Gençler, kendinize gelin!

Anlatın da anlayalım. Neymiş bakalım suluk adamların anlamadığı şey?
Bizi motive etmeye calisan su "influencerlar" zaten bizim uzerimizden parayi kiriyor, adamlar sozde motivasyonlar ile takipci cekiyorlar, markalar ile anlasip kullanmadiklari tuhaf ve sahte urunleri bizim gozumuze soka soka ovuyorlar. Adamlarin amaci bizi motive etmek filan degil, tek amaclari kendi egitim setlerini satmak veya anlastiklari markalardan para kazanmak. Cinayet haberlerine bakinca "uhuhu hayat cok kotu" filan demiyoruz, gencecik kizlara tecavuz ediliyor ve adamlar elini kolunu sallayarak disarida dolasiyor. Benim bir kiz kardesim var ve boyle bir olayin olmasindan asiri endise duyuyorum, neden bu kadar yuzeysel bakiyosun olaylara suluk adam? Herkesin hayattan bezme sebebi farklidir, birisi telefonu olmadigi icin yasamak istemiyordur, oburu ailesine cok agir sartlar altinda bakmak zorunda oldugu icin. Kendini gelistirmek istiyorsa gelistirir, gelistirmek istemiyorsa gelistirmez. Millete zarari dokunmadigi surece birak yasasin, belki bir gun aklina dank eder kendini gelistirmesi gerektigi. Herkes istedigini basarabilir fakat herkeste ayni psikoloji, sabir ve mental direnc yok, mesela birisi benim yaptigim ise kotu derse ben asiri uzulurum ve kendi haricimde hic kimseye yaptigim isi gostermeden calismaya devam ederim veya gururum kirildigi icin o isi yapmayi birakirim fakat benden daha guclu kisiler o lafi soyleyenlerin suratina soka soka calismaya devam eder. Bence calismayan herkesi tek bir kalipta yargilamak asiri sacma bir sey.

Bizi motive etmeye calisan su "influencerlar" zaten bizim uzerimizden parayi kiriyor, adamlar sozde motivasyonlar ile takipci cekiyorlar, markalar ile anlasip kullanmadiklari tuhaf ve sahte urunleri bizim gozumuze soka soka ovuyorlar. Adamlarin amaci bizi motive etmek filan degil, tek amaclari kendi egitim setlerini satmak veya anlastiklari markalardan para kazanmak. Cinayet haberlerine bakinca "uhuhu hayat cok kotu" filan demiyoruz, gencecik kizlara tecavuz ediliyor ve adamlar elini kolunu sallayarak disarida dolasiyor. Benim bir kiz kardesim var ve boyle bir olayin olmasindan asiri endise duyuyorum, neden bu kadar yuzeysel bakiyosun olaylara suluk adam? Herkesin hayattan bezme sebebi farklidir, birisi telefonu olmadigi icin yasamak istemiyordur, oburu ailesine cok agir sartlar altinda bakmak zorunda oldugu icin. Kendini gelistirmek istiyorsa gelistirir, gelistirmek istemiyorsa gelistirmez. Millete zarari dokunmadigi surece birak yasasin, belki bir gun aklina dank eder kendini gelistirmesi gerektigi. Herkes istedigini basarabilir fakat herkeste ayni psikoloji, sabir ve mental direnc yok, mesela birisi benim yaptigim ise kotu derse ben asiri uzulurum ve kendi haricimde hic kimseye yaptigim isi gostermeden calismaya devam ederim veya gururum kirildigi icin o isi yapmayi birakirim fakat benden daha guclu kisiler o lafi soyleyenlerin suratina soka soka calismaya devam eder. Bence calismayan herkesi tek bir kalipta yargilamak asiri sacma bir sey.
"Her şey sizde başlıyor ve gene sizde bitiyor." cümlesinden ne anladığınızı çok merak ediyorum.

@efedesu
Salak saçma motivasyon videolarına niye takıldın bu kadar? Bu videoyu da movitasyon videosu olarak falan görüyorsunuz sanırım ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum.

Konuyu açmamdaki amaç motivasyon da değil. Şahsen motivasyon videolarını da izlemiyorum, izlemeyi de saçma buluyorum. Çünkü her şeyin kişinin kendinde başladığını biliyorum, gençlere de bu bilinci kazandırmaya çalışıyorum, gerçekleri görmelerini istiyorum. Ha, gerçeklerin farkına vardığı için motive olursa orası beni ilgilendirmez, o kendi içinde oluşan bir şeydir.

