Gerçeğe nasıl ulaşılabilir?

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Var olduğumuz hayatta, her şey zıttı ile anlamlandırılmaktadır. Kötünün ne olduğunu bilebilmek için iyinin ne olduğunu bilmek gerekir. Fakat insan yapısı ya da doğası gereği, iyi ve kötüyü kendinden ötürü değerlendirmektedir. Çevresel tüm faktörlerin birer tehdit olarak algılanması, insan için doğal olandır. Çünkü, var olmak gereklidir. "Ben varsam ve iyiysem, varlığıma sebep olan iyidir." çıkarımı için, içgüdülerine tabii olmak yeterlidir.

Herhangi bir insanın, her şeyi bilmesi imkansızdır. Var olan bilgiye oranla, herhangi bir insanın sahip olduğu bilginin değeri de iğnenin başından farksızdır.

Bu iki kabul sebebi ile hayat içinde, insanın kendine karşıt tüm fikirleri görmezden gelmesi kendini görece güçlü kılabilmektedir lakin karşıta gözünü kapatanın gerçek ile iştiraki göreceden öteye varamayacaktır.

Tüm bu kurgu ve yönlendirmelerimden sonra varılan; "gerçek için, karşıtın varlığı mecburdur" olacaktır ve "gerçeğin anahtarı, tarafsızlıktadır."

Matrix ile mizahın ne alakası var dostum. Gelmiş geçmiş en felsefik film olabilir.

Verdiğim doneler çerçevesinde konu ile alakasını da ifade ederseniz, daha faydalı olur. Yoksa, masalları feyz alan bir hareketle düşündüğümüzde; yaşayıp, hissettiğimize dair bir çözüm bulmaktan çok, engel teşkil ederiz.

Son düzenleme:
Verdiğim doneler çerçevesinde konu ile alakasını da ifade ederseniz, daha faydalı olur. Yoksa, masalları feyz alan bir hareketle düşündüğümüzde; yaşayıp, hissettiğimize dair bir çözüm bulmaktan çok engel teşkil ederiz.
Gerçeği, verdiğiniz doneler çevrevesinde bulmayı reddediyorum bayım. Bir çok yanlışlar barındırmakta zira.

Gerçeği verdiğiniz doneler çevrevesinde bulmayı reddediyorum bayım. Bir çok yanlışlar barındırmakta zira.

Sanırım gerçeği vermedim, gerçeğin nasıl bulunabileceğine dair bir fikir geliştirdim ki bu da sadece bana ait değil. Özünde basit, sadece kendini önceleyenin gerçeği kendisidir. Ayrıca yanlışımı söyleyin ki kendimi düzeltebileyim ve size şükran duyayım. Bu arada doğru olduğum iddiasına da sahip değilim.

Son düzenleme:
Sonucuna şahit olunan durumları göz önünde bulundurarak.

İyisiyle/kötüsüyle elle tutulabilir herhangi bir sonuca varılamamışsa gerçeğe de bir o kadar uzak kalınır diye düşünüyorum zira biraz başımızı çevirdiğimizde, genelde nihayete vardırılamayanlar durumlar hakkında kesin konuşulamıyor ve bu doğrultuda da ortada "gerçeklik" kavramını, durumlara bağlayıcı tanım olarak tutarak o durumların mutlak tutarlılığına dair bir iddiada bulunulamıyor. Ortada edinilen ve ilgili durumu nihai bir standarda tabi tutarak "gerçek" diye nitelendirebilmek adına herhangi bir soyut/somut materyal bulunmuyor. Bu sadece o olaylar için değil, genel biçimde her olay hakkında -kendi eksenimizin ve bu doğrultudaki imkanlarımızın el verdiği kadarıyla "yeterli" diyebileceğimiz standartta- elle tutulabilir çıkarımlarda bulunmak için geçerli.

Mutlak hüküm için neden-sonuç ilişkisi kurabilecek muhakeme yetisine, bu doğrultuda muhakeme yetisine sahip olabilmek için de belirli bir göz aşinalığına, tecrübeye sahip olmak gerekiyor.
Aksi takdirde bir nihayete varılsa dahi o olayın gerçek olma durumunu; teyit edecek, kestirecek, fark edecek herhangi bir bilincin eseri olan eylem bulunmayacağından ötürü bir anlam ifade etmeyecek "gerçeklik" hükmünü verebilmek adına.

Geri
Yukarı