Gigabyte SSD düşük yazma hızı

Its only my echo

Hectopat
Başaramadık arkadaşlar :(. Sıkıntı çıkarmayan F/P bir SSD bulamadık .

%97 sağlık, 1 tane CRC Error Count, 2 TB veri yazmasıyla ile 1000 saat çalışması var. Sağlık sorununu Gigabyte Destek'e sorduğumda, SSD'nin tahmini kalan ömrünün olduğunu, tamamen normal bir durum olduğunu yazmışlardı.

Gigabyte Destek'e mesaj yazdığımda daha 1.6 TB veri yazmıştım, yazma hızında sorun yoktu ve CRC Error Count 0'dı. Bugün test ettiğimde %87 doluluk oranı vardı, belki ondandır diye bir oyunu HDD'ye taşıdım. Sonra test ettim ve 130 MB/s... Test ederken her şey kapalıydı ve bilgisayarı yeni başlatmıştım. Bu yazma hızı düşüklüğü birden bire oldu. Daha 1.6 TB veri, %90 doluluk varken 500 MB/s çıkıyordu yazma hızı. Geçen gün, bilgisayar açıkken elektrik gitti ama ilk kez gitmiyor bu elektrik. Bu SSD ile en az 5 kere falan gitmiştir. Dediğim gibi birden bire oldu bu hız düşmesi. Gigabyte Destek'e yazacağım ama artık 3 gün sonra mı 1 hafta sonra mı cevap verirler bilemiyorum. Benden başka sorun yaşayan var mı? Çözümü falan yoktur bunun herhalde, mecbur garantiye gidecek. Çözümü varsa da yazarsanız sevinirim.

huuuu.PNG
agab.PNG
a.PNG
b.PNG

Öncelikle "sıkıntı çıkarmayan F/P bir SSD bulamadık " cümlene bir şey söylemek istiyorum. SSD sorunlu mu? Sıkıntılı mı? Bilmiyorum ama yaşadığın bu olay SSD'nin sıkıntı çıkartan bir SSD olduğunu göstermez. Elektrik kesintisinin neredeyse tüm SSD'leri bozma ihtimali vardır. Hatta burada PSU'nun suçu SSD'den bir tık daha fazla olabilir.

Konuya dönersek garantiye yolladığın zaman sorununu çözerler diye düşünüyorum.

Öncelikle "sıkıntı çıkarmayan F/P bir SSD bulamadık " cümlene bir şey söylemek istiyorum. SSD sorunlu mu? Sıkıntılı mı? Bilmiyorum ama yaşadığın bu olay SSD'nin sıkıntı çıkartan bir SSD olduğunu göstermez. Elektrik kesintisinin neredeyse tüm SSD'leri bozma ihtimali vardır. Hatta burada PSU'nun suçu SSD'den bir tık daha fazla olabilir.

Konuya dönersek garantiye yolladığın zaman sorununu çözerler diye düşünüyorum.
İlk cümleyi öylesine yazmıştım. SSD kronik sorunlu diye bir ifade de kullanmamıştım oysaki. Sıkıntı çıkarmayan yazmışım ve görüyoruz ki sıkıntı çıkarmış. O kadar takılacak ne vardı?

Başka bir konuda aynı sorunu yaşayan biri olumuş ve Trim komutunu çalıştırarak çözmüş. Trim'i çalıştırdım ve yazma hızı düzeldi.
[Çözüldü] Gigabyte 240 GB SSD yazma hızı çok düşük çıkıyor | Technopat Sosyal

Geri
Yukarı