Bu moda da yeni çıktı değil mi? "Ülkenin kötü ve aksak yanlarını görmezden gelip sadece kişisel gelişim üzerine yoğunlaşmak." Kimse olduğu yerden isyan etmiyor, zaten sistemi eleştirenler de belli bilgi, birikim seviyesine ulaşmış insanlar oluyor genellikle (mantıklı argümanlardan bahsediyorum). Buyrun amcamdan örnek vereyim. Adam yıllarca namusuyla müteahhitlik yaptı, en kaliteli betonu, en kaliteli iç döşemeyi, tuğlayı vesaire her şeyi en kalitelisinden kullandı. Yaklaşık 10-11 bina inşa etti. Kendisi şimdi Citroen Nemo'ya binerken, o malzeme çalan müteahhitlerin altında en aşağı BMW 5 serisi var. Buyrun işte size Türkiye'nin kısa özeti, şu üst kademenin zihniyeti değişmediği sürece kusura bakmayın ama hiçbir halt değişmez bu ülkede.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sonunda söylediklerime tercüman olan birileri var internette.

Her saniye ona buna söylenmek, her şeye kulp bulmak, her şeye bahane aramak yerine çalışın, hayatınızı planlayın, kendinize güvenin, hayallerinizin peşinden gidin. Hayatta olumsuzluklar her zaman olacak, bu olumsuzluklar sizi yıldırmamalı. Eleştiri yapmayın demiyorum tabii ki ama her saniye bunları düşünüp, milletin gözüne gözüne sokup kendinizi de milleti de üzmenin bir manası yok. Suyunu çıkarmanın manası yok.

Instagram'da gezerken "bizimki de hayat mı be?" Dediğin zaman hayatın bir anda değişmiyor ya da "dolar çok yüksek ya!" Deyip Sosyal'de 10 tane konu açtığın zaman bir anda ülke kurtulmuyor. Bunları düşünüp kendini strese sokacağına "bu durumdan nasıl kurtulabilirim?" Ya da "ileride bu olumsuzluklardan etkilenmemek için ne yapmalıyım?" Diye düşünün.

Tüm gün bilgisayar/telefon başında oturup ona buna sallamaktan, her şeye söylenmekten başka bir işe yaramayan insanların peşine takılmayın! Çalışın, çabalayın, en azından bir şeyler üzerinde kendinizi geliştirin ki geleceğiniz parlak olsun. Ülkede ya da çevrenizde oluşan hiçbir olumsuzluk, sizin geleceğinizi değiştirmeyecek. Geleceğinizi değiştirebilecek tek etmen tamamen sizsiniz!

Önceden de çok linçlendim, isterseniz şimdi de linçleyebilirsiniz. Gerçekleri açıklamakta inat ettiğim için linç yiyeceksem, istediğinizi söylemekte de özgürsünüz, umrumda değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buyurun hocam alın izleyin burada iş falan yok bu kadar basit bir şey ingilizcen olsun yeterli değil bilgin olsun yeteli değil insanlar sana asgari ücret gözüyle bakıyor ülke dışına çıksan aç kalıcan dolar/euro belli ağlamayın demek bir seçenek değil daha ne katıcaz kendimize kodlama bileceksin, İngilizce+1dil bileceksin, tecrüben olacak, AutoCAD SolidWorks bileceksin, Word Excel vb. bileceksin maaşın yüksek olmayacak, mühendislikten başka işlerde yapıcan muhasebeyi bile mühendislere yaptırıyorlar neredeyse, sabah 7-8'de işe git akşam dön köleliğin iyi hali herhalde bu. Nedir böyle bu? Sen tam donanımlı bir şey istiyorsun makine mühendisi değil.

Forumdakilerin yaşı genel olarak genç. Şimdiden bir şeye merak salarlarsa ileride çok rahat hayat yaşarlar. Kendinize bir meslek seçin.

İlkokuldayken ileride inşaat mühendisi olacağım deyip her hamlemi ona göre planlamıştım. Şimdi müteahhitim.

Tavsiyem budur. Ne kadar erkenden planlarsanız o kadar iyi olur. Yaşım genç diye düşünmeyin. Çabalayın ve kendinizi geliştirin.

Son 1 yıldır daldan dala atlayıp durdum ama şimdi siber güvenlik alanında ilerlemeye çalışıyorum. Kesin bu alanda kalacağıma eminim bu tavsiye için teşekkürler motivasyon kaynağı oldu.

Gençler kendi içinde ikiye ayrılır;
Adam olacaklar.
Adam olmayacaklar.
Gençlik tik tok denen zımbırtıda saçma şeyler çekiyor. Ben de gencim ama sorun onlarda mı bende mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı