kadar uyanık kalıp uyudum (Yorgunluktan uyuduğum farkına dalmadan). 14 yaşında böyle korkmam normal mi? Nasıl korkumu yenebilirim?
Siccin 1 ve 2 filmlerini gece 2'de başlayıp 5'te falan bitirmiştim sanırım tam hatırlamıyorum sürelerini. Zifiri karanlıkta dolaşmayı ve uyumayı severim sizin aksinize. Yaşım 20-25 falan da değil, 16. Neyden korkuyorsanız üzerine gidin ve korkunuzu yenin.

Abiler gündüz vakti bir sıkıntım yok. Gece olunca masa, dolap sanki o filmdeki yaratıklara dönüşüyor. Bu yüzden utanıyorum bu yaşta hala böyle korktuğum için. Abime bahsettim üstüne bir de dalga geçiyor. Nas Felak okudum inşallah korkmam. Çünkü uyumam sıkıntılı.

Sadece mantık çerçevesinde düşün, evde ailenden başka kimse yok, hayaletmiş, yaratıkmış... Hep insan uydurması biliyorsun :), sırf karanlıkta görmüyorsun diye endişelenme, elini attığın her şey cansız, hayalet olsa ne, o filmdeki tipi kayık yaratık olsa ne? Seni mi yiyecek :) :), seni mi ısıracak? Ah yapma :), "kim bana zarar verebilir?" diye sorarsan kendine, cevabın sadece hiçkimse olur. Karanlıkta olduğunda mantıklıca düşün ve kendine çok güven, kimsenin sana zarar vermeyeceğini anla.

Ağabeyim 2 gün önce Siccin filmini açtı. 10-15 dakikasını falan ayıp olmasın diye izledim sonra dayanamadığım için kapattırdım. Geceleri korkuyorum ışık açıkken bile gözümü kapattığımda kötü şeyler görüyorum. Dün gece tabiri caizse bayılana kadar uyanık kalıp uyudum (Yorgunluktan uyuduğum farkına dalmadan). 14 yaşında böyle korkmam normal mi? Nasıl korkumu yenebilirim?
Böyle korkular çok yersiz. Kendini kötü düşüncelerden arındır. Mesela eğer görünmeyen varlıklardan korkuyorsan kendini avutmak çok kolaydır. Hiç görünmeyen varlıkların bir akrabana yada arkadaşlarına zarar verdiğini gördün mü yada duydun mu. Ben şimdiye kadar hurafelerden yada yalanlardan başka hiç bir şey ne gördüm nede duydum. Görünmeyen yaratıklar insanlara zarar verebilseydi mutlaka sülalende yada etrafında mutlaka birileri olurdu. Zaten islama görede bu varlıklar insanlara zarar veremiyorlar. Bu korkudan dolayı uyuyamıyorsan gözlerini kapa ve bundan önce sana zarar vermedilerse bundan sonra sana neden zarar versinler gibi düşünceler aklına getir. Bende çocukken çok korkardım ve kimseyede söyleyemezdim. Korkman normal bir süre sonra normale dönersin

Outlast 1 ve 2, Soma, Layers of Fear gibi korku oyunlarını bitirdim. Hiç böyle bir etki bırakmamıştı. Yazdıklarınızı okuyunca kendimi zorladım. Kendimi daha güvende hissediyorum. Hepinize teşekkür ederim. Sürekli aklıma gelen düşüncelere karşı ben daha güçlüyüm diye bastırıyorum.

Normal. Özellikle akşam ve gece saatlerinde izlenirse daha etkili oluyor bu tarz filmler.

Ülkede +18 film deyince başka şeyler anlaşıldığından aileler bu konuda bilinçli değil. +18 oyun oynayan 18 yaşının altındaki çocuklara bile birçok ailenin müdahale etmekten aciz olduğunu tahmin ediyorum.

Abinin seninle dalga geçmesi de yanlış. Dua vs de bir yere kadar.

Yapman gereken ilk şey bir daha böyle filmleri kesinlikle izlememek. Bir süre uyku saatinde kafanı dağıtacak bir şeyler bulman lazım. Kendini yavaş yavaş bu duygudan uzaklaştırman gerekiyor.

Özellikle daha küçük yaşlarda bu tarz içerikler konusunda ailelerin daha bilinçli olması gerekiyor. Sırf bu yüzden dili tutulan çocuklar bile vardır. O yaşlardaki çocuk korkuyu nasıl yönetebilsin ki. Bilinç altına yerleşip hayatları boyunca etkilenebilecek insanlara dönüşebiliyorlar.

Çok dikkatli olmak lazım.

Ben şu yaştayım hiç korkmuyorum veya üzerine gidin gibi laflar o yaşlarda pek işlemiyor maalesef.

Ben şöyle düşünüyorum. Bir şeyden ne kadar korkarsan onu beslersen ve zamanla olur, o yüzden korkma. Mesela eve misafir çocuğu gelir ve kırılmasını hiç istemediğin şey kırılır ya aynen o şekil, olmasını hiç istemezsin ve olur. O yüzden korkunun dikine dkline gitmek gerektiğini düşünüyorum. Ve o tür filmleri ailen ile izlemen daha az iz bırakır sende çünkü ailenden destek alırsın ruhsal olarak, buyüzden daha az korkarsın.(Ah otomatik düzeltme ah, yazıyı yazıyorum sonra bir o akadar da hatalarla uğraşıyorum.)

Eğer odan direkt olarak koridor bölümüne açılıyorsa oranın ışığını ya da odandaki gece lambasını açarak uyu. İzlediğin filme ve zaman aralığına göre karanlıktan korkuyorsun. Işıkla yatmaya başladıktan bir süre sonra alışabilirsin. Tabii fatura konusuna bir şey diyemem. 😃

Yeni konular

Geri
Yukarı