Gigabyte Aorus 15P KD sıcaklık değerleri normal mi?

Leowhans

Hectopat
Makaleler
3
Yeni aldığım laptopta sıcaklık değerleri bana olması gerekenden fazla geliyor. Laptop olarak düşündüğümüzde gayet iyi ancak model bazlı baktığımda GPU'da 10 derecelik fazla var. Aşağıya Metro Exodus, Witcher 3 ve CS:GO'daki değerleri bıraktım. Hepsi 10 dk kadar oynadıktan sonra oluşan ortalama sıcaklıklar denebilir. Ayrıca dikkatimi çeken şey Witcher 3'e ilk girdiğimde 72-73 derece iken açık alanlarda, herhangi bir kapalı alana girdiğimde 80-82 dereceye çıkıyor ve FPS dalgalanıyor açık alanda da. Son olarak time spy değerlerini de bırakıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim :)

IMG20220521123316.jpg

IMG20220521121526.jpg

IMG20220521115954.jpg

IMG20220521115726.jpg

IMG20220521114554.jpg

IMG20220521114654.jpg

IMG20220521114603.jpg
@messinicocugu
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ile aynı cihaz olduğunu söylemişti. Değer olarak fazla olduğunu düşünme sebebim bu video ile 3070 içeren XD model incelemeleri .

Son düzenleme:
Gayet normal sıcaklıklar. İyi bile sayılır laptop için.

Laptop olarak baktığımızda problem yok bence de. Değerler memnun ediyor ancak 15P *D modeller ile kıyasladığımda özellikle GPU'da sıcaklık olarak fark var. Attığım videoda time Spy'daki sıcaklık değerlerine bakarsanız da 5 ile 10 dereceye kadar çıkan bir fark olduğunu görürsünüz bendeki cihaz ile. Model için normal fan modunda bile neredeyse fan açmıyor deniyordu ancak bende sessiz modda her 20 Sn'de bir çalışıyorlar. Sessiz modda fan açması hariç cihazdan sıcaklıklarda dahil memnunum zaten ancak dediğim gibi 5 ile 10 derece arası bi' fazla ısınma var model olarak bakarsak bence ya da incelemelerde eksik bilgi var. Sadece emin olmak istiyorum, biraz takıntılı gibi duruyor olabilirim 😅

Laptop olarak baktığımızda problem yok bence de. Değerler memnun ediyor ancak 15P *D modeller ile kıyasladığımda özellikle GPU'da sıcaklık olarak fark var. Attığım videoda time Spy'daki sıcaklık değerlerine bakarsanız da 5 ile 10 dereceye kadar çıkan bir fark olduğunu görürsünüz bendeki cihaz ile. Model için normal fan modunda bile neredeyse fan açmıyor deniyordu ancak bende sessiz modda her 20 Sn'de bir çalışıyorlar. Sessiz modda fan açması hariç cihazdan sıcaklıklarda dahil memnunum zaten ancak dediğim gibi 5 ile 10 derece arası bi' fazla ısınma var model olarak bakarsak bence ya da incelemelerde eksik bilgi var.
Yukarıda attığınız sıcaklıklar anında fanlar kaç rpm'de dönüyor.

Laptop olarak baktığımızda problem yok bence de. Değerler memnun ediyor ancak 15P *D modeller ile kıyasladığımda özellikle GPU'da sıcaklık olarak fark var. Attığım videoda time Spy'daki sıcaklık değerlerine bakarsanız da 5 ile 10 dereceye kadar çıkan bir fark olduğunu görürsünüz bendeki cihaz ile. Model için normal fan modunda bile neredeyse fan açmıyor deniyordu ancak bende sessiz modda her 20 Sn'de bir çalışıyorlar. Sessiz modda fan açması hariç cihazdan sıcaklıklarda dahil memnunum zaten ancak dediğim gibi 5 ile 10 derece arası bi' fazla ısınma var model olarak bakarsak bence ya da incelemelerde eksik bilgi var. Sadece emin olmak istiyorum, biraz takıntılı gibi duruyor olabilirim 😅
Oda sıcaklığıda fark eder.

Gaming modda, yüzde 75-80 civarı. Rpm olarak bakmadım.

Serin hocam. Hava sıcak sayılmaz, pencere bile açmıyorum oturduğum yerde.
85 dereceye kadar çok sorun olmaz diye düşünüyorum. Sadece ekran kartınız max-p ise timespy testindeki GPU skoru biraz düşük geldi gözüme. Ve evet oda sıcaklığı tarzı şeyler de etkiler. Öneri olarak fan ızgarası alttaysa cihazı yükseltmenizi öneririm. Havayı çok daha rahat aldığı için 3-4 derece fark oluyor.

85 dereceye kadar çok sorun olmaz diye düşünüyorum. Sadece ekran kartınız max-p ise timespy testindeki GPU skoru biraz düşük geldi gözüme. Ve evet oda sıcaklığı tarzı şeyler de etkiler. Öneri olarak fan ızgarası alttaysa cihazı yükseltmenizi öneririm. Havayı çok daha rahat aldığı için 3-4 derece fark oluyor.
Havayı arkadan üflüyor ama altı petekli. Modeli alan biri akşam yazacak değerler hakkında. Eğer onda da değerler benle yakınsa problem yok. Ayrıca cevaplarınız için teşekkürler.
O kadar sıcaklık farkı normal belki o videoda test yaptıkları ortam 10 derecedir senin oda 15 derecedir bu farkeder.
O kadar farkedeceğini sanmıyorum ya:( Ama yine de teşekkürler cevabınız için.

Geri
Yukarı