Genç kitlenin nazi sempatizanlığı

İnsanları yok eden bir insani savunmak ne kadar doğru? Ben bilmem.

Genel olarak -13 yaş altı kişileri görüyorum bu konu içinde.
Ben eskiden severdim yalan yok.

Kavgam kitabını okuyup tarihi araştırınca çok sevilecek birisi olmadığını anlarsınız.

İnsanların tarihi kişilere karşı her zaman koşulsuz sempati duyması mümkündür.
Ülkemiz versiyonu Atatürk ilkesi bilmeden Atatürk'çü olanlar.

Fakat, sempati duymasında pek bir sorun bulmuyorum sağlıksız düşünceler ve kötü niyetli düşünceleri veya fikirleri maddi manevi destekleyen kişiler hastaklıdır.

Bu zamandan bahsetmiyorum almanlar açısından utanç verici hele ki gücünü tek adamdan almayan bir halk için tek örneği hitler değil bunun çoğu halk diktatörlerinden günümüzde nefret ediyor.
Demokrasi hakim olduğu için nefret etmeleri normal. Bizde böyle bir şey yok ama. Biz hala demokrasiye ayak uyduramadık. İnsanlar hala özgürlüğünü savunamıyor. O zamanda ki insanlar için hitler bir çıkış kapısıydı. Aynı bizde ki Atatürk gibi. Hiç olan devleti baştan yarattılar.

Ülkemizde Yahudi fobisi var zaten. Bir de 1.dünya savaşı alman ile dost olduğumuz için sempati normal. Bana göre iyi olduğu alanlar var kötü olduğu alanlar var. Eğer hitler olmasaydı zaten o Yahudiler dahil birçok kişi ölmüş olurdu. Tıp alanında ve uzay alanında sıçrama yaşadık. Tabii ki kötü ama birçok kişinin hayatı da kurtarıldı lakin bu iyi olduğu anlamına gelmez.

Japonya'da hükümet değişti, yeniden kuruldu. Kendi Japon arkadaşım var, o bile utanç duyuyor.

Kişisel olarak tabii ki sağduyulu insanlar vardır, hatta o zaman bile buna karşı çıkıp hapislere düşen ve hatta öldürülen insanlar bile olmuş. Fakat kişilerin bireysel tutumu değil hükümetlerin ve çoğunluğun tepkisine bakılmalı. Japonya daha yeni yeni özür diliyor. Bak olayın üstünden neredeyse 75 yıl geçmiş ve japonlar yeni yeni özür diliyor. Bu özrün en büyük sebebi ise batı baskısı ve Çin tehdidine karşı Kore ile yakınlaşma isteği. Daha önce "üzüntü duyan" başbakanlar oldu fakat resmi kanaldan bir özür yayınlanmadı.

Kişisel olarak tabii ki sağduyulu insanlar vardır, hatta o zaman bile buna karşı çıkıp hapislere düşen ve hatta öldürülen insanlar bile olmuş. Fakat kişilerin bireysel tutumu değil hükümetlerin ve çoğunluğun tepkisine bakılmalı. Japonya daha yeni yeni özür diliyor. Bak olayın üstünden neredeyse 75 yıl geçmiş ve japonlar yeni yeni özür diliyor. Bu özrün en büyük sebebi ise batı baskısı ve Çin tehdidine karşı Kore ile yakınlaşma isteği. Daha önce "üzüntü duyan" başbakanlar oldu fakat resmi kanaldan bir özür yayınlanmadı.
Kimse kolay kolay özür dilemiyor. Fransızları ya da İngilizler gibi. Kimler kimlere soykırım uyguladı. Bizim tarihimiz de bile var. Japonlar büyük ihtimalle kendini küçük düşmemek için özür dilemez. Mesela ABD atom bombası için özür diledi mi?

Kimse kolay kolay özür dilemiyor. Fransızları ya da İngiliz'ler gibi. Kimler kimlere soykırım uyguladı. Bizim tarihimiz de bile var. Japonlar büyük ihtimalle kendini küçük düşmemek için özür dilemez. Mesela ABD atom bombası için özür diledi mi?

Bahsettiğim katliamlar atom bombasının 40-50 katı daha fazla ölüme sebep olmuş. İşkence ile zevk için yapılmış katliamlar. Herkes sürekli atom bombası diyor atom bombası 200-250 bin kişinin ölümüne sebep olmuş japonlar 10 milyon kişiyi doğramış, zevk için katletmiş, sex kölesi yapmış. Yani atom bombası ne kadar kötüyse japonlar bunun 50 katı daha büyük kötülük yapmış. Ayrıca saldırgan taraf japonlar ve almanlardır. Yani durduk yere diğer devletlere saldırdıkları için iki taraftan da ölenlerden sorumludurlar.

Gelelim fransız, İngiliz'lerin yaptığı katliamlardan dolayı dilemesi gereken özüre. İngiliz'ler ve fransızlar katliam ve soykırım yaptıklarını kabul etmiyor bu yüzden özür dilenecek bir şey olmadığını söylüyorlar. Bu noktaya dikkat edin japonlar katliamı kabul edip özrü reddediyor. Bu iki durum arasında büyük bir fark var ve asıl sıkıntı olan nokta bu. Birinde katliam yapılmış bile olsa bunun kötü bir şey olduğunun farkında olup kendilerini aklamak için katliam yapmadık diyorlarken diğerinde katliamı kabul edip evet biz 10 milyondan fazla insanı öldürdük deyip bunun için özür dilemeyi reddediyorlar.

Neyse konu çok sapacak o yüzden bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum fakat ciddi akademik kaynaklardan ve güneydoğu asyada japonların yaptıklarını ve bu yaptıkları hakkında takındıkları tavırları biraz incelerseniz ne demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız.

İnsanları yargılamayı kesin artık. Size ne PP yapıyorsa? Gidip sokakta Nazi destekçisi olup şunları öldürelim falan filan derse karışırsınız. Profil fotoğrafından Nazi Seviciliğini çıkaranı ilk kez görüyorum.

Türkiye'de profiline Atatürk koyup tek bir Atatürkçülük görüşü sergilemeyen adamların yanında Hitlercilere kızamayız.

Instagram, Reddit gibi gençlerin takıldığı "havalı" platformlarda(ki bu tür tipler Tiktok'u sevmez, ama Instagram'ın Tiktok'a benzediğini bilmez) paylaşılan hareketli ışıklı mışıklı montajlı videolar yüzünden algıları otomatik olarak ona dönüyor çünkü.

En azından ben öyle düşünüyorum. Umarım ciddi değildir tabi ki dediklerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı