Gerçekliği sorgulama

Benim de aklıma fikirler geliyor. Simülasyonda yaşıyoruz sanıyorum bazen. Gerçekten de dünya, simülasyon olabilir. Bunlar kaygısal şeyler. Simülasyon olsa ne fark eder diyorum, hayatıma devam ediyorum.
Kral benim şu ben insanların gerçek olabileceğine inanmıyorum. Yani şöyle tek insan benim diğerleri bir robot gibi. Yani zihnim böyle düşünüyor böyle değil biliyorum fakat zihnimde böyle takıldı. Düşünmemek ya da kendi haline mi bırakmak en iyisi bilmiyorum

Ya benim şu soruya aklım fena takıldı komik gelebilir ama "Diğer insanlar da benim gibi mi? Hepsi düşünebiliyor mu." Hani belki çocukken sen de sormuşsundur kendine hepsi robot benim için yaratıldılar filan diye. Bu baya aklıma takıldı ve hani insanlara bakış açımı değiştirdi bundan nasıl kurtulabilirim.
Dostum bu düşüncelerden anladığım çok boş zamanın var. İstersen bu düşüncelerin hakkında bir kitap yazmayı deneyebilirsin böylece hem sorgulayıp hemde vakit geçirmiş olursun. Aynı düşünceleri ben hemen hemen her insanın kurduğunu düşünüyorum. Evet biraz değişik bir şey sanırım.
Dostum bence sorgulamalıyız. Bu hayat için, yaşamak için önemli. Biz ne için varız ne için yaşayacağız bilmiyorum fakat bunu sorgulamak bana yaşama isteği veriyor.

Dostum bu düşüncelerden anladığım çok boş zamanın var. İstersen bu düşüncelerin hakkında bir kitap yazmayı deneyebilirsin böylece hem sorgulayıp hemde vakit geçirmiş olursun. Aynı düşünceleri ben hemen hemen her insanın kurduğunu düşünüyorum. Evet biraz değişik bir şey sanırım.
Dostum bence sorgulamalıyız. Bu hayat için, yaşamak için önemli. Biz ne için varız ne için yaşayacağız bilmiyorum fakat bunu sorgulamak bana yaşama isteği veriyor.
Ne değişik ama! :D Sorgulamak güzel bir şey fakat insanın kafası kendini bitiriyor. Herkes yanında taşıdığı kafesin içinde yaşar sözü çok doğru. Şu 1 haftalık tatilde bu düşünce kafamı yedi bitirdi. Benimki takıntı hastalığı sanırım, büyünce de kitap yazmayı düşünmüştüm zaten. Hayatımı anlatan düşündüklerimi anlatan. Yanıtın için çok teşekkürler.
Sizinki takıntı o zaman. Psikologla görüşün.
En iyisi bu olacak sanırım. Geçen senede bir sürü düşünce kafamı bitirmişti. Teşekkür ederim, iyi günler.

Ergenlik deniyor dostum yaşadığın şeye. Önce kendini sorgularsın sonra insanları daha sonra varlığı. Senin şu an yaşadığın: ana karakteri sen olduğun bir simülasyon projesi. "Biz senin için yaratıldık ve sen ölene kadar yaşayacağız." Dünya senin etrafında dönüyor ve bu filmin ana karakteri sensin. Durum böyle olsa bile biz Truman Show gibi bunu kavrayamazdık. Sorgulayacağın olgular yaşın ilerledikçe değişecek, hayatın anlamsızlığı gelecek yakında hazır ol. (Dini inancın yoksa hayatın anlamsızlığı konusu seni oyalayacak uzun süre.)

Gerçek, algı ile alakalı değildir. Herhangi bir şeyin gerçek olması da sizin algılayıp, algılamamanızla alakalı değildir. Siz bir olguyu sadece, size etkisi ile değerlendirebilirsiniz. Öncelikle, çevrenizdekilerle daha fazla iletişime geçin; sonrasında, gerçeği sorgularsınız.

Ufak bir not; "gerçek" felsefi olarak, nesnel ya da nesnelliği üzerine kafa yorulan bir kavramdır. Bireysel arayışlarla pek de bir alakası yoktur. Bilgin ne kadar artarsa, gerçeğe o kadar yaklaşırsın.

Son düzenleme:
Ergenlik deniyor dostum yaşadığın şeye. Önce kendini sorgularsın sonra insanları daha sonra varlığı. Senin şu an yaşadığın: ana karakteri sen olduğun bir simülasyon projesi. "Biz senin için yaratıldık ve sen ölene kadar yaşayacağız." Dünya senin etrafında dönüyor ve bu filmin ana karakteri sensin. Durum böyle olsa bile biz Truman Show gibi bunu kavrayamazdık. Sorgulayacağın olgular yaşın ilerledikçe değişecek, hayatın anlamsızlığı gelecek yakında hazır ol. (Dini inancın yoksa hayatın anlamsızlığı konusu seni oyalayacak uzun süre.)
Neden algılayamazdık?

Şunu söyleyeyim arkadaş yok şu ara tatilde zaten eve tıkılıp kaldım. Sanırım bu yüzden kafayı yemek üzereyim.
--------------------
Arkadaş edin, sosyalleşmeye çalış, gruplar içerisine katıl (düzgün bir grup bul mesela arkadaş grubu olabilir veya bir spor ile ilgili bir grup olabilir), sosyal medyadan insanlarla da konuşabilirsin örneğin valorant tarzı sesli sohbeti olan oyunlar gibi ama dikkat et seçeceğin arkadaşlarına.

Yeni konular

Geri
Yukarı