Gençler, kendinize gelin!

Diğer ülkelerde yaşayan insanların çoğu asgari ücret ile istediklerine sahip oluyorken bizim vatandaşımız niye sahip olmak istemesin?
Adamın doğal hakkı budur zaten.

Size bir şey söyleyeyim. Almanya'ya giden gurbetçilerimiz Türkiye'de resmen para savururken Almanya'da tek maaşla ev geçindiremiyor. Çift maaş şart. Bunu amcalarımdan biliyorum.

Kaynak?
Asgari ücretle evini zor döndürürsün, nasıl her istediğini alabiliyor?
İngiltere'ye ve Almanya'ya giden hatta orada yaşayan arkadaşlarım var. Babam daha geçen yıl oradaydı. Ayrıntısı ile her şeyi sordum.
Öncelikle Londra gibi metropolde yaşamıyorsanız 800 Euro gibi ücretlere kiralık müstakil ev bulmak mümkün. Market fiyatları zaten kat kat ucuz. Araba piyasasına ise attığım linkten bakabilirsiniz.

Burada istediğimiz kadar tartışabiliriz, kötü örneklerin yanında iyi yüzlerce, binlerce örnek verebiliriz. Ancak kaçırılmaması gereken nokta şu: Zamanını nasıl değerlendiriyorsun?

Hobilerden bahsetmiş biri, sanırım bu konuda en fazla konuşma hakkına sahip olan benim. Evet, insanların hobi seçenekleri neredeyse azaldı, makerlık neredeyse bitti. Peki bu bir engel mi, bir noktada hayır.

Ben mesela, üniversite sınavının yazında, gezip tozmak ya da oyunlarla vakit öldürmek yerine, bir yazılım firmasının yanına stajyer bozması olarak girip çalıştım. Ve şu an geriye dönüp baktığımda iyiki de yapmışım diyorum zira bir çok şey için temel, başlangıç olmuştu o çalışmalarım. Üniversiteye başladığımda, sektörü daha iyi biliyordum, az çok çevrem gelişmişti ve iş hayatındaki insanlarla yüz yüze tanışamasam bile, takip ediyordum. Bunun yanında, sağ olsunlar robotik üzerine güzel imkanlar sağlamışlardı. Lisede kendi çapımda bir şeyler yapıyordum ve ilk kez orada, ciddi bir işte kullanılabilecek bir ürün çıkartmıştım.

Evet Dolar yüksek, evet ekonomi kötü, evet bu durumlar uzun süre değişmeyecek ancak bunlara kafayı takmak ancak sizi tüketir. Elinizde küçük bir imkan varsa bile oyunla, sosyal medya ile tüketmek yerine kendinizi geliştirin, yeni bir bilgi öğrenin.

Lisedeyseniz, Üniversitedeyseniz, emin olun çok kıymetli vakitlerdesiniz. Hayatınızın hiçbir yerinde, işiniz ne olursa olsun ne bu kadar vakit bulabilecekseniz, ne de beyniniz, yeni bilgileri bu kadar rahat alabilecek.

Mesut Çevik'in demek istediği de bu aslında, kendinize odaklanın.

Bir de insanın hayat gayesi de önemli. Hayat gayeniz bir PS5 almaktan, bir RTX3080 almaktan ibaret olmasın ya. Vatanınıza, Dünya'ya, insanlığa faydalı bireyler olmayı amaçlayın.

Allahım @Hirok daha komik emotesi atıyor. Arkadaşım sen yurtdışını ne sanıyorsun! Tek maaşla ev geçindiremezsin.

Kaç alıyorlar. 1600$. Dur hemen 7 ile çarpam. 11200TL ediyor. Ooo çok para. PC toplarım PS5 alırım.
Olum çıkın bu kafadan ya!

Özellikle sosyal medyada sadece olanları, olguları karalamak diye bir eylem aldı başını gidiyor. Umudu kalmamışlar bir gram aktifleşemiyor ve sadece klavye başında tabiri caizse ‘’car car‘’ konuşuyorlar.

Elinize sağlık.

Burada istediğimiz kadar tartışabiliriz, kötü örneklerin yanında iyi yüzlerce, binlerce örnek verebiliriz. Ancak kaçırılmaması gereken nokta şu: Zamanını nasıl değerlendiriyorsun?

Hobilerden bahsetmiş biri, sanırım bu konuda en fazla konuşma hakkına sahip olan benim. Evet, insanların hobi seçenekleri neredeyse azaldı, makerlık neredeyse bitti. Peki bu bir engel mi, bir noktada hayır.

Ben mesela, üniversite sınavının yazında, gezip tozmak ya da oyunlarla vakit öldürmek yerine, bir yazılım firmasının yanına stajyer bozması olarak girip çalıştım. Ve şu an geriye dönüp baktığımda iyiki de yapmışım diyorum zira bir çok şey için temel, başlangıç olmuştu o çalışmalarım. Üniversiteye başladığımda, sektörü daha iyi biliyordum, az çok çevrem gelişmişti ve iş hayatındaki insanlarla yüz yüze tanışamasam bile, takip ediyordum. Bunun yanında, sağ olsunlar robotik üzerine güzel imkanlar sağlamışlardı. Lisede kendi çapımda bir şeyler yapıyordum ve ilk kez orada, ciddi bir işte kullanılabilecek bir ürün çıkartmıştım.

Evet Dolar yüksek, evet ekonomi kötü, evet bu durumlar uzun süre değişmeyecek ancak bunlara kafayı takmak ancak sizi tüketir. Elinizde küçük bir imkan varsa bile oyunla, sosyal medya ile tüketmek yerine kendinizi geliştirin, yeni bir bilgi öğrenin.

Lisedeyseniz, Üniversitedeyseniz, emin olun çok kıymetli vakitlerdesiniz. Hayatınızın hiçbir yerinde, işiniz ne olursa olsun ne bu kadar vakit bulabilecekseniz, ne de beyniniz, yeni bilgileri bu kadar rahat alabilecek.

Mesut Çevik'in demek istediği de bu aslında, kendinize odaklanın.

Bir de insanın hayat gayesi de önemli. Hayat gayeniz bir PS5 almaktan, bir RTX3080 almaktan ibaret olmasın ya. Vatanınıza, Dünya'ya, insanlığa faydalı bireyler olmayı amaçlayın.
Dediklerinize katılıyorum ancak her genç stajyer olacak kadar imkana bile sahip olamıyor. Kod yazacak bir bilgisayar alamamakta işin cabası. Çoğu firma zaten stajyerlerden ilallah etmiş durumda, sağlam torpiliniz ya da referansınız yoksa çoğu yer cvnize bile dikkat etmeden baştan sağıyor sizi. Ayrıca alım gücümüz o kadar kötü ki Mustang almayı hayal edecek gücümüz bile yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